Aktualnie jesteś: Teatr na faktach / Antybohaterka

Daleko

Spektakl Anny Wieczorek w ramach II Festiwalu Teatru na faktach

sob. 8.07.2023, 19.00
Instytut Grotowskiego, Centrum Sztuk Performatywnych (Piekarnia Żywa Kultura)

Bilety: 25/35 PLN
Karnet: 80 PLN
Dla widzów od 16 r.ż.

Daleko
Grafika: Gabriela Kruk

Scenariusz „Daleko” powstawał na bazie wielu rozmów ze starszym bratem. To opowieść o współczesnym Odysie, który od czasów młodości marzył o wyrwaniu się z szarej rzeczywistości polskiej wsi przełomu tysiącleci. To historia człowieka, który miał odwagę te marzenia realizować za wszelką cenę i przeżywał szalone przygody, które oddalały go od domu, ale nie pozbawiły go pogody ducha i poczucia humoru. Bohater „Daleko” to niedoszły aktor, dziennikarz, pilot, ochroniarz, biznesman, złodziej, podróżnik… To również przedstawiciel pokolenia, którego młodość przypadała na przełom XX i XXI wieku. Świadek otwarcia Europy w 2004 r. opowiada o swojej perspektywie emigracyjnej. Przeszłej i obecnej, bo jego historia trwa. Mieszkający na co dzień w Wielkiej Brytanii czterdziestolatek wciąż szuka swojego miejsca w świecie. Jego młodsza siostra postanowiła te poszukiwania śledzić i podjąć próbę opowiedzenia ich na scenie, gdzie tożsamość bohatera zostanie podzielona na tego, który wciąż jest pełen nadziei oraz tego, który z perspektywy czasu widzi więcej swoich błędów niż dokonań. Dwójka wspaniałych aktorów: Jakub Mieszała i Paweł Bernadowski wcieli się w jednego bohatera, który w czasie rozmowy z samym sobą rozliczy się z przeszłością i zmierzy z oczekiwaniami dotyczącymi przyszłości. „Daleko” to opowieść o człowieku, który mimo odległości jaka dzieliła go od bliskich, marzeń czy spełnienia postanowił nigdy się nie poddać.

Anna Wieczorek aktualne bio

Anna Wieczorek ur. w 1992 r., aktorka, dramaturg, reżyser. Od 2018 związana na stałe z Opolskim Teatrem Lalki i Aktora. Absolwentka aktorstwa wrocławskiej filii AST im. S. Wyspiańskiego w Krakowie oraz filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zdobyła główną nagrodę aktorską na 29. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu za rolę Zagubionego Chłopca (OTLiA, reż. P. Passini). Jest autorką sztuk dla dzieci i młodzieży wystawianych w teatrach w całej Polsce (m. in. „Złota”, „Kazuko. Baśń japońska”, „Uciec od rozpaczy. Życie romantyczne zamknięte w monodramie”). Od 2021 r. czynnie działa w Teatrze na Faktach, gdzie współtworzyła kilka projektów teatralnych („W sieci”, „Historja”, „Bliskie ballady i dalekie romanse”). W lutym 2023 roku wyreżyserowała spektakl „Troja. Wojny nie będzie!” na podstawie własnego scenariusza, zrealizowanego w ramach stypendium Młoda Polska w OTLiA. Scenariusz do tej sztuki został zakwalifikowany do półfinału 16. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Gabriela Kruk

Gabriela Kruk urodzona w 2001 r., studiuje scenografię na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Absolwentka Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie. Na co dzień działa w wielu dziedzinach sztuki, od projektowania scenografii przez grafikę, malarstwo, a nawet ceramikę. Zrealizowała spektakle „Żółta tapeta” w reż. Macieja Ćwielucha (2022) oraz „Ptaki przedstawiają: Pan Maluśkiewicz” w reż. Karol Bijaty i Eryk Herbuta, we współpracy z Akademią Sztuk Teatralnych, filią we Wrocławiu.

Piotr Michalczuk

Piotr Michalczuk jest aktorem lalkarzem. Tworzy muzykę dla teatru. Absolwent Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu. Zadebiutował w „Widmach” w reż. Pawła Passiniego w Narodowym Forum Muzyki, a także w spektaklu „Chłopcy z Placu Broni” w reż. Konrada Dworakowskiego w łódzkim Teatrze Lalki i Aktora Pinokio. Od 2018 do 2022 roku związany jest z Olsztyńskim Teatrem Lalek. Współpracuje również z neTTheater CK Lublin („Burza”, „Dionizos 360”) oraz z Opolskim Teatrem Lalki i Aktora. Jako pedagog realizował projekty i szkolenia teatralne z młodzieżą w klubach tanecznych w Krakowie i Tarnobrzegu oraz w Miejskim Ośrodku Kultury w Ornecie. Od 2019 roku współpracuje ze stowarzyszeniem Teatr Poddańczy, z którym realizował m.in. Lato w Teatrze. Autor muzyki do spektakli Olsztyńskiego Teatru Lalek („Miłość”, „Lot”). Jego aranże można było usłyszeć podczas 42 finału Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Laureat nagrody aktorskiej na XXX Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu.

Jakub Mieszała

Jakub Mieszała jest absolwentem Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu. Aktor niezależny współpracujący z Opolskim Teatrem Lalki i Aktora, Teatrem Ludowym, neTTheater, Teatrem Odnalezionym w Jeleniej Górze, Teatrem Me/St, Teatrem Lalka. Najważniejsze jego realizacje to: „Widma”, reż. Paweł Passini „Tlen/Balllady”, reż. Łukasz Duda „Burza”, reż. Paweł Passini „Mistrz i Małgorzata”, reż. Paweł Passini „Dziennik Anne Frank”, reż. Marián Pecko „Improwizacja odc.4”, reż. Agata Duda-Gracz „Balladyna”, reż. Konrad Dworakowski „Malala, dziewczyna z kulą w głowie”, reż. Łukasz Duda „Boska Komedia”, reż. Jarosław Kilian. Otrzymał nagrodę „Srebrny Kluczyk” za rolę w „Tlenie/Balladach”, nagrodę „Uwaga Nadzieja” na festiwalu „Strzała Północy” w Koszalinie oraz nagrodę aktorską dla zespołu spektaklu „Balladyna” na festiwalu „Klasyka Żywa” w Opolu.

Paweł Bernadowski

Paweł Bernadowski jest aktorem, absolwentem wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie. Współpracował gościnnie m.in. z Teatrem WARSawy w Warszawie, Sceną Polską w czeskim Cieszynie, Teatrem Capitol w Warszawie oraz Teatrem Nowym w Zabrzu. Uczestniczył w wielu warsztatach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Jana Peszka, Agatę Dudę-Gracz, Marię Seweryn i Ohada Naharina.

Scenariusz i reżyseria: Anna Wieczorek
Scenografia: Gabriela Kruk
Muzyka: Piotr Michalczuk
Aktorzy: Jakub Mieszała, Paweł Bernadowski

sob. 8.07.2023, 19.00