Aktualnie jesteś: Projekty

VoiceLAB

VoiceLAB to laboratorium pracy z głosem i poszukiwań w obrębie polifonii, prowadzone przez Aleksandrę Kotecką i Tomasza Wierzbowskiego. W swojej pracy skupia się przede wszystkim na wymiarze wertykalnym utworów, aby z każdej harmonii wydobyć maksimum brzmienia. Dzięki takiemu podejściu każdy interwał okazuje się jednostką niosącą określone nastroje, napięcia i rozwiązania, same w sobie stanowiące rodzaj mikroopowieści i stawiające przed wykonawcą wyzwanie pełnego zaangażowania w działanie wokalne.

„Nasza praca z polifonią zaczęła się niemal dwie dekady temu podczas wypraw badawczych Teatru ZAR do Gruzji, od pierwszego kontaktu i zauroczenia. Później nastąpił okres intensywnych prób muzycznych poprzedzających premierę spektaklu Ewangelie dzieciństwa, którego główna oś dramaturgiczna osnuta była wokół polifonicznego materiału zebranego w Gruzji. Praca nie ograniczała się jednak tylko do tego wycinka materiału źródłowego, który znalazł swe miejsce w strukturze spektaklu: ukierunkowana była raczej na jak najpełniejsze zrozumienie – poprzez praktykę – zarówno samego materiału, jak i całej tradycji, z której się on wywodzi, po to, by muzyka była rzeczywiście mocno osadzonym rdzeniem spektaklu, a nie tylko tworzącym nastrój elementem z zewnątrz.
Te dogłębne poszukiwania w obrębie współbrzmienia stały się podwalinami naszej muzycznej świadomości. Późniejsza praca Teatru ZAR przyniosła dalsze fascynujące spotkania z innymi tradycjami śpiewu: polifonią korsykańską i sardyńską, a także z ormiańską monodią modalną. Jednak pierwsza prawdziwa miłość boli najbardziej, dlatego zaczęliśmy odczuwać wielką tęsknotę za dawnym rodzajem pracy – tym większą, im bardziej zaczynaliśmy rozumieć, że zaniechaliśmy naszych poszukiwań w połowie drogi. Właśnie z tej tęsknoty wyrósł VoiceLAB.
Czerpiąc z tradycji muzycznych posługujących się skalami nierównomiernie temperowanymi, staramy się wchodzić w głąb każdego dźwięku, przekraczając zachodnioeuropejskie myślenie o muzyce oparte na klawiaturze fortepianu. Nasze podejście do pracy wokalnej opiera się na przekonaniu, że jeśli uszanuje się pełnię potencjału poszczególnych harmonii, muzyka może stać się nie tylko namacalna, ale też stanowić medium obiektywnej ekspresji.”
Aleksandra Kotecka i Tomasz Wierzbowski

Program VoiceLAB obejmuje indywidualne i grupowe sesje pracy. Zamkniętą pracę laboratoryjną uzupełniają działania wykonawcze: próby otwarte, pokazy pracy i mikrokoncerty, co tworzy warunki do konfrontowania wewnętrznych percepcji z tym, co znajduje się poza nimi, i dowiadywania się w ten sposób czegoś więcej o głosie – jak zmienia się pod wpływem tego, że jest słuchany.

Strona projektu: www.voiceandbody.eu

Aktualne wydarzenia

Przez wibrację do ciszy–biosonologia/introcepcje

Przez wibrację do ciszy–biosonologia/introcepcje

Sesja terapii falą dźwiękową poprzedzona sesją relaksacji grawitacyjnej Aleksandry Koteckiej

Zapisy do 19 kwietnia

Przestrzeń styku/Interface

Przestrzeń styku/Interface

Koncert II Aleksandry Koteckiej i Tomasza Wierzbowskiego w ramach OUP

ODWOŁANE

Wibracja. Percepcja. Ekspansja.

Wibracja. Percepcja. Ekspansja.

Wykład Aleksandry Koteckiej

Przez wibrację do ciszy

Przez wibrację do ciszy

Koncert immersyjny VoiceLAB

VoiceLAB Openings. Warsztaty przy uchylonych drzwiach

VoiceLAB Openings. Warsztaty przy uchylonych drzwiach

Otwarte sesje pracy w ramach warsztatów Aleksandry Koteckiej i Tomasza Wierzbowskiego

VoiceLAB Advanced

VoiceLAB Advanced

Roczny program warsztatowy dla grupy kontynuującej prowadzony przez Aleksandrę Kotecką i Tomasza Wierzbowskiego

VoiceLAB Openings

VoiceLAB Openings

Roczny program warsztatowy prowadzony przez Aleksandrę Kotecką i Tomasza Wierzbowskiego

