Performans Marii Bitki, rezydencja w ramach projektu „Szczeliny 2023”
niedz. 2.04.2023, 16.00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli
Bilety: 20 PLN
Karnet: 110 PLN
Czas trwania: 60 min
Performans zawiera sceny nagości
W procesie pracy w Studiu Na Grobli, Maria Bitka zmieniła tytuł swojego działania z „Dekonstrukcji” na „Rozpuszczanie”.
Ubranie – kostium, oddziela nas od świata, ale też jako druga skóra jest wyznacznikiem naszej tożsamości. Daje nam możliwość ekspresji. Jest tym, co widzą inni, kiedy na nas patrzą. Odpowiednio dobrany fason sukienki pozwala podkreślić atuty sylwetki, wpisać się w wyobrażenia kanonu kobiecego piękna, ale też poczuć się kobieco i uwodzicielsko.
Rozpuszczanie to czynność niedokonana, proces zanikania, przemiany, uwalniania. Tytuł projektu nawiązuje do procesu, który dokonuję się tu i teraz, nie jest zakończony. W trakcie performansu będę pracować nad skonstruowaniem i zdekonstruowaniem sukienki. Zszyję fragmenty półprzeźroczystej tkaniny, nakładając na siebie warstwy, które jednocześnie zasłaniają i odsłaniają. Stworzę delikatne ubranie szyte grubymi nićmi, które czasami wyglądają jak żyły, czasem jak fale, a czasem korzenie i kłącza. Sprawdzę, jak na jej delikatną materię wpłyną moje działania, jak jej strukturę naruszą ruch i pot. Czy będzie chciała mi się poddać i stać się wierzchnią warstwą mnie, tworzyć mój wizerunek? Czy wręcz przeciwnie będzie ciałem obcym, którego będę chciała się pozbyć, zdjąć, rozebrać, rozpuścić…
Działanie odnosi się do obrazu – wizerunku, narzucanego przez kulturę, skonfrontowanego z cielesną fizjologią.
Performans będzie długotrwałym intymnym procesem. Zawiera sceny nagości.
Maria Bitka urodziła się w 1986 roku w Opolu. Jest artystką, doktorą sztuki. Doktorat obroniła w 2021 roku na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (2013) i Instytutu Sztuki na Uniwersytecie Opolskim (2010). W czasie studiów przebywała na stypendiach na Universidad Nacional de las Artes w Buenos Aires w Argentynie, Academy of Art Architecture and Design w Pradze oraz w Art Institut na Indiana University of Pennsylwania w USA. W swojej praktyce artystycznej bazuje na osobistym doświadczeniu, które staje się punktem wyjścia dla realizacji performansów, wideo, fotografii i instalacji. Dużą wagę przywiązuje do procesu powstawania prac nie lekceważąc ich wizualnej czy zmysłowej atrakcyjności. Hobbystycznie śpiewa w zespole śpiewu tradycyjnego Niezłe Ziółka. Jest współzałożycielką grupy artystycznej Kuratorki. Nauczycielka przedmiotów artystycznych w Liceum Plastycznym w Opolu i asystentka w katedrze Mediacji Sztuki na ASP we Wrocławiu.
niedz. 2.04.2023, 16.00
Karnet: 110 PLN nie obejmuje wydarzeń:
Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, tel. 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.