Aktualnie jesteś: Projekty / Szczeliny

Cząstki

Wystawa fotografii Joanny Nowickiej inspirowanych pracami Moniki Wachowicz (m.in. spektaklami Teatru A Part) w ramach projektu „Szczeliny”

niedz. 9.01.2022, 19.00 – otwarcie

Czas trwania:
śr.–czw. 12–13.01, 18.00–20.00
sob.–niedz. 15–16.0116.00–20.00
Instytut Grotowskiego, Piekarnia

Wstęp wolny, wymagane zapisy

Cząstki
Fot. Joanna Nowicka

Cykl fotografii „Cząstki” to ilustracje interpretujące emocje i uczucia, których doświadcza człowiek. Potrzeba przełożenia emocji na obrazy zrodziła się u Joanny Nowickiej w odpowiedzi na zmieniającą się rzeczywistość, na zauważalne nieprzyjazne zmiany antagonizujące wobec siebie ludzi. Zaprosiła do współpracy aktorkę Teatru A Part Monikę Wachowicz, która wprowadziła równowagę w ten cykl. Monika podkreśliła, że człowiek nie składa się tylko ze złych postaw i zachowań, czuje również miłość, empatię, bywa dobry. Ma wybór. Postanowiły więc zachować tę równowagę w fotografiach i stworzyły 12 ilustracji o tytułach: bezpieczeństwo, bezsilność, ból, dobro, miłość, rozkosz, samotność, siła, strach, wstyd, złość i wolność.

Inspiracją do poszczególnych ujęć, które wykonała Nowicka, były fragmenty spektakli Teatru A Part w reżyserii Marcina Hericha, w których gra Monika Wachowicz, sceny z solowych projektów oraz kreacje ruchu scenicznego Wachowicz. Do wszystkich fotografii pozowała Monika Wachowicz. Cykl powstał na początku 2017 roku i miał swoją premierę w postaci wystawy podczas 23 Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part w Katowicach. Autorki nie wyczerpały jednak tematu. W 2021 roku postanowiły kontynuować pracę nad cyklem i wzbogacić go o kolejne ilustracje. Wszystkie fotografie składające się na cykl „Cząstki” powstały w technice fotografii analogowej, aparatem średnioformatowym.

NOWICKA-foto-netJoanna Nowicka – portretując, skupia uwagę na indywidualnych cechach osobowości, charakterze, unikatowości osoby portretowanej. Jej przygoda z fotografią trwa od dwudziestu lat, a od 2006 zajmuje się fotografią zawodowo – współpracuje z firmami, przedsiębiorcami, artystami. Tworzy portrety, ilustracje oraz fotografie architektury i wnętrz. Najczęściej pracuje w swoim Studiu Portretowym w śródmieściu Katowic. Przez pierwsze lata w zawodzie była fotoreporterką związaną ze śląską prasą, publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”.

Od 2012 należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Począwszy od 2002 prezentuje fotografie na wystawach zbiorowych oraz indywidualnych, bierze udział w plenerach artystycznych, była stypendystką Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury (2010). Jest pomysłodawczynią konceptu One People Story, którego istotą są portrety tworzone klasyczną metodą na kliszy czarno-białej. Seria cały czas zyskuje nowe fotografie. Artystka równocześnie pracuje nad cyklem „Piękni Ludzie”. To minimalistyczne, czarno-białe studyjne portrety, do powstawania których inspirują ją ludzka różnorodność, witalność i unikatowość.

mona. Foto; Jakub KabusMonika Wachowicz  – aktorka, instruktorka teatralna i pedagożka, organizatorka imprez teatralnych, wcześniej związana m.in. z katowickim Teatrem Cogitatur, współpracowała także z duńskim teatrem Cantabile 2. Bierze udział we wszystkich spektaklach i projektach artystycznych Teatru A Part (z wyjątkiem przedstawień solowych „Kołysanka”, „Więzy” i „Święto wiosny”). Koordynuje Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A Part, prowadzi Studio Aktorskie przy Teatrze A Part, jest kuratorką cyklu „Szczeliny” w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu oraz prowadzi autorskie Studio Ciała i Emocji. Od 2019 roku pełni funkcję prezeski Fundacji SZTUKI DLA ŻYCIA im. Marty Paradeckiej.

Wstęp wolny, wymagane zapisy. Wiadomość z wybraną datą i godziną prosimy kierować na adres bilety@grotowski-institute.pl

9 stycznia
19.00

12, 13 stycznia
18.00, 18.30, 19.00, 19.30

15, 16 stycznia
16.00, 16.30, 17.00, 17.30, 18.00, 18.30, 19.00, 19.30

Pobierz „Oświadczenie dotyczące stanu zdrowia” przed udziałem w wydarzeniu Instytutu Grotowskiego i zapoznaj się z „Regulaminem uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu”.

Galeria zdjęć