Spektakl taneczno-ruchowy Teatru A Part i Teatru Amareya w ramach projektu ,,Szczeliny”
pt. 7.01.2022, 20.00
Instytut Grotowskiego, Piekarnia
Czas trwania: 40 min
Spektakl dla widzów od 18 roku życia. Aktorki występują nago.
Spektakl taneczno-ruchowy Teatru A Part i Teatru Amareya w ramach projektu ,,Szczeliny”
Cztery performerki, kobiety, osoby, ciała.
Cztery w Japonii i Korei jest homofonem słowa „śmierć”.
W kulturze europejskiej jest liczbą człowieka, symbolizuje materię i doczesny porządek.
Cztery strony świata, cztery pory roku i cztery żywioły.
Czterej jeźdźcy Apokalipsy.
Cztery rzeczy nienasycone: otchłań, łono niewiasty, ziemia i ogień.
Marcin Herich
„Cztery” jest wspólną produkcją teatralno-taneczną Teatru A Part z Katowic i Teatru Amareya z Gdańska, wyreżyserowaną przez Marcina Hericha. Poza Katowicami spektakl był prezentowany także w Gdańsku (Polska Platforma Tańca), Toruniu (Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra) i Bielefeld w Niemczech (TOR 6 Theaterhaus).
Teatr A Part jest teatrem autorskim reżysera Marcina Hericha, założonym w 2004 roku w Katowicach. A Part to niezależny projekt artystyczny i skupiona wokół Hericha grupa teatralna, realizująca autorskie przedstawienia sceniczne, działania site-specific oraz widowiska plenerowe. Teatr A Part jest teatrem ciała, ruchu, formy i narracji wizualnej. Jego spektakle, prezentowane na scenach gościnnych, w przestrzeniach plenerowych i nieteatralnych, w kraju i za granicą, zostały pokazane dotąd w dwudziestu ośmiu krajach na pięciu kontynentach.
Miejscem codziennej pracy twórczej zespołu jest od 2013 roku Scena/Atelier.
Teatr A Part jest producentem i organizatorem odbywającego się od 1994 roku w Katowicach cyklicznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part (wcześniej: Międzynarodowy Festiwal Teatrów A Part). Do końca 2021 roku odbyło się 27 edycji festiwalu. Od 2016 roku Teatr prowadzi roczne Studio Aktorskie Teatru A Part. Dotąd odbyły się dwie edycje kursu. W 2018 roku Teatr otrzymał Złotą Maskę, nagrodę przyznawaną przez dziennikarzy województwa śląskiego za całokształt osiągnięć artystycznych.
Teatr Amareya to niezależny teatr fizyczny założony w 2003 roku w Gdańsku. Od 2012 działa pod szyldem Amareya Theatre & Guests. Trzon zespołu tworzą: Katarzyna Pastuszak, Natalia Chylińska i Aleksandra Śliwińska. Ich wspólnym mianownikiem jest zainteresowanie ciałem jako tworzywem działań scenicznych i nośnikiem sensów. Działania kolektywu charakteryzuje również zainteresowanie tematyką społeczną i miejscem człowieka-kobiety we współczesnym świecie. Projekty artystyczne Teatru Amareya sytuują się na skrzyżowaniu odmian gatunkowych sztuk scenicznych. Odnaleźć tu można inspiracje japońskim tańcem butō, eksperymenty z obszaru tańca konceptualnego i teatru postdramatycznego czy wreszcie działania charakterystyczne dla performance art. Spektakle i performanse teatru regularnie prezentowane są na festiwalach w Polsce i za granicą. Amareya blisko współpracuje także z wieloma środowiskami artystycznymi i akademickimi w Japonii, realizując szereg wspólnych projektów.
Scenariusz i reżyseria: Marcin Herich
Współpraca choreograficzna: zespół
Występują: Alina Bachara, Katarzyna Pastuszak, Aleksandra Śliwińska, Monika Wachowicz
Produkcja: Teatr A Part
Współprodukcja: Fundacja Paryż
Premiera: 18 lutego 2018, Scena/Atelier Teatru A Part w Katowicach
Czas trwania: 40 min
Muzyka: Angel, Kato Hideki, Mr Geoffrey & JD Franzke
Spektakl dla widzów od 18 roku życia. Aktorki występują nago.
Produkcja spektaklu była współfinansowana ze środków Miasta Katowice oraz Samorządu Województwa Śląskiego.