Aktualnie jesteś: Projekty / Szczeliny

Dwa pokoje

Interdyscyplinarne zdarzenie/performans Weroniki Fibich i Ewy Łukasiewicz w ramach cyklu „Szczeliny”

niedz. 6.02.2022, 18.00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium

Bilety: 20/30 PLN
Czas trwania: 60 min

Dwa pokoje
Fot. Piotr Nykowski

„[Byt] nie zwraca się do nas jako całość, lecz poprzez konkret egzystencjalny, drobiny znaczące”.

„[…] tylko w jaki sposób „coś”, co istnieje, przerywa milczenie bytu i apeluje do naszego rozumienia. A być może również pomaga nam zrozumieć samych siebie”.
(Jolanta Brach-Czaina, „Szczeliny istnienia”, Dowody na Istnienie, Warszawa 2018, s. 12–13)

Na te zagadnienia próbujemy odpowiedzieć w akcji performatywnej. Przez drobiny opowiadamy losy ludzi, którzy w łódzkim getcie spędzili część swojego życia. Próbujemy szkicować z pamięci przeszłość. Taki rysunek jest w pewien sposób dwoistą uwagą lub uważnością na to, co pochodzi z przeszłości (i w tym procesie bywa, że się upublicznia) i uważnością na siebie samych, do których prywatnie to coś przychodzi. O wartości tych rysunków przesądza fakt, że udało się powiązać i przepleść prywatne z publicznym, wyrozumowane z intuicyjnym, przypomniane z odczuwanym.

Akcja „Dwa pokoje” jest interdyscyplinarnym zdarzeniem poświęconym pamięci Litzmannstadt Getto. Wskazujemy te obszary topografii, które ze względu na ich bolesną i niejednoznaczną historię są zapomniane lub pomijane milczeniem. Wyznaczamy te obszary historii Litzmannstadt Getto, które dotychczas pozostawały obecne wyłącznie w archiwach.

Kiedy trafiłam w Archiwum Państwowym Łodzi na zdjęcia kobiet, które prezentowały ubiory szyte w resorcie krawieckim funkcjonującym na terenie Litzmannstadt Getto, nie przeczuwałam, że będę rozmawiać z żoną szefa, Haliną Elczewską o modzie, kobiecości i milczeniu. O sile przetrwania.

„[…] to nie znaczy, że ukrywa się pewne rzeczy, niczego się nie ukrywa; o pewnych rzeczach nie chce się mówić, i chce się o nich zapomnieć. To nie jest jednoznaczne z tym, że się je ukrywa. To dwie zupełnie różne rzeczy, prawda?”
Halina Elczewska, z domu Goldblum (ur. 11 listopada 1919 w Łodzi, zm. 2 grudnia 2013 w Warszawie)

Fot. Wiesław SzumińskiWeronika Fibich to reżyserka akcji teatralnych/performatywnych, artystka interdyscyplinarna, twórczyni filmów dokumentalnych i licznych projektów artystycznych. Związana z Ośrodkiem Teatralnym Kana od 1998 roku. Oprócz działalności kulturotwórczej, edukacyjnej i programowej w ramach projektów realizowanych przez Ośrodek, od lat buduje własną, autorską drogę twórczą. W polu jej zainteresowań są działania realizowane w przestrzeni pozateatralnej, na granicy prywatnego i publicznego. Najczęściej podejmowanym przez nią tematem jest pojęcie pogranicza, wykluczenia, pamięci i tożsamości.

Koncepcja i wykonanie: Weronika Fibich, Ewa Łukasiewicz
Muzyka: Tomasz Krzyżanowski
Instalacje: Ilona Binarsch (przestrzeń publiczna), Justyna Rochala (teatr)
Wizualizacje: Ludomir Franczak
Slajdy: Ewa Ciechanowska
Dokumentacja spotkań ze świadkami: Adrian Robak
Reżyseria świateł, obsługa techniczna: Tomasz Grygier
Ekipa do zadań licznych: Anna Worach, Elżbieta Mentel, Patrycja Terciak, Katarzyna Skręt

niedz. 6.02.2022, 18.00
 

Pobierz „Oświadczenie dotyczące stanu zdrowia” przed udziałem w wydarzeniu Instytutu Grotowskiego i zapoznaj się z „Regulaminem uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu”.

Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt minimum 3 dni wcześniej. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne. sekretariat@grotowski-institute.pl lub tel. 71 34 45 320

Galeria zdjęć