Aktualnie jesteś: Rezydencje

Czarny to mój szczęśliwy kolor

Pokaz pracy Michała Przybyły w ramach programu „Rezydencje artystyczne dla zespołów teatralnych i indywidualnych twórców”

śr. 30.03.2022, 18.00
Studio Na Grobli
Czas trwania: 45 min

Czarny to mój szczęśliwy kolor
Fot. archiwum prywatne

Michał Przybyła (Polska) jest tancerzem, choreografem i pedagogiem. Ukończył program MASA w Kibbutz Contemporary Dance Company w Izraelu oraz staż w tej samej instytucji. W latach 2016–2020 był tancerzem w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu. Od 2020 współpracuje z Krakowskim Teatrem Tańca, warszawskimi Teatrem Tańca Zawirowania, Teatrem Studio, Fundacją C/U. W 2020 roku otrzymał stypendium twórcze Miasta Kraków oraz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współtworzy grupę Direct Message Collective, z którą stworzył spektakl „Bromance”.

Pokaz pracy „Czarny to mój szczęśliwy kolor” to choreograficzna prezentacja zebranych w procesie materiałów. Posługując się prywatnymi pamiętnikami, rezydent chciałby wziąć na warsztat zmiany, jakie zachodziły w nim i w jego ciele w ostatnich latach. Podstawą ruchowych i cielesnych poszukiwań będą fragmenty tekstów oraz stworzonych dotychczas przez rezydenta prac choreograficznych. Będzie to przestrzeń autorefleksji i laboratorium ciała, które zostanie otwarte dla widzów w formie pokazu pracy.

Koncepcja i wykonanie: Michał Przybyła
Opieka: Jakub Gontarski

Po pokazie, o godz. 18.45, odbędzie się spotkanie z rezydentem i opiekunem.

Rezydencja Czarny to mój szczęśliwy kolor, 7.03 – 2.04.2022

Rezydencja artystyczna Michała Przybyły zakłada proces twórczy poprzez research oparty o własne doświadczenia. Głównym, zgłębianym tematem będzie dezintegracja ciała w wyniku depresji oraz jej wpływ na pracę performera. Opierając swoje poszukiwania na metodach Alexandra Lowena, rezydent będzie starał się zgłębiać nie tylko społeczne, kulturowe i psychologiczne czynniki determinujące depresję, ale również spróbuje ukazać, w jaki sposób można „odzyskać” dla siebie ciało i uczyć się rozpoznawać somatyczne manifestacje emocji. Korzystając z tych praktyk ruchowych, metody Feldenkraisa, medytacji somatycznej, praktykowania białego śpiewu oraz własnego doświadczenia ruchowego rezydent chciałby odkrywać w procesie swój pełny potencjał.

Rezydent: Michał Przybyła
Opieka: Jakub Gontarski