Aktualnie jesteś: Projekty / Szczeliny 2024

100 toastów

Performans Via Negativa (Słowenia)

niedz. 17.03, 20.30
Sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego
Czas trwania: 50 minut
Dla widzów od 18 roku życia, zawiera sceny nagości

Bilety: 20/30 PLN

100 toastów
mat. Via Negativa

Wznosimy toasty za niezwykłe osoby, wydarzenia lub zjawiska naturalne, które miały znaczący wpływ na ludzi i historię. Tym razem będziemy wznosić toasty za legendarnego reżysera, o którym wiemy prawie wszystko, z wyjątkiem wszystkiego, o czym nie mamy pojęcia.

Sto plastikowych kubków w szampanem. Sto papierowych talerzyków z deserami. Sto kwadratowych serwetek. Sto toastów. I on jeden: Wielki Artysta. Martwy Artysta. Romantyczny. Metafizyczny. Post Fizyczny. Po drugiej stronie widzowie: Ci, którzy znają i uwielbiają jego pracę, Ci, którzy coś, kiedyś o nim kiedyś słyszeli, Ci, którzy chcieliby się czegoś o nim dowiedzieć i Ci, którzy usłyszą o nim pierwszy raz w życiu. Wszyscy jesteśmy tu po to, żeby wznieść toast ku Jego czci; toast lukrowany jak kawałki ciast na talerzykach i musujący zachwytem jak bąbelki serwowanego szampana. A naprzeciwko stoi Ona, Nieznana, ale jak najbardziej żywa Artystka. Z wielką ostrożnością przechadza się pomiędzy pełną słodyczy zastawą. Na jej ustach utrzymuje się delikatny uśmiech, a twarz promienieje zadowoleniem. Artystka stara się utrzymać powagę i zachowywać odpowiednio do rangi i pozycji jaką jej wyznaczono. Stara się uniknąć błędnych skojarzeń i stereotypowych stwierdzeń. Wkłada wielki wysiłek, aby wieczór uczynić niezapomnianym. Nie może przecież utknąć gdzieś na peryferiach sceny, poza uwagą widzów. Musi dumnie kroczyć dalej, ramię w ramię z Genialnym Artystą. Wieczność stoi przed nią otworem, a tam wcale nie ma odpoczynku, nie jest łatwiej. „Każda metafizyka musi mieć swoją fizykę” – powtarza w myślach i krok po kroku zagarnia przestrzeń i czas dla siebie i własnego, jeszcze żywego ciała.

Anita Wach, tancerka, choreografka, performerka. W latach 1996-2003 tancerka Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu. Od 2005 roku była częścią warszawskiego kolektywu Teatr Bretoncaffe. Rezydentka Pact Zollwerein w Essen, stypendystka fundacji Pro Helvetia i Ministerstwa Kultury. Współtworzy międzynarodowy kolektyw Via Negativa  (Slowenia). Autorka prac solowych: „Inch 1,5″, „Mute”, „Ups”, „100 toastow”. Reżyserka i choreografka spektaklu „Gloria!”. Inicjatorka, współautorka i choreografka kolektywnych prac z pogranicza teatru i performansu: „weast.com” „Prywatna Inventaryzacja”, „Dziewiąta”, „Sorry”, „Physis”, „30 Movements”, „Don’t f*ck me”. Współzałożycielka eksperymentalnego kolektywu TukaWach. Mentorka podczas międzynarodowego programu rezydencyjnego PARL – Performing Art. Research Ljubljana. Jako choreograf współpracowała z Teatrem Polskim i Teatrem Dramatycznym w Warszawie.

Bojan Jablanovec to reżyser teatralny, badacz, pedagog, założyciel i dyrektor artystyczny Via Negativa. W 1988 roku ukończył Akademię Teatralną w Lublanie. W latach 1993-1999 reżyserował w słoweńskich teatrach repertuarowych. W 2002 roku założył Via Negativa, platformę badań, edukacji i produkcji współczesnej sztuki performance. Jego praca w Via Negativa obraca się wokół tematów ideologicznej instrumentalizacji, estetyzacji i reprezentacji ciała, a także rozwoju kolektywnych procesów twórczych. Wraz z międzynarodowym zespołem współpracowników stworzył wiele projektów, które były prezentowane na renomowanych międzynarodowych festiwalach i w centrach sztuki współczesnej. W 2012 roku założył VN Lab, laboratorium sztuki performance Via Negativa. Jest także inicjatorem i założycielem portalu poświęconego refleksji nad współczesnymi sztukami performatywnymi Neodvisni (2019) oraz założycielem i dyrektorem programowym platformy PARL – Performance Art Research Ljubljana (2019).

www.vntheatre.com
www.parl.si

Tekst i choreografia: Anita Wach i Bojan Jablanovec
Wykonanie: Anita Wach
Koncept i reżyseria: Bojan Jablanovec
Muzyka: Glenn Miller, Michael Nyman, The Stooges, Giuseppe Verdi, Alfred Schnittke
Producentka: Špela Trošt
Produkcja: Via Negativa ze wsparciem Urzędu Miasta Ljubljana (Słowenia)

Koprodukcja: Maat Festival (Lublin), Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne (Warszawa)

niedz. 17.03.2024, 20.30

Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, tel. 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.