Aktualnie jesteś: Studio Kokyu / Praktykowanie działania

Działanie „Trinity – The Letter”

Spotkania w pracy ze Studiem Kokyu | W ramach projektu „Praktykowanie działania”

pt. 7.02.2025, 28.02.2025, 19.00
Muzeum Architektury we Wrocławiu (ul. Bernardyńska 5)

pt. 11.04.2025, 30.05.2025, 13.06.2025, 14.00
Studio na Grobli Instytutu Grotowskiego

 

W języku angielskim
Czas trwania: 120 minut

Wstęp wolny, obowiązują zapisy

Działanie „Trinity – The Letter”
Fot. Karolina Kluza. Zdjęcie wykonane podczas warsztatów „Fotografia teatralna” prowadzonych przez Tobiasza Papuczysa

„Działanie «Trinity – The Letter»” to najnowsza praca Studia Kokyu. Powstała w ramach projektu edukacyjno-badawczego „Praktykowanie działania”, prowadzonego przez Przemysława Błaszczaka.

Pierwsza faza projektu miała miejsce od połowy lutego do końca czerwca 2024 roku. W „Działanie…” była już wówczas zaangażowana międzynarodowa grupa performerek i performerów, którą tworzyli: David Fonta, Hakan Kargidanoglu, Rafaella Kavasi, Katarzyna Serafin oraz Julia Zhaglina.

Pytania o precyzję działań oraz indywidualną technikę stanowiły punkt wyjścia do pracy warsztatowej. Literacką inspiracją był „Hymn o perle”, fragment apokryficznych „Dziejów Tomasza” pochodzący z III wieku, którego tytułowa perła jest symbolem rzeczywistości transcendentalnej. Performerki i performerzy wyrastający z różnych kultur, zainspirowani historią i przekazem zawartym w tym tekście, pracowali zarówno na poziomie działań fizycznych, jak i w wymiarze akcji wokalnych.

We wrześniu 2024 roku rozpoczął się kolejny etap projektu, który będzie trwać do końca czerwca 2025 roku. We wrześniu do grupy osób performerskich dołączyli: Eirini Arvaniti, Anna Bakhtina, Alena Cieplá, Luca Citarelli, Stefania Giammarino, Iza Jem, Eleftheria Konstantopoulou, David Llewellyn, Jacopo Storti oraz Dominika Zachoszcz. Efektem wspólnej pracy była premiera „Działania «Trinity – The Letter»”, która odbyła się w listopadzie 2024. Po tym wydarzeniu Studio Kokyu wróciło do swojej codziennej praktyki, a z początkiem roku 2025 chce dzielić się jej rezultatami w trakcie regularnych spotkań.

Bardzo istotne jest dla nas pytanie, jak działanie takie jak „Trinity – The Letter”, może jednocześnie funkcjonować jako praca teatralna – spotkanie, wydarzenie, w którym mogą uczestniczyć odbiorcy – i precyzyjne narzędzie do dzielenia się pracą, techniką z innymi działającymi, a także pozwalające na nieustanną pracę nad sobą w działaniu. „Trinity – The Letter” nie jest ukończonym dziełem. Jest przedmiotem i świadectwem codziennej pracy Studia Kokyu. W ramach cyklu spotkań w pracy chcielibyśmy umożliwić przyjrzenie się naszej codzienności wszystkim tym, którzy są jej ciekawi. Spotkamy się, na ile to możliwe, poza konwencją teatralną, w naszej sali treningowej – tam, gdzie toczy się codzienna praca Studia, w godzinach naszych regularnych prób, gotowi do spotkania i rozmowy. Zapraszamy do spotkania z nami w drodze – po pokazie chętnie porozmawiamy na temat naszej pracy.
Przemysław Błaszczak

 

Prowadzenie projektu: Przemysław Błaszczak
Działający: Eirini Arvaniti, Anna Bakhtina, Alena Cieplá, Luca Citarelli, David Fonta, Stefania Giammarino, Iza Jem, Hakan Kargidanoglu, Rafaella Kavasi, Eleftheria Konstantopoulou, David Llewellyn, Katarzyna Serafin, Jacopo Storti, Dominika Zachoszcz, Julia Zhaglina

Fot. Anita Szymańska

Przemysław Błaszczak studiował filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Aktor, reżyser i pedagog. Od 1995 jest związany z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego  (do 2006 – Ośrodek Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych). W latach 1996–1999 pracował w Teatrze Pieśń Kozła, a od 2004 do 2019 w Teatrze ZAR. W latach 2012–2019 współpracował z Theodorosem Terzopoulosem i kształcił się w zakresie jego autorskiej metody treningu aktorskiego. Od 2005 uprawia japońską sztukę walki aikido (aktualnie w stopniu 3 dan fukushidoin) pod okiem sensei Piotra Masztalerza 6 dan. W 2011 roku pobierał nauki jako uchideshi (uczeń) u shihana Juby Noura 6 dan w Meksyku. Prowadzi regularne treningi w dojo Na Grobli Aikikai, które założył i które jest częścią stowarzyszenia Birankai Polska. W 2005 przebywał w Japonii na zaproszenie Toshiego Tsushitoriego, gdzie trenował shintaido – japoński system prowadzący do integracji ciała i głosu poprzez trening oparty na tradycyjnym karate. Założyciel i lider Studia Kokyu. Pomysłodawca, twórca i kurator festiwalu „Sakura. Wrocławskie dni japońskich inspiracji”.

Wstęp wolny, obowiązują zapisy

Na spotkanie 7.02.2025 do 5.02.2025.

Na spotkanie 28.02.2025 do 26.02.2025.

Na spotkanie 11.04.2025 do 09.04.2025.

Na spotkanie 30.05.2025 do 28.05.2025.

Na spotkanie 13.06.2025 do 11.06.2025.

Adres e-mail do zapisów: studiokokyu@gmail.com

W tytule wiadomości prosimy wpisywać: „Spotkanie w pracy – zgłoszenie”.

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

kokyu-logo

Galeria zdjęć