Fotografia teatralna

Warsztaty prowadzone przez Tobiasza Papuczysa

wt. 18.00–21.00
październik–grudzień 2021
Instytