Spektakl Niny Zakharovej i Kateryny Vasiukovej
niedz. 2.04.2023, 20.00
Instytut Grotowskiego, Piekarnia
W języku ukraińskim z polskimi napisami
Czas trwania: 90 min
Ta historia wydarzyła się w momencie, gdy dwie artystki próbowały zanalizować i opowiedzieć inną historię – opowieść o przyjaźni i niesamowitej bliskości twórczej dwóch ukraińskich pisarek. To opowieść o tym, jak kreatywność nabiera znaczenia i o tym, jak przyjaźń przypomina miłość, a miłość nienawiść. O tym, że chcesz być na scenie i wiedzieć, że jest na niej miejsce dla ciebie. Mówi też o tym co jest ważne, o tym, o czym nie chcemy mówić, o tym co ukrywamy i o tym, czym jesteśmy gotowe podzielić się z wami.
Nina Zakharova Batovskaya jest aktorką Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego, rezydentką Teatru Zagłębia, a także aktorką Teatru Dramatycznego im. Tarasa Szewczenki i Niezależnego Teatru Nafta w Charkowie.
Kateryna Vasiukova jest aktorką, absolwentką Narodowego Uniwersytetu Artystycznego im. Iwana Kotlarewskiego w Charkowie, który ukończyła w 2017 roku. Po ukończeniu szkoły związała się z Charkowskim Państwowym Akademickim Teatrem Lalek im. V.A. Afanasjewa, gdzie zagrała w spektaklach Oksany Dimitrievy („Chory z urojenia”, „Hamlet”, „Ołowiany żołnierzyk”). Od 2016 roku jest również związana z charkowskim Teatrem Publicist, gdzie zagrała w przedstawieniach Konstantyna Vasiukova („Moby Dick”, „Żeglowanie”, „Pro.log”, „Umierająca kobieta”), a od 2018 roku – z Teatrem Neft w Charkowie („Cierpienie na Gonczariwce”, reż. Artem Vusyk). W 2019 roku uczestniczyła w zorganizowanym w Norymberdze międzynarodowym projekcie „European Ritual Management: Peace”.
Jacek Jabrzyk jest reżyserem teatralnym, absolwentem Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Był asystentem lub współpracownikiem Jerzego Grzegorzewskiego, Pawła Miśkiewicza, Wojtka Smarzowskiego, Jerzego Stuhra, Jana Peszka. Stworzył około 20 spektakli teatralnych, operowych, oraz widowisk teatralnych m.in. w teatrach: Łaźnia Nowa w Krakowie, Dramatycznym w Wałbrzychu, Jaracza w Olsztynie, Horzycy w Toruniu, Bogusławskiego w Kaliszu, Solskiego w Tarnowie, Dramatycznym w Białymstoku, Miejskim w Gliwicach, w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, PWST we Wrocławiu. Reżyserował sceniczne czytania tekstów, współpracował z teatrami niezależnymi w Polsce i Berlinie. Jego „Wieczór trzech króli albo co chcecie” zdobył w 2013 r. wyróżnienie w konkursie na najlepszą inscenizację dzieł dramatycznych Williama Shakespeare’a.
Mateusz Zegan to producent muzyczny i instrumentalista. Współzałożyciel zespołu Fair Weather Friends, z którym nagrał dwie płyty wydane przez Warner Music (Hurricane Days) oraz Agencję Polskiego Radia (Carte Blanche). Z zespołem wystąpił na większości ważnych polskich festiwali (Open’er, Coke Live, Free Form, Orange Warsaw). Muzyk zespołu Melancholia, z którym współtworzył spektakl „Horror Frenzy” w Teatrze Zagłębia. Realizuje solowo elektroniczną muzykę taneczną inspirowaną afrykańskimi stylami house.
Występują: Nina Zakharova, Kateryna Vasiukova
Opieka reżyserska: Jacek Jabrzyk
Pomysł, praca z listami i dokumentami: Nina Zakharova, Kateryna Vasiukova
Konsultacja dramaturgiczna: Wojtek Zrałek-Kossakowski
Konsultacja scenograficzna: Dominika Żłobińska
Teksty piosenek: Nina Zakharova
Muzyka: Mateusz Zegan
Wideo-art: Denys Belyaev
Koordynacja projektu rezydencji artystycznej: Aleksandra Więcek
Podziękowania za pomoc przy tworzeniu spektaklu: Olena Apchel, Jurij Zawadski, Kostiantyn Vasiukov, Mariana Lisova
Premiera: 23 listopada 2022
niedz. 2.04.2023, 20.00
Karnet: 110 PLN nie obejmuje wydarzeń:
Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, tel. 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.
Spektakl powstał w ramach rezydencji artystycznej organizowanej przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego przy współpracy Teatru Zagłębia.