Święto

Festiwal „Święto” to cykl wydarzeń odbywających się co dwa miesiące, począwszy od października 2024 roku. Stawiając na niehierarchiczność, relacyjność i różnorodność, zapraszamy do współtworzenia programu wszystkie osoby, które mają pomysły, potrzeby i propozycje. Zgłoszenia będą rozpatrywane na bieżąco i w trybie długofalowym przez zespół merytoryczny, składający się z pracownic i pracowników Instytutu oraz zaproszonych konsultantów.

Kuratorka: Magdalena Mądra
Kontakt: m.madra@grotowski-institute.pl, +48 693 927 324

„jest palącą potrzebą mieć takie miejsca,
gdzie się nie ukrywamy i jesteśmy, jacy jesteśmy”*

„Niektóre słowa umarły, mimo że ich jeszcze używamy” – mówiąc tak pod koniec 1970 roku, Jerzy Grotowski miał na myśli terminy, takie jak „spektakl”, „przedstawienie”, „teatr” czy „widz”, które według niego utraciły swoje elementy znaczone (signifié) – oderwały się od swoich punktów odniesienia. Tę konstatację chciałabym rozciągnąć na wszelkie pojęcia, które w dzisiejszym świecie nabierają płynności. Uzyskująca głos różnorodność burzy mury lingwistycznych konstrukcji i zachęca do „trwania w poszukiwaniu”, w którym esencjonalne i czarnobiałe myśli z przeszłości nabierają tęczowych barw.

Chciałabym Was zaprosić do miejsca (post)teatralnego, w którym celebruje się to, co nieciągłe, zróżnicowane, zdolne odradzać się w coraz to nowych i innych warunkach, ale na własnych zasadach. W tej przestrzeni pluridyscyplinarnego działania i myślenia będziemy poszerzać granice naszej wyobraźni, zapraszając „swoich”, „nieznanych swoich” (by powrócić do myśli Grotowskiego), ale też wszystko, co obce – oddychające innym powietrzem i nieużywające naszych zmysłów (by owe myśli squeerować).

Cykliczny, rozciągnięty na całe sezony festiwal będzie Świętem, w którym celebrować będziemy radość, ciało- i duchopozytywność, przyjemność, otwartość, zrozumienie, współodczuwanie i troskę. Będzie można „wymyślić nową filozofię, rzucić nowe nazwiska, głosić nowe metody, uprawiać pewnego rodzaju ćwiczenia i jakąś dietę makrobiotyczną” – bo cóż, ponad te „pozory” (w opinii Grotowskiego), nam pozostaje? Może pójdziemy do lasu lub nad wodę („to, co żyje”), będziemy słuchać siebie nawzajem i odpowiadać na swoje potrzeby, aby być w tym „sobą”. Czy „całymi”? Nie mamy wielkich ambicji, będziemy działać po trochę, niekoniecznie kompletnx [kompletni, kompletne], na miarę siebie i własnych doświadczeń.

Uniwersalne, włączające projektowanie przedsięwzięcia uwzględnia jego dostępność, ale też wspólne, niehierarchiczne jego programowanie, w ramach którego obok kryterium wartości artystycznej uwzględniane będzie to, co nam potrzebne i sprawia nam przyjemność. Prezentujące swoje prace osoby artystyczne będą zachęcane do typowania trzech dzieł, spośród których – w gremium osób pracujących przy festiwalu – będziemy wybierać do zrealizowania kolejny projekt zgodnie z naszymi możliwościami. Do tej łańcuszkowej formuły zapraszam też wszystkich Was, odbiorczynie i odbiorców programu: proponujcie spektakle, koncerty, performanse, instalacje, wystawy, spacery, spotkania, warsztaty, nowe, inne, świeże formaty – to, w czym samx [same, sami] chcixxxbyście [chciałybyście, chcielibyście] uczestniczyć.

Herstorie, metafory i samozadowolenie są mile widziane! Byłoby wspaniale wspólnie stworzyć bezpieczne miejsce oddolnych sieci wsparcia i widzialności, w którym praktykowalibyśmy emancypację, opór i radykalną wzajemną troskę wbrew wymogowi produktywności, efektywności i bycia zawsze na czas. „Braterstwo”, siostrzeństwo, ponad- i transpłciowe oraz międzygatunkowe wspólnoty i sojusze, które zaistnieją, mogą nam pomóc przetrwać polikryzys ostatnich lat. Wobec pandemii, wojen, załamania gospodarczego i środowiskowego oraz wynikającego z nich poczucia zagrożenia i braku sprawczości warto „współ-być, współ-żyć, współ-wyjść”. Kolektywny akt inspirującego buntu i odzyskiwania podmiotowości może się dziać także w proto-, post- i teatrze.

Festiwal „Święto” zostanie zainaugurowany w dniach 26–27 października 2024 roku w Studiu na Grobli prezentacjami dwóch spektakli realizowanych w ramach programu OFF Polska Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Dragowe przedstawienie „Wieczór trzech króli albo co wolicie” kolektywu Brokatowa Wstęga Mobiusa ma potencjał i niesie obietnicę podważania norm oraz wywoływania radosnych zwątpień. Z kolei „Tkanki głębokie” kolektywu Kobiecy* Zakład Pracy, odnoszące się do herstorii Jadwigi Marri Strumff, są zaproszeniem do intymnej oraz bezpiecznej przestrzeni, w której ciało przekracza stawiane mu ograniczenia.

I jeszcze trochę słów Mistrza: „zaczynamy, oto mamy miejsce, a dalej…”
Do „patrzenia”!

Magdalena Mądra

*Ten i pozostałe cytaty oraz sformułowania w cudzysłowach pochodzą z wypowiedzi Jerzego Grotowskiego, spisanej i zatytułowanej jako Święto, z którym nieco się droczę. Zachęcam do przeczytania całego tekstu: Jerzy Grotowski: Święto, według stenogramu spotkania ze studentami i profesorami w auli New York University, 13 grudnia 1970, „Odra” 1972 nr 6, s. 47–51. Przedruk [w:] tegoż: Teksty, Instytut Aktora – Teatr Laboratorium, Wrocław 1975, s. 39–57 oraz jako Święto – dzień, który jest święty i Święto, [w:] tegoż: Teksty zebrane, redakcja Agata Adamiecka-Sitek, Mario Biagini, Dariusz Kosiński, Carla Pollastrelli, Thomas Richards, Igor Stokfiszewski, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Wrocław – Warszawa 2012, s. 510–522, 950–958.

Wydarzenia

Wieczór trzech króli albo co wolicie. Drag Kingi robią Szekspira

Wieczór trzech króli albo co wolicie. Drag Kingi robią Szekspira

Spektakl kolektywu Brokatowa Wstęga Mobiusa
sob. 26.10.24, 17.00, 20.00
Spektakl o godzinie 17.00 z tłumaczeniem na PJM

Tkanki głębokie

Tkanki głębokie

Spektakl kolektywu Kobiecy* Zakład Pracy
niedz. 27.10.2024, 12.00, 17.00
Spektakl o godzinie 17.00 z tłumaczeniem na PJM