Studio Kalari

Studio Kalari to pierwszy w Polsce ośrodek, którego celem jest popularyzowanie południowoindyjskiej sztuki walki kalarippajattu. Jego twórcami są Sankar Lal Sivasankaran Nair i Justyna Rodzińska-Nair. Studio współpracuje Instytutem Grotowskiego, w którym warsztaty i treningi południowego stylu kalarippajattu były organizowane od 2006 roku. Obecnie Studio uczestniczy programie badawczym BodyConstitution organizowanym przez Instytut.

edu_logo8Działalność Studia obejmuje przede wszystkim prowadzenie regularnych treningów, kilkudniowych warsztatów (w Polsce i za granicą), corocznych szkół letnich, a także intensywnych kilkutygodniowych warsztatów zimowych w siedzibie Studia w Trivandrum w południowych Indiach. Członkowie Studia prowadzą okazjonalnie wykłady i prezentują pokazy pracy, a także współpracują z grupami teatralnymi i tanecznymi. Studio gromadzi także archiwum zawierające wydawnictwa, publikacje i materiały audiowizualne poświęcone kalarippajattu.

Kalarippajattu to sztuka walki pochodząca z południowoindyjskiego stanu Kerala, istniejąca od co najmniej XII wieku. Bogata w rytuały praktyka obejmuje naukę sekwencji ruchowych i chwytów obezwładniających przeciwnika, walkę wręcz oraz trening z użyciem broni drewnianej i metalowej (kije, noże, szable, włócznie), a także ćwiczenia siłowe, rozciągające i oddechowe.

Choć powszechnie kalarippajattu dzieli się na trzy style – północny, południowy i środkowy (różnią się między sobą głównie sekwencjami ruchowymi i układami walk) – w zależności od danego mistrza i linii przekazu, z której się on wywodzi, istnieje także wiele odmian w obrębie stylów.

Nauka kalarippajattu jest bardzo zindywidualizowana i opiera się na relacji mistrz – uczeń, dlatego nie ma tu pasów czy innego, standardowego systemu określającego stopień zaawansowania. Jednym z najważniejszych aspektów praktyki jest poznanie swojego ciała i umysłu, a także zasad i sposobów ich funkcjonowania.

Trening fizyczny dopełnia system leczniczy (kalari/marma chikitsa) blisko związany z ajurwedą, obejmujący m.in. masaże lecznicze i uelastyczniające ciało oraz naukę o marmach – witalnych punktach ludzkiego ciała. Elementy kalarippajattu wykorzystywane są zarówno w wielowiekowym, tradycyjnym treningu keralskich aktorów i tancerzy, na przykład kathakali, jak i w praktyce współczesnych artystów ruchu.

Regularna praktyka kalarippajattu pozwala osiągnąć elastyczność, zwinność i koordynację ciała, poprawia siłę i wydolność organizmu, koncentrację i zmysł orientacji, uświadamia własne możliwości, pozwala kontrolować energię i kształci postawę duchową.

Ze względu na swój wieloaspektowy charakter kalarippajattu jest propozycją zarówno dla miłośników sztuk walki, adeptów jogi, aktorów i tancerzy, jak i dla wszystkich osób zainteresowanych poszukiwaniem nowej formy ruchu opartej na świadomej pracy nad własnym wnętrzem i jednocześnie pozwalającej na fizyczną ekspresję swojego temperamentu.

Więcej informacji: studiokalari.art.pl

Wydarzenia

Otwarty trening kalarippajattu

Otwarty trening kalarippajattu

Trening Studia Kalari
Prowadzący: Sankar Lal Sivasankaran Nair i Justyna Rodzińska-Nair
12/05/2018
Wstęp wolny, zapisy nie są wymagane

Studio Kalari

Studio Kalari

Regularne treningi indyjskiej sztuki walki kalarippajattu
Prowadzący: Sankar Lal Sivasankaran Nair i Justyna Rodzińska-Nair

VIII Szkoła Letnia Studia Kalari

VIII Szkoła Letnia Studia Kalari

Warsztaty
Prowadzący: Sankar Lal Sivasankaran Nair (Studio Kalari) i Mario Barzaghi (Teatro dell’Albero)
30/06 – 8/07/2018

phot.magdalenamadra

Sankar Lal Sivasankaran Nair jest nauczycielem kalarippajattu i dyplomowanym masażystą ajurwedyjskim. Pochodzi z Thiruvananthapuram (Kerala, Indie). Trenuje południowy styl kalarippajattu od 1990 roku. Do jego mistrzów należeli: Tirupuram C. Madhavan, Jayachandran Nair oraz Thankappan Assan i Ajith Kumar, a obecnie Raja Gopalan Assan. W latach 2005–2008 współpracował z indyjską grupą teatralną Milón Méla, współprowadził liczne warsztaty i występował na festiwalach w Indiach i Europie. Od 2008 roku mieszka we Wrocławiu. W 2010 roku wraz z Justyną Rodzińską-Nair założył Studio Kalari, które działa przy Instytucie Grotowskiego. Prowadzi regularne treningi kalarippajattu we Wrocławiu oraz warsztaty w Polsce i za granicą (Brazylia, Finlandia, Francja, Niemcy, Rosja, Włochy), a także wykonuje masaże i terapie ajurwedyjskie. Co roku zimą prowadzi treningi we własnym kalari (szkole) w południowych Indiach.

Więcej informacji: studiokalari.art.pl, ayurvedam.pl

Fot. Maciej ZakrzewskiJustyna Rodzińska-Nair jest wrocławianką, absolwentką Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie; autorka pracy magisterskiej na temat kalarippajattu i sztuk performatywnych. Od 2004 roku związana z Instytutem Grotowskiego (do 2007 roku z Ośrodkiem), początkowo jako uczestniczka warsztatów artystycznych, wolontariuszka i tłumaczka, a od 2005 roku jako koordynatorka warsztatów i projektów międzynarodowych. Południowy styl indyjskiej sztuki walki kalarippajattu uprawia od 2005 roku i od tego czasu co roku trenuje kilka tygodni/miesięcy w Indiach. Ćwiczyła w Thiruvananthapuram pod kierunkiem Jayachandrana Naira (Kerala School of Martial Arts), Thankappana Assana i Ajitha Kumara (Maruthi Marma Chikilsa Kalari Sangham and Ayurveda) oraz Ashokana Kutappana (Anjaneya Kalari Sangam). Na co dzień ćwiczy pod kierunkiem Sankara Lala Sivasankarana Naira. Współprowadzi treningi i warsztaty. Współzałożycielka Studia Kalari, działającego przy Instytucie Grotowskiego i uczestniczącego w programie badawczym BodyConstitution.