Aktualnie jesteś: Teatr na faktach

Miesiąc na faktach

Przegląd teatru dokumentalnego

sob.–sob. 8–29/02/2020
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Od października 2019 roku w ramach projektu „Teatr na faktach” pracowaliśmy nad trzema ważkimi i aktualnymi tematami. Po dziesiątkach godzin rozmów, zarejestrowanych wypowiedzi, po odnalezieniu bohaterów codzienności jesteśmy przekonani, że dotarliśmy do sedna, czyli opowieści o bliżej nieznanej rzeczywistości. Reżyserzy, aktorzy i researcherzy kierowali się w swoich poszukiwaniach pytaniami o najaktualniejsze problemy dotykające polskiego społeczeństwa. Podczas „Miesiąca na faktach” przedstawiamy rezultaty naszej pracy. Trzy premierowe spektakle poruszają tematy mniejszości seksualnych, nieposłuszeństwa obywatelskiego i kobiecego aktywizmu. Stosując metodę dosłownego kopiowania rzeczywistości (verbatim), prezentujemy bardzo osobiste historie naszych bohaterów. Nie zabraknie osobistych dramatów, paradoksów tworzonych przez życie i humoru sytuacyjnego. Nie pragniemy tworzyć literatury ani ugładzać prozaicznej codzienności – scenariusze spektakli powstały na podstawie zarejestrowanych wypowiedzi, z zachowaniem potocznego języka, specyficznego dla danego człowieka. Dzięki temu perspektywa zapisana w działaniach aktorów i w inscenizacji staje się wyjątkowo osobista i aktualna.

Nasze poszukiwania są próbą zrozumienia procesów społecznych zachodzących w Polsce. Dotykamy trudnych tematów: z bohaterem bojącym się o własne życie przenosimy się na chwilę na marsz równości w Białymstoku; śledzimy walkę młodych ludzi o przyszłość i ich lęki przed zbliżającą się globalną katastrofą; jedziemy w miejsce, gdzie kobieta podnosi megafon i mówi „nie”. To tylko kilka z bardzo wielu perspektyw, jakie znajdziecie w naszych spektaklach. Są w nich też ludzie, którzy nigdy nie pomaszerują, nigdy nie pojawią się na pierwszych stronach gazet, nie powiedzą „nie”. O nich także opowiadamy.

Spektaklom będą towarzyszyć dyskusje z ekspertami, twórcami i bohaterami. Do współpracy zaprosiliśmy organizacje i pojedynczych liderów. Staramy się zbudować platformę do rozmowy. Trzy premierowe spektakle stają się oknem na świat nieznany, ale obecny tu i teraz. Ta obecność stała się dla nas najważniejszym drogowskazem przy tworzeniu „Miesiąca na faktach”.

Wydarzenia

Tutaj kobiety palą się lepiej

Tutaj kobiety palą się lepiej

Spektakl Filipa Jaśkiewicza, Jany Karpienko, Krzysztofa Kopki, Ewy Mazgajskiej, Jolanty Sakowskiej, Jolanty Solarz-Szwed i Jakuba Tabisza

Zjemy wasze dzieci. Z cebulą

Zjemy wasze dzieci. Z cebulą

Spektakl Doroty Bator, Grzegorza Grecasa, Ady Tabisz i Roberta Traczyka

W końcu będzie ciepło

W końcu będzie ciepło

Spektakl Adrianny Bieżan, Mateusza Brodowskiego, Doroty Drózd-Skorupskiej, Bereniki Dyczek, Magdy Krzyształowicz, Magdy Młynarczyk, Aleksandry Nowakowskiej, Przemysława Piskozuba, Bartłomieja Pucha, Marty Wiśniewskiej

Patronat medialny

Didas_logoteatr-logotr