Wydarzenia archiwalne

Biosonologia – terapia falą dźwiękową

Biosonologia – terapia falą dźwiękową

Warsztaty prowadzone przez Aleksandrę Kotecką

Zapisy do 3 dni przed sesją

Biosonologia – terapia falą dźwiękową

Biosonologia – terapia falą dźwiękową

Otwarta sesja warsztatowa Aleksandry Koteckiej

VoiceLAB Advanced – koncert

VoiceLAB Advanced – koncert

Koncert uczestników grupy warsztatowej VoiceLAB Advanced

VoiceLAB re-sources. Immersja, instynkt, improwizacja

VoiceLAB re-sources. Immersja, instynkt, improwizacja

Letnie warsztaty z Aleksandrą Kotecką i Tomaszem Wierzbowskim

Zapisy do 11 sierpnia 2023

VoiceLAB

VoiceLAB

Cykl warsztatów pracy z głosem, prowadzony przez Aleksandrę Kotecką i Tomasza Wierzbowskiego w asyście Krzysztofa Paździory
październik 2022 – czerwiec 2023
Studio Na Grobli

VoiceLAB Re-sources. Immersja, instynkt, improwizacja

VoiceLAB Re-sources. Immersja, instynkt, improwizacja

Warsztaty prowadzone przez Aleksandrę Kotecką i Tomasza Wierzbowskiego
pt.–czw. 29.07 – 4.08.2022

VoiceLAB – Paryż 2021/2022

VoiceLAB – Paryż 2021/2022

Profesjonalny cykl treningowy kierowany do aktorów i śpiewaków prowadzony przez studio VoiceLAB
listopad 2021 – czerwiec 2022

VoiceLAB

VoiceLAB

Cykl warsztatów pracy z głosem, prowadzony przez Aleksandrę Kotecką i Tomasza Wierzbowskiego w asyście Krzysztofa Paździory
Październik 2021 – maj 2022

Mozaiki

Mozaiki

Koncert uczestników warsztatów „VoiceLAB”
sob. 7.05.2022, 17.30
niedz. 8.05.2022, 16.00
Otwarta Przestrzeń Kultury, kościół pw. św. Jana Nepomucena, Park Szczytnicki, Wrocław

Mozaika powietrza

Mozaika powietrza

Koncert liturgicznych pieśni gruzińskich w wykonaniu Aleksandry Koteckiej, Tomasza Wierzbowskiego i Krzysztofa Paździory (VoiceLAB)
3/10/2021

Mozaika dźwięku

Mozaika dźwięku

Zamknięta sesja pracy VoiceLAB
9–20/07/2021

VoiceLAB. Próby przy uchylonych drzwiach

VoiceLAB. Próby przy uchylonych drzwiach

Otwarte próby pracy Aleksandry Koteckiej, Tomasza Wierzbowskiego i Krzysztofa Paździory
11–12/06/2021

VoiceLAB. Warsztaty pracy z głosem

VoiceLAB. Warsztaty pracy z głosem

Prowadzący: Aleksandra Kotecka i Tomasz Wierzbowski
4–6/09/2020

Fot. Tobiasz PapuczysAleksandra Kotecka od 2004 r. współpracuje z Teatrem ZAR. Brała udział w powstawaniu spektakli: Ewangelie dzieciństwa“, Cesarskie cięcie”, Anhelli. Wołanie” oraz Armine, Sister”. Autorka i współautorka muzyki do filmów oraz spektakli w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Twórczyni studia produkcji muzycznej Foxterrier Production. Zajmuje się polifonicznym śpiewem gruzińskim, nad którym pracuje zarówno podczas wypraw źródłowych, jak i w ramach własnych poszukiwań. Wspólnie z Tomaszem Wierzbowskim tworzy linię muzyczną spektaklu Teatru ZAR „Anhelli. Skowyt”,  a także prowadzi projekt pracy nad polifonicznymi pieśniami gruzińskimi. Zajmuje się muzyką prawosławia, którą poznawała we Lwowie, Sankt Petersburgu i Supraślu. Efektami swoich poszukiwań dzieli się podczas warsztatów. Od 2019 prowadzi we Wrocławiu cykle rocznych warsztatów laboratoryjnej pracy VoiceLAB. Od 2020 ten program warsztatowy jest częścią francuskiego programu Qualiopi. Bada wpływ technik relaksacyjnych na pracę performera.

Od lat fascynuje się dźwiękiem, jego fizyczną naturą oraz nieskończonym potencjałem. W 2019 zaczęła współpracę z Biosonology Institute Art in Listening Accademy w Turynie. W 2022  ukończyła kurs uprawniający do pracy jako terapeuta dźwięku w nurcie stymulacji biosonologicznej.

 

Fot. Maciej ZakrzewskiTomasz Wierzbowski to aktor i muzyk w spektaklach „Ewangelie dzieciństwa”, „Cesarskie cięcie”, „Anhelli. Wołanie” oraz „Armine, Sister” Teatru ZAR. Autor serii wydawniczej 3/2 poświęconej muzyce (dotychczas w serii ukazały się książki „Jak system równomiernie temperowany popsuł harmonię” Rossa Duffina oraz „Temperacja. Jak muzyka stała się polem bitwy wielkich umysłów zachodniej cywilizacji” Stuarta Isacoffa). Autor i współautor muzyki do filmów krótkometrażowych oraz do spektakli teatralnych w Polsce i za granicą. Wspólnie z Aleksandrą Kotecką zaangażowany w pracę studia produkcji muzycznej Foxterrier Production.