Aktualnie jesteś: Teatr na faktach / Antybohaterka

Dyskusje | ДИСКУСІЇ

czw. 6.07.2023, 20.00,
„Największa mniejszość”

Dyskusja o mniejszości ukraińskiej w Polsce, o możliwościach, zagrożeniach, perspektywach i instytucjach tworzonych przez i dla tej społeczności. Czy największa mniejszość w Polsce, jaką są obecnie Ukraińcy, potrzebuje dostępu do kultury we własnym języku? Czy kultura pomaga łączyć różne społeczności? Będzie to także oficjalne otwarcie pierwszej w Polsce sceny ukraińskiej tworzonej przez Ukraińców dla Ukraińców i wszystkich zainteresowanych ukraińskim językiem i kulturą.

Prowadzenie: Sofiia Baianova
Goście: Bartłomiej Ciążyński — Wiceprezydent Wrocławia, Prof. Agnieszka Matusiak – kierowniczka Centrum Transkulturowych Studiów Posttotalitarnych (Uniwersytet Wrocławski), Yurii Tokar — Generalny konsul Ukrainy we Wrocławiu, Igor Salamon — Prezes Związku Ukraińców we Wrocławiu, Artem Zozulia — Prezes Fundacji Ukraina, Teatr GAS (Daria Bohdan, Vasylyna Martseniuk, Sofiia Onishchenko)

W językach polskim i ukraińskim

Чт, 6 липня 2023 р. о год 20.00
«Найбільша меншість»

Дискусія про українську меншину в Польщі, про можливості, загрози, перспективи та організації, створені цією спільнотою та для неї. Чи найбільша меншина в Польщі, яка тепер українці потребує доступу до культури своєю мовою? Чи допомагає культура об’єднати різні спільноти? 

Це також буде офіційне відкриття першої української сцени в Польщі, створеної українцями для українців та всіх, хто цікавиться українською мовою та культурою.

Ведуча: Софія Баянова
Гості: Бартоломій Цяжинський — віце-президент Вроцлава, проф. Агнешка Матусяк – Керівник Центру транскультурних посттоталітарних досліджень (Вроцлавський університет), Юрій Токар — Генеральний консул України у Вроцлаві, Ігор Саламон — Голова Обʼєднання Українців у Вроцлаві, Артем Зозуля — Голова Фундації Україна, Театр ГАЗ (Дарія Богдан, Василина Марценюк, Софія Оніщенко)

Мова: польська, українська


pt. 7.07.2023, 21.00,
„Utopie (nie)możliwe”

Dyskusja o przyszłości, zagrożeniach, rozwoju technologii, ucieczce od rzeczywistości, uzależnieniach oraz dystopiach.
Obraz najbliższej przyszłości wielu napawa pesymizmem, inni upatrują w niej nowe możliwości. Czy rozwój sztucznej inteligencji spowoduje kryzys społeczny? A może to po prostu kolejne narzędzie, podobne do wynalazku druku czy fal radiowych? Przyszłość jest tutaj, zdają się mówić użytkownicy środków psychoaktywnych. Jak najmłodsze pokolenia podchodzą do rzeczywistości i czy społeczne normy oraz ich postrzeganie ulegają zmianie na naszych oczach? W trakcie dyskusji zderzymy ze sobą różne wizje najbliższej przyszłości.

Prowadzenie: Kamila Michalak
Goście: Marta Iszczukiewicz, Zenon Jasyk, Mateusz Kolaszkiewicz, Magdalena Maciejewska, Szymon Makuch, Kamil Nicieja

W języku polskim


sob. 8.07.2023, 17.30,
„Ciało – norma”

Dyskusja o normie społecznej, postrzeganiu ciała i płci.
Porozmawiamy o procesie tranzycji, o społecznej normie płci, w tym o postrzeganiu kobiecości i kobiet. Ważnym tematem będą tak zwane „odstępstwa od normy” w postaci fizycznej i psychicznej odmienności, nieakceptowanej przez ogół społeczeństwa.

Prowadzenie: Marti Składanek, Kamila Michalak
Goście: Leo Bartczak, Grzegorz Grecas, Andrzej Kuśmierski OP, Lu Olszewski, Anna Smarzyńska

W języku polskim


sob. 8.07.2023, 22.00,
„Raport mniejszości”

Dyskusja o przestrzeganiu praw człowieka, stosunku do osób migrujących i uchodźczych w kontekście dawnych wielkich migracji i migracji współczesnej.
W rozmowie sięgniemy zarówno do najnowszej historii Polski, jak i do migracji spowodowanych wojną, biedą i katastrofalnymi zmianami klimatu. Dotkniemy problemu migracji ekonomicznej i zastanowimy się, w jaki sposób Europa pilnuje swoich granic i dlaczego regularnie dochodzi do kryzysów humanitarnych.

