Finałowe czytanie Zespołu Projektu POKOLENIA. 59 PYTAŃ w ramach konkursu na dokumentalne czytanie performatywne
niedz. 9.07.2023
BLOK 1, 14.00–16.30, czytanie nr 2
Instytut Grotowskiego, Centrum Sztuk Performatywnych (Piekarnia Żywa Kultura)
Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki
Czas trwania: 30 min
Inspiracją dla inicjatywy stała się lista 59 pytań skierowanych przez osoby studiujące dziennikarstwo na Uniwersytecie Wrocławskim do 80-letniej Krystyny, blogerki prowadzącej stronę Wirtualna Kultura 60+. Celem projektu jest konfrontacja z wyobrażeniami na temat pokoleń i nakreślenie mapy nieporozumień i punktów zapalnych między boomersami i zetkami – mapy wzajemnej, bo obejmującej nie tylko pytania młodych do starych, ale również na odwrót. W artykule „Głosy innych ludzi” Katarzyna Niedurny pisała, że jedną z najważniejszych rzeczy w teatrze dokumentalnym jest możliwość „oddania sceny głosom innych ludzi […], ponieważ «inny» to ten, którego zazwyczaj nie ma na scenie, który może nie mieć okazji do mówienia, bycia słyszanym, znaczenia. To ten, którego my – publiczność – w normalnych warunkach nie wysłuchalibyśmy, nawet gdyby mówił patrząc nam głęboko w oczy”. W naszym hołdującym kultowi młodości społeczeństwie tymi „innymi” stali się seniorzy. Chcemy zatem pytać młodych choćby o to, jakie uczucia budzi w nich widok starego człowieka i co robią ze światem, by rzeczywiście go zmieniać.
Henryk Mazurkiewicz jest Białorusinem. Ukończył studia magisterskie w Instytucie Filozofii oraz w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Specjalizuje się w antropologii filozoficznej i kulturowej. Jest krytykiem teatralnym, członkiem redakcji portalu Teatralny.pl. Pisze lub pisał dla „Teatru”, „nietak!tu”, „Dialogu”, czasopisma internetowego „Performer”, „Rity Baum”, „Teatru Lalek” i “Notatnika Teatralnego”. Jest współautorem e-booka poświęconego teatrowi offowemu „Offologia dla opornych”, pomysłodawcą i współtwórcą kursu wiodącego Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań „Teatr dla filozofii – filozofia dla teatru”. Był członkiem Komisji 25. i 27. Edycji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Współorganizator Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej we Wrocławiu. Prowadzi autorskie wykłady performatywne.
Bogna Bartosz – psycholożka, doktorka nauk humanistycznych w zakresie psychologii, pedagożka akademicka i pracowniczka naukowo–dydaktyczna Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Autorka i współautorka ponad siedemdziesięciu publikacji naukowych oraz sześciu książek. W ramach prowadzonych badań zajmuje się uwarunkowaniami dobrostanu i wysokiej jakości życia osób w późnej dorosłości i starości. Przewodnicząca Dolnośląskiej Społecznej Rady Senioralnej powołanej w 2019 r. przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego, której celem jest podejmowanie działań na rzecz osób starszych.
Krystyna Ziętak – emerytowana profesorka wrocławskich uczelni. Jej specjalnością naukową są metody numeryczne algebry liniowej. Przez 56 lat kształciła studentów informatyki. Po przejściu na emeryturę zaangażowała się w działalność na rzecz środowiska osób starszych. Prowadzi blog 60+ Wirtualna Kultura i publikuje felietony w “Gazecie Senior”. We wrześniu 2020 r. Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia, wręczył jej statuetkę Przyjaciel Seniora podczas inauguracji Dni Seniora.
Zespół Projektu POKOLENIA. 59 PYTAŃ (Bartłomiej Kalisz, Elżbieta Krasnosielska, Róża Kułak, Hania Pawliczek, Ada Roder, Jan Stępień, Marta Tarasiewicz, Małgorzata Węglarz, Hania Wojciechowska, Magda Woźniak ) – grupa składająca się z uczestników i uczestniczek warsztatów „Punkt krytyczny” we Wrocławskim Teatrze Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego, seniorów związanych z blogiem Wirtualna Kultura 60 + oraz studentek i studentów Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Reżyseria i scenariusz: Bartłomiej Kalisz, Elżbieta Krasnosielska, Róża Kułak, Hania Pawliczek, Ada Roder, Jan Stępień, Marta Tarasiewicz, Małgorzata Węglarz, Hania Wojciechowska, Magda Woźniak
Nagrania wideo: Nadia Kościuk
Obsada: Bartłomiej Kalisz, Elżbieta Krasnosielska, Henryk Mazurkiewicz, Halina Nogaj, Ewa Rapacz, Ada Roder
Kierownik projektu: Henryk Mazurkiewicz
Konsultantka naukowa projektu: Bogna Bartosz
Współautorka projektu: Krystyna Ziętak
niedz. 9.07.2023
BLOK 1, 14.00–16.30, czytanie nr 2