Aktualnie jesteś: Projekty / Szczeliny

Cicho

Koncert/performans Marty Andrzejczyk w ramach cyklu „Szczeliny”

niedz. 6.02.2022, 20.00
Piekarnia


Czas trwania: ok. 50 min

Cicho
Fot. Maciej Lubieniecki

O „Cicho” powiedziano już wiele; że nie pozwala się łatwo sklasyfikować; że jest bardziej audycją poetycką niż recitalem; że jest zwarte tematycznie, spójne brzmieniowo. Stwierdzono, iż słuchacze otrzymują niebanalny przegląd wątków tanatycznych uobecnionych między innymi w tekstach Leśmiana, Poświatowskiej, Miłosza, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Świrszczyńskiej. Że jest tam po prostu wszystko; wszystko z tego i tamtego świata, podane w sposób prosty, a przy tym wyjątkowy; że trafia bezpośrednio do serca, albo że po wysłuchaniu chce się umierać.

„Cicho” wyróżni się formą, wychodząc z zamkniętego recitalu do żywego performansu, który będzie dział się tu i teraz. „Cicho”, które nadal będzie osadzone w szczelinie pomiędzy światami, jak zwykle będzie balansowało w warstwie muzycznej, pomiędzy tym co znane, a tym co nowe, niepokojące i dziwne. Będziemy materializować słowa.

Fot. Magdalena SzurekMarta Andrzejczyk jest monodramistką i aktorką Białego Teatru. Z zawodu animatorka społeczno-kulturalna i menedżerka kultury. Występowała na wielu polskich i kilku zagranicznych scenach. Jej recitale i spektakle sprawdzają się zarówno w kameralnej atmosferze zacisznych kawiarni, jak również w dużych salach koncertowych i teatralnych. Pracuje z kompozytorami i muzykami takimi jak: Maria Burniewicz, Piotr Banaszek, Robert Bielak, Paweł Stankiewicz, Marcin Stanczewski, Radek Dąbrowski czy Zbyszek Chrzanowski. Grała monodramy na wielu deskach polskich teatrów, ale także na skwerkach miast podczas festiwali teatrów plenerowych. Ogromną radość sprawia jej poszukiwanie i dzianie się sztuki tu i teraz, dlatego każdy recital czy spektakl jest inny, często szyty na miarę pod sytuację, pod widza, pod temat.

https://www.andrzejczyk.art

Twórczyni: Marta Andrzejczyk
Piano: Piotr Banaszek
Skrzypce: Robert Bielak
Udział gościnny: Monika Wachowicz
Premiera: 2004
Czas trwania: ok. 50 min

Galeria zdjęć