Aktualnie jesteś: Studio Kokyu / Warsztaty

Aktor-wojownik

Warsztaty prowadzone przez Przemysława Błaszczaka

pt.–niedz. 23–25.09.2022
pt. 23.09, 16.00–20.00
sob.–niedz., 10.00–15.00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Wstęp wolny, zapisy do 15 września 2022
W językach polskim i angielskim

Aktor-wojownik
Fot. Joanna Kurzyńska

Warsztaty są podsumowaniem badań, jakie Przemysław Błaszczak przeprowadził od stycznia do września 2022 roku w ramach stypendium MKiDN „AKTOR WOJOWNIK – projekt badawczo-edukacyjny”. W ramach projektu badał potencjalne korzyści i inspiracje dla treningu aktora/performera płynące z doświadczenia treningu sztuk walki z głównym naciskiem na japońską sztukę walki aikido.

Podczas warsztatów zaproponowane zostaną ćwiczenia z podstaw aikido, treningu fizycznego i motorycznego oraz te odnoszące się do tzw. „internal martial arts” (wewnętrznych sztuk walki) ze szczególnym akcentem na skupienie, uwagę, uważność, relację do przestrzeni i partnera/partnerów, żywe reagowanie na płynące od nich impulsy. Kluczowy jest tutaj koncept nieustannej, uważnej pracy nad sobą pogłębiającej świadomość w działaniu, co w naturalny sposób odsyła nas do Stanisławskiego i jego koncepcji pracy aktora nad sobą i metody działań fizycznych.

Warsztaty zakończy niedzielny pokaz pracy o godz. 17.00.

Fot. Anita SzymańskaPrzemysław Błaszczak studiował filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Aktor, reżyser, pedagog, od 1995 roku związany z Instytutem Grotowskiego (do 2007 Ośrodkiem Grotowskiego).
W latach 1996–1999 pracował w Teatrze Pieśń Kozła pod kierownictwem Grzegorza Brala (udział w spektaklu „Pieśń kozła – dytyramb”). W latach 2002–2003 przygotował własny monodram „Ecce homo”. Od 2004 roku jest aktorem Teatru ZAR. Uczestniczył w projekcie „Ewangelie dzieciństwa”, gdzie występował w dwóch częściach tego tryptyku – „Uwerturze” i „Anhellim. Wołaniu”, a także w spektaklu „Armine, Sister”. Grał także w „Mauzerze” Heinera Müllera w reżyserii Theodorosa Terzopoulosa (polska premiera w Instytucie Grotowskiego w 2012 roku). Pod okiem Terzopoulosa studiował jego autorską metodę treningu aktorskiego wypracowaną w Teatrze Attis w Grecji. Jest certyfikowanym nauczycielem tej metody. Założyciel i lider Studia Kokyu działającego od 2016 roku w Instytucie Grotowskiego.
Od 2005 roku uprawia japońską sztukę walki aikido (aktualnie w stopniu 2 dan), pod okiem senseia Piotra Masztalerza 6 dan, w 2011 roku pobierał nauki jako uchideshi u shihana Juby Noura 6 dan w Meksyku. Prowadzi regularne treningi w założonym przez siebie dojo Na Grobli Aikikai, które jest częścią Birankai Polska. W 2005 roku przebywał w Japonii na zaproszenie Toshiego Tsushitoriego, trenując pod jego okiem shintaido – japoński system prowadzący do integracji ciała i głosu poprzez trening oparty na tradycyjnym karate.
W latach 2013–2016 lider Studia Dwóch Ścieżek działającego w ramach programu badawczego BodyConstitution Instytutu Grotowskiego. Współzałożyciel Wrocławskiej Offensywy Teatralnej (WrOT). Prowadził warsztaty w Polsce i za granicą.

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesyłać do 15 września 2022 do Przemysława Błaszczaka na adres: studiokokyu@gmail.com. Decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc jest ograniczona.

Telefon kontaktowy: +48 661 927 323

Wydarzenie w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

1