Aktualnie jesteś: Projekty / Szczeliny

Akty

Performans Aurory Lubos w ramach projektu „Szczeliny”

niedz. 14/11/2021, 19:00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Bilety:
Karnet: 70/110 PLN
Pojedyncze wydarzenie: 20/30 PLN

Akty
Fot. Kuba Dziurdziewicz

„Akty” powstały w oparciu o prawdziwe historie osób dotkniętych przemocą w rodzinie. Spektakl jest moją odpowiedzią na przeczytane listy, rozmowy z ludźmi, którzy zaznali przemocy. Odpowiedzią inspirowaną warsztatami artystycznymi przeprowadzonymi w ośrodkach pomagających osobom doświadczającym przemocy, czyli najczęściej kobietom i dzieciom.

Podczas tych spotkań miałam możność poznać ich emocjonalność, delikatność i siłę.

Nie chcę wyrażać swojej opinii, chcę moimi działaniami pozwolić mówić tym, którzy nie są w stanie krzyczeć w swojej obronie, którzy w ogóle głosu nie mają.

A chcieliby powiedzieć o swoim zapętleniu, o niemocy, pragnieniu ciszy. Składają się na to kolejne akty – fragmenty tekstów, wyjścia, zanikanie, obrazy.

To nie ja mówię:

„Jest mi wstyd, że tak jest… Jest mi wstyd przed rodziną, dziećmi, znajomymi, ludźmi w pracy, nawet obcymi, przechodniami, kupującymi obok mnie w sklepie… Te siniaki na twarzy, rękach, podrapana szyja, zachrypnięty głos, łyse placki na głowie, zapuchnięte oczy, rozkojarzenie, braki w pamięci…

Jest mi wstyd – za siebie, że nic nie robię, albo prawie nic, aby to przerwać, za niego, że to robi…”.
Aurora Lubos

Fot. Archiwum prywatneAurora Lubos od 1997 jest związana z trójmiejską sceną tańca, współpracowała między innymi z Gdańskim Teatrem Tańca, Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, Bałtyckim Uniwersytetem Tańca, Teatrem Dada von Bzdülöw, Klubem Winda, Klubem ŻAK w Gdańsku, Specjalistycznym Ośrodkiem Wsparcia w Rusocinie. Od 2000 roku aktorka angielskiego teatru Vincent Dance Theatre. Autorka kilku autorskich realizacji: solowych („Zanzibar”, „Niedokończone”, „Nóż, Koń i Schody”, „Akty”, „Nie wolno”, „Witajcie/Welcome”, „Ziemia”), instalacji („Still Alive”, „Cykl Pokarmowy”, „Bez domu”), performansów („AKT1”, „4 Kąty”, „Akt na dwie – Ostatki”, „Z wody”), krótkich animacji (cykl „Winter 2010”), audycji wizualno-słownych „Antoni Kępiński w czasie zarazy”, „Gertrude Finkler – Artysta w polu i w zagrodzie”, „Artysta na ulicy”, instalacji performatywnej „Idź, zatańcz z dziadkiem” oraz video „Ziemia 1”, „Ziemia 2”. „Akty” były pokazywane w ramach Polskiej Platformy Tańca 2014 oraz w wielu miejscach w Polsce i za granicą. W 2019 roku wraz z Honoratą Martin, Oskarem Martin, Anią Domańską i Emilią Orzechowską założyła Stowarzyszenie Arbuz – audiowizualne studio mobilne, które działa na rzecz uchodźców.

Reżyseria, choreografia, scenografia i wykonanie: Aurora Lubos
Muzyka: Motion Trio-Stars
Premiera: 22 czerwca 2012
Czas trwania: 45 min

niedz. 14/11/2021, 19:00

Karnet 12–14/11/2021

Pobierz „Oświadczenie dotyczące stanu zdrowia” przed udziałem w wydarzeniu Instytutu Grotowskiego i zapoznaj się z „Regulaminem uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu”.

Galeria zdjęć