Aktualnie jesteś: VoicEncounters

Ciemna jutrznia

Koncert zespołu In Medias Res

Program Mediterraneas

14/04/2016 {czwartek} 18:00
Kolegiata Świętego Krzyża, dolny kościół
św. Bartłomieja, Ostrów Tumski

Bilety: 30 zł

Ciemna jutrznia
Fot. Michał Piwowarczuk

Ciemna jutrznia jest podróżą w otchłań samotności i straty, do korzeni łacińskiej kultury chrześcijańskiej, w oparciu o zbiór tradycyjnych pieśni śpiewanych podczas obchodów Wielkiego Tygodnia.

Zaprezentowane pieśni wywodzą się z popularnych tradycji Korsyki, Sardynii i Sycylii (od czasów przedchrześcijańskich do baroku). Zespół czerpie także z monodii liturgicznej (cantus planus), łącząc źródła pisane ze śpiewem popularnym. W materiał muzyczny wpleciono cytaty z Piekła Dantego. Ciemna jutrznia jest pierwszym krokiem ku następnemu projektowi zespołu, poświęconemu Boskiej komedii.

Koncert Ciemna jutrznia/Podróż przez Wielki Tydzień po raz pierwszy został zaprezentowany w 2012 roku we Wrocławiu w Instytucie Grotowskiego, a następnie na Festiwalu Gorzkie Żale w Warszawie, Festiwalu w Awinionie, na Festiwalu im. Andrieja Tarkowskiego w Pontingy (Burgundia) i w kilku kościołach w regionie Limousin we Francji, a także w wiosce Cuglieri na Sardynii.

Fot. Irena LipińskaIn Medias Res to zespół, który powstał z inicjatywy Jeana-François Favreau w 2010 roku, po zakończeniu pierwszego seminarium VoicEncounters, poświęconego fenomenowi łacińskich konfraterni. Zespół bada tradycje dawnej muzyki katolickiej, z jednej strony studiując zapisy nutowe oraz archiwalne materiały dźwiękowe, z drugiej poprzez spotkania i praktykę in situ z kontynuatorami tradycji oralnej. Język łaciński jest podstawą doboru repertuaru, na który składają się pieśni polifoniczne wykonywane przez konfraternie (Korsyka, Sardynia, Sycylia, Półwysep Apeniński), chorał gregoriański (tworzący pomost z tradycją bizantyjską), falsobordone oraz pieśni z barokowych manuskryptów.

Konstelacja, która rozwinęła się w Europie wokół chorału gregoriańskiego od czasów średniowiecza stanowi wielkie bogactwo zarówno pod względem muzycznym, jak i społecznym. Przyjęła ona, wchłonęła i podtrzymała ślady wielu wpływów – od praktyk i wierzeń przedchrześcijańskich, po katolicką doktrynę pokuty i motywy baroku. Poszukiwania zespołu In Medias Res skupiają się nie tylko na muzyce, lecz także na badaniach kulturowych nad podstawami cywilizacji, opartymi na wokalnej dramaturgii życia i śmierci.

Zespół występował (z koncertami i „wokalnymi dramaturgiami”) w Polsce, Francji i Włoszech.

In Medias Res działa pod patronatem Instytutu Grotowskiego (Wrocław), Ośrodka Praktyk Teatralnych Lavauzelle (Janaillat, Francja) oraz w ramach grantu badawczego ADAMI. W skład zespołu wchodzą m.in. członkowie Schola Gregoriana Silesiensis i Teatru ZAR.

Więcej informacji: www.lavauzelle.org/inmediasres

Barbara Ciemięga, Alessandro Curti, Paulina Dziuba, Jean-François Favreau, Bernard Favreau, Mateusz Flak, Marie-Geneviève L’Her, Piotr Górka, Marta Grundwald Wilantewicz, Diego Pileggi, Adam Skobliński
Lider projektu: Jean-François Favreau

Bilety: 30 zł
Kontakt: sekretariat@grotowski-institute.art.pl
tel. 71 34 45 320
Prosimy o odbiór biletów w Sekretariacie (Przejście Żelaźnicze) w terminie uzgodnionym podczas dokonywania rezerwacji.
Bilety online

katedra&info