Historia matki walczącej o życie swojej córki a zarazem artystki, dla której sztuka okazała się sposobem na ratowanie własnego życia
Czytanie performatywne w ramach półmaratonu „Koniec świata już był” Teatru na faktach
sob. 25.06.2022, 16.00
Piekarnia i Facebook Instytutu Grotowskiego
Wstęp wolny. Podczas wydarzenia prowadzona będzie zbiórka datków na rzecz Fundacji Ukraina
Czas trwania: ok. 25 min
Czytanie powstało w wyniku rozmów z ukraińską aktorką Marią, która wyemigrowała wraz ze swoją 8-letnią córeczką do Polski w pierwszym tygodniu rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Maria nie chciała zostać w Ukrainie, kiedy wybuchła wojna. Przerażała ją wizja zamknięcia w schronie. Szukała miejsca z dala od wojny i w pierwszym odruchu wyjechała do przyjaciół w Berlinie. Manifestacje Rosjan mieszkających w Berlinie spowodowały zmianę jej decyzji i Maria przyjechała do Polski, gdzie odnalazła ludzi o „podobnej wrażliwości”, a także swój teatralny dom. Obecnie Maria mieszka wraz z córką w Teatrze Nowym w Poznaniu, w którym także pracuje jako aktorka.
Pragnę opowiedzieć historię matki walczącej o życie swojej córki oraz artystki, dla której sztuka okazała się sposobem na ratowanie własnego życia.
Magdalena Kolska
Magdalena Kolska jest aktorką, logopedką i terapeutką zaburzeń mowy. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, gdzie w 2012 roku uzyskała tytuł magistra sztuki. W 2017 roku ukończyła logopedię ogólną i kliniczną na Uniwersytecie Wrocławskim oraz roczny kurs terapii mowy i myślenia metodą Dyna-Lingua M.S. przy Stowarzyszeniu Twórców i Zwolenników Psychostymulacji we Wrocławiu. W latach 2005–2012 kształciła swój głos pod kątem śpiewu archaicznego. Od 2020 roku jest pedagożką na Wydziale Aktorskim Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie filii we Wrocławiu, gdzie prowadzi zajęcia z wymowy oraz konsultacje logopedyczne.