Prowadzenie: Paulina Pacuła
Goście: Freddy Abadía, Tomek Bauer, Leszek Gaś, Zuzanna Lesiak, Katarzyna Makarowicz, Filip Rakoczy-Nazimek

W języku polskim


niedz. 9.07.2023, 16.30,
„Pytanie o tożsamość”

Co nas kształtuje i do jakiego stopnia mamy wpływ na własną tożsamość? Czy manifestowanie tego, kim jesteśmy wymaga odwagi? Podczas dyskusji sprawdzimy, ile razy w ciągu życia zmieniamy tożsamość i zadamy pytania o przełomowe momenty, które nas formują. Czy mają one nieodwracalny wpływ na całe nasze życie?Przyjrzymy się też bliżej zagadnieniu, jak kształtują nas język i przynależność narodowa oraz jaki wpływ mają te dwa elementy na naszą tożsamość.

Prowadzenie: Katarzyna Rodacka
Goście: twórcy czytań I bloku

W języku polskim, tłumaczenie na PJM


niedz. 9.07.2023, 20.30,
„Wiara czy niewiara”

Czy w życiu prościej jest wierzyć czy może ulgę przynosi brak wiary? W co wierzyć, a w czym lepiej nie pokładać nadziei? Podczas debaty zadamy fundamentalne pytania o to, co kształtuje nasze podejście do wiary i dlaczego tak trudno nam czasem zrozumieć postawę innych (nie)wierzących. Przyjrzymy się motywacjom tych, którzy roszczą sobie prawo do nadziei i walki o (nie)wiarę. Zastanowimy się, w jaki sposób czynniki zewnętrzne wpływają na nasze podejście do (nie)wiary. Czy przedłużeniem wiary może być tylko religia?

Prowadzenie: Katarzyna Rodacka
Goście: twórcy czytań II bloku

W języku polskim, tłumaczenie na PJM

Sofiia BaianovaSofiia Baianova – ukraińskojęzyczna dziennikarka Radia Wrocław, tłumaczka języka ukraińskiego i rosyjskiego (pracowała m.in. przy „Europie Równych Szans”, Kongresie Kobiet, Samorządowym Okrągłym Stole we Wrocławiu czy debatach we wrocławskim biurze Parlamentu Europejskiego). Uchodźczyni z ukraińskiego Donbasu, od 2015 r. mieszka w Polsce. Przez 5 lat była związana z Fundacją Ukraina.  Jedna z tzw. żywych książek Żywej Biblioteki (Living Library Wrocław).

Kama MichalskaKamila Michalak – na co dzień kieruje pozyskiwaniem funduszy i zarządza projektami w OKO.press. Redaktorka i wydawczyni. Inicjatorka i współautorka projektów edukacyjnych dotyczących wzmacniania kompetencji w obszarze praworządności i społeczeństwa obywatelskiego. Uczestniczka trzeciej edycji kursu teatru dokumentalnego „Teatr na faktach”.

Marti Składanek, fot. archiwum własneMarti Składanek – ukończyło filologię czeską i kulturoznawstwo w ramach MISH na Uniwerystecie Jagiellońskim, zaczęło Gender Studies na Uniwersytecie Karola w Pradze. Na chleb zarabia w korpo w księgowości. W pracy aktywnie działa w Rainbow Alliance, organizując wewnętrzne szkolenia antydyskryminacyjne o tematyce LGBTQ+. O róże walczy śpiewająco – w Krakowskim i Praskim Chórze Rewolucyjnym i feministycznych oraz queerowych kolektywach.  Od 3 lat mieszka w Pradze. Uczestniczy w aktualnej edycji warsztatów Teatru na Faktach, w ramach których pracuje nad dokumentalnym czytaniem performatywnym o doświadczeniach transkobiet i osób niebinarnych

 

Paulina_PaculaPaulina Pacuła – dziennikarka działu politycznego OKO.press. Pisze głównie o funkcjonowaniu demokracji, praworządności, relacjach w Unii Europejskiej oraz sprawach międzynarodowych. Szczególnie interesują ją tematy spójności społecznej, psychosocjologii relacji międzygrupowych, przeciwdziałania polaryzacji i nierównościom. Z fascynacją obserwuje i relacjonuje dla OKO.press procesy wyborcze w różnych krajach. Górzystka, pasjonatka medytacji w ruchu oraz uważnej, empatycznej komunikacji.

Fot. Archiwum prywatneKatarzyna Rodacka z wykształcenia jest iranistką, z zawodu dziennikarką. Pisze dla „Przekroju”, „Nowej Europy Wschodniej” i miesięcznika „Znak”. W swojej pracy skupia się na prawach człowieka, nieoczywistych aspektach konfliktów i inicjatywach społecznych. W przeszłości związana z organizacjami pozarządowymi działającymi w obszarze promocji wolontariatu oraz zarządzania różnorodnością w biznesie. W przeszłości uczestniczka międzynarodowego projektu „GLEN”, poświęconego edukacji globalnej. Autorka kilku przewodników turystycznych.