II Półmaraton czytań performatywnych w ramach „Teatru na faktach”
sob. 11.02.2023, 15:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium oraz Facebook Instytutu Grotowskiego
15:00
Dziewczyna z Iranu
Scenariusz i reżyseria: Jakub Tabisz
Występuje: Anna Nowak
Jak miała 11 lat, nazwali ją dziwką, bo nie chciała nosić hidżabu, gdy miała 19 lat wyjechała do Polski.
To opowieść o dziewczynie, która nie chce wracać do ojczyzny i która boi się rozmawiać z przyjaciółmi przez telefon. W tle rozgrywają się największe od lat protesty w Iranie, powodowane nadzieją na zmianę i pełne brutalnych aktów przemocy ze strony religijnego reżimu.
Scenariusz tego czytania powstał na podstawie rozmów z irańską diasporą mieszkającą w Polsce.
Rozmowy na skraju lasu
Scenariusz i reżyseria: Małgorzata Laszecka
Puszcza Białowieska od zawsze była schronem dla wielu różnych gatunków zwierząt. Teraz jest także schronem dla ludzi: oszukanych, głodnych, przerażonych i zdezorientowanych. Wielu uważa ich za nielegalnych emigrantów i nie jest w stanie nazwać ich ludźmi. Inni pojechali do puszczy, aby im pomóc przetrwać, bo żaden człowiek nie jest nielegalny. Jak na uchodźców zza białoruskiej granicy zareagowali mieszkańcy strefy objętej zakazem przebywania? Pomogli? Bali się? Dzwonili, aby ich wydać? Byli obojętni? A jeżeli nie zrobili nic, to dlaczego?
16:00
Było późno i wcale się nie bałam
Scenariusz i reżyseria: Wojtek Jastrzębski
To historia o miłości. Młodzi ludzie opowiadają o swoich poszukiwaniach szczęścia w świecie, w którym nic nie jest pewne, wszystko jest wynikową przypadku. Mówią o związkach. O zależności, o czułości, o przekroczeniach, o krzywdach. O nienawiści. O zagubieniu. O wybaczaniu.
Strachuwa
Scenariusz i reżyseria: Iwa Pytiak
To opowieść o strachu. O potworze, który czai się za rogiem, o wilku, który czyha na swoje gąski. Czy jest to historia o strachu wyimaginowanym czy rzeczywistym? Na pewno o strachu obecnym, który w wyraźny sposób wpływa na rzeczywistość głównej bohaterki.
sob. 11.02.2023, 15:00
Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, tel. 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.