Aktualnie jesteś: Rezydencje / Szczeliny 2023

Rozpuszczanie

Performans Marii Bitki, rezydencja w ramach projektu „Szczeliny 2023” 

niedz. 2.04.2023, 16.00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Bilety: 20 PLN
Karnet: 110 PLN

Czas trwania: 60 min
Performans zawiera sceny nagości

 

Rozpuszczanie
Fot. Katarzyna Bogusz

W procesie pracy w Studiu Na Grobli, Maria Bitka zmieniła tytuł swojego działania z „Dekonstrukcji” na „Rozpuszczanie”.

Ubranie – kostium, oddziela nas od świata, ale też jako druga skóra jest wyznacznikiem naszej tożsamości. Daje nam możliwość ekspresji. Jest tym, co widzą inni, kiedy na nas patrzą. Odpowiednio dobrany fason sukienki pozwala podkreślić atuty sylwetki, wpisać się w wyobrażenia kanonu kobiecego piękna, ale też poczuć się kobieco i uwodzicielsko.

Rozpuszczanie to czynność niedokonana, proces zanikania, przemiany, uwalniania. Tytuł projektu nawiązuje do procesu, który dokonuję się tu i teraz, nie jest zakończony. W trakcie performansu będę pracować nad skonstruowaniem i zdekonstruowaniem sukienki. Zszyję fragmenty półprzeźroczystej tkaniny, nakładając na siebie warstwy, które jednocześnie zasłaniają i odsłaniają. Stworzę delikatne ubranie szyte grubymi nićmi, które czasami wyglądają jak żyły, czasem jak fale, a czasem korzenie i kłącza. Sprawdzę, jak na jej delikatną materię wpłyną moje działania, jak jej strukturę naruszą ruch i pot. Czy będzie chciała mi się poddać i stać się wierzchnią warstwą mnie, tworzyć mój wizerunek? Czy wręcz przeciwnie będzie ciałem obcym, którego będę chciała się pozbyć, zdjąć, rozebrać, rozpuścić…

Działanie odnosi się do obrazu – wizerunku, narzucanego przez kulturę, skonfrontowanego z cielesną fizjologią.
Performans będzie długotrwałym intymnym procesem. Zawiera sceny nagości.

Fot. Nadia KoszakMaria Bitka jest artystką, absolwentką międzywydziałowych studiów doktoranckich na ASP we Wrocławiu (2021), studiów magisterskich na Wydziale Intermediów ASP w Krakowie (2013) i Instytutu Sztuki na Uniwersytecie Opolskim (2010). W trakcie studiów przebywała na stypendiach na Universidad Nacional de las Artes w Buenos Aires w Argentynie, Academy of Art Architecture and Design w Pradze i Art Instytut w Indiana University of Pennsylvania w USA. W swojej praktyce artystycznej bazuje na osobistym doświadczeniu, które staje się punktem wyjścia do realizacji performansu, wideo, fotografii i instalacji. Dużą wagę przywiązuje do procesu powstawania prac, nie lekceważąc ich wizualnej i zmysłowej atrakcyjności. W tworzeniu performansów fascynuje ją to, że funkcjonuje jednocześnie w dwóch wymiarach, jest (o)sobą – żywym czującym ciałem i równocześnie figurą symboliczną – obrazem ciała kobiety. W swoich realizacjach porusza tematy związane z intymnością, relacją z przyrodą, a także zagadnienia tożsamości. Hobbystycznie śpiewa w zespole śpiewu tradycyjnego Niezłe Ziółka. Jest współzałożycielką grupy artystycznej Kuratorki i prezeską stowarzyszenia Opolski Projektor Animacji Kulturalnych. Zawodowo pracuje jako nauczycielka przedmiotów artystycznych w Liceum Plastycznym w Opolu i asystentka w katedrze Mediacji Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od zakończenia studiów magisterskich w roku 2010 wzięła udział w około 60 wystawach i festiwalach w kraju i za granicą, w tym w 10 wystawach lub wydarzeniach o charakterze indywidualnym. Część z prac i działań realizowała razem z grupą artystyczną Kuratorki lub we współpracy z innymi artystami.

 

niedz. 2.04.2023, 16.00

Karnet: 110 PLN nie obejmuje wydarzeń:

  • „Stypa”, Victorii Myronyuk (bilety 20 PLN)
  • „Granica”, Antonina Romanova (bezpłatne wejściówki)
  • „Syndrom Hamleta”, pokaz filmu i spotkanie (bezpłatne wejściówki)
  • Warsztaty jednej pieśni, Natalia Polovynka (zapisy)

Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, tel. 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.