Przegląd teatru dokumentalnego
sob.–sob. 8–29/02/2020
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli
Od października 2019 roku w ramach projektu „Teatr na faktach” pracowaliśmy nad trzema ważkimi i aktualnymi tematami. Po dziesiątkach godzin rozmów, zarejestrowanych wypowiedzi, po odnalezieniu bohaterów codzienności jesteśmy przekonani, że dotarliśmy do sedna, czyli opowieści o bliżej nieznanej rzeczywistości. Reżyserzy, aktorzy i researcherzy kierowali się w swoich poszukiwaniach pytaniami o najaktualniejsze problemy dotykające polskiego społeczeństwa. Podczas „Miesiąca na faktach” przedstawiamy rezultaty naszej pracy. Trzy premierowe spektakle poruszają tematy mniejszości seksualnych, nieposłuszeństwa obywatelskiego i kobiecego aktywizmu. Stosując metodę dosłownego kopiowania rzeczywistości (verbatim), prezentujemy bardzo osobiste historie naszych bohaterów. Nie zabraknie osobistych dramatów, paradoksów tworzonych przez życie i humoru sytuacyjnego. Nie pragniemy tworzyć literatury ani ugładzać prozaicznej codzienności – scenariusze spektakli powstały na podstawie zarejestrowanych wypowiedzi, z zachowaniem potocznego języka, specyficznego dla danego człowieka. Dzięki temu perspektywa zapisana w działaniach aktorów i w inscenizacji staje się wyjątkowo osobista i aktualna.
Nasze poszukiwania są próbą zrozumienia procesów społecznych zachodzących w Polsce. Dotykamy trudnych tematów: z bohaterem bojącym się o własne życie przenosimy się na chwilę na marsz równości w Białymstoku; śledzimy walkę młodych ludzi o przyszłość i ich lęki przed zbliżającą się globalną katastrofą; jedziemy w miejsce, gdzie kobieta podnosi megafon i mówi „nie”. To tylko kilka z bardzo wielu perspektyw, jakie znajdziecie w naszych spektaklach. Są w nich też ludzie, którzy nigdy nie pomaszerują, nigdy nie pojawią się na pierwszych stronach gazet, nie powiedzą „nie”. O nich także opowiadamy.
Spektaklom będą towarzyszyć dyskusje z ekspertami, twórcami i bohaterami. Do współpracy zaprosiliśmy organizacje i pojedynczych liderów. Staramy się zbudować platformę do rozmowy. Trzy premierowe spektakle stają się oknem na świat nieznany, ale obecny tu i teraz. Ta obecność stała się dla nas najważniejszym drogowskazem przy tworzeniu „Miesiąca na faktach”.
Czytania performatywne
Spektakl Filipa Jaśkiewicza, Jany Karpienko, Krzysztofa Kopki, Ewy Mazgajskiej, Jolanty Sakowskiej, Jolanty Solarz-Szwed i Jakuba Tabisza
Spektakl Doroty Bator, Grzegorza Grecasa, Ady Tabisz i Roberta Traczyka
Spektakl Adrianny Bieżan, Mateusza Brodowskiego, Doroty Drózd-Skorupskiej, Bereniki Dyczek, Magdy Krzyształowicz, Magdy Młynarczyk, Aleksandry Nowakowskiej, Przemysława Piskozuba, Bartłomieja Pucha, Marty Wiśniewskiej
Patronat medialny