Czytanie kolektywne | W ramach festiwalu „Święto” oraz cyklu „to nie jest czas na czytanie w samotności #13” we współpracy z Sylwią Bruną i Markiem Rogalą
wt. 17.12.2024, 18.00
Studio na Grobli Instytutu Grotowskiego
W języku polskim, z tłumaczeniem na język angielski i PJM. Z audiowstępem
Czas trwania: 120 minut
Wybrane teksty będą dostępne cyfrowo, w wersji prostej i ETR
Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki
Co wyjątkowego i niecodziennego jest w czytaniu grupowym? W sytuacji, gdy samotny, prywatny akt obcowania z tekstem, staje się publiczny?
„(…) patrzę, widzę was, zastanawiam się, co by powiedzieć, pogrążam się w sobie, znowu myślę, znowu na was patrzę, sprawdzam sposób, w jaki reagujecie” – przytaczam słowa Grotowskiego zupełnie poza kontekstem wypowiedzi o rozumieniu działań fizycznych przez Stanisławskiego, jako jedną z wielu możliwych odpowiedzi.
Przechodzenie od tekstu do kontekstu i z powrotem może wyznaczyć horyzont wspólnotowego czytania, do którego zapraszam w Studiu na Grobli. Przynieś dowolną książkę, czasopismo, artykuł, wiersz. Zapewniamy przestrzeń wyciszenia, sprzyjającą skupieniu, ale też możliwość interakcji z innymi głodnymi lektury „czytożercami” (niem. Hungerlesen).
Ze swej strony zachęcamy do lektury tekstów Jerzego Grotowskiego, które – w oryginalnych publikacjach lub po powieleniu – udostępnimy na miejscu. Będziemy mogli o jego wypowiedziach, pomysłach oraz realizacjach porozmawiać, oczywiście nie przeszkadzając innym czytającym, bo u podstaw naszego spotkania leżą: spokój, przyjazność, dowolność i dobrowolność, wzajemny szacunek i ogromna ciekawość.
Wydarzenie będzie przygotowane w sposób dostępny dla wszystkich, którzy chcieliby wziąć w nim udział: odbędzie się w przestrzeni dostępnej pod względem architektonicznym, z możliwością asysty oraz z tłumaczeniem na PJM i audiowstępem, a wybrane teksty będą dostępne cyfrowo, w wersji prostej i ETR.
Zapraszam na kolejną odsłonę festiwalu „Święto” wspólnie z Sylwią Bruną z @kompozytcafe oraz Markiem Rogalą z @eskaem_miejsce z Gdańska. Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu „to nie jest czas na czytanie w samotności”.
Magdalena Mądra
Współorganizatorzy: Sylwia Bruna z @kompozytcafe oraz Marek Rogala z @eskaem_miejsce z Gdańska
Sylwia Bruna jest antropolożką kultury, animatorką społeczno-kulturalną, badaczką. Zajmuje się dostępnością kultury oraz działa ze społecznością lokalną. Przestrzeń publiczna (również ta niefizyczna), codzienne praktyki i lokalność w mieście to obszary jej eksploracji i inspiracji. Na co dzień prowadzi kawiarnię Kompozyt, działającą na terenie dawnej gdańskiej stoczni, gdzie obecnie mieści się muzeum sztuki współczesnej NOMUS (dział Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku).
Marek Rogala od 16 lat tworzy kwadraty mówiące o kulturze: wycina, rysuje, układa i fotografuje mini kompozycje z informacjami o tym, co kulturalnego dzieje się w Trójmieście. Kurator, czasem też artysta, we własnej galerii ESKAEM. Początkujący społecznik.
wt. 17.12.2024, 18.00
Jeśli są Państwo osobami z niepełnosprawnościami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, tel. 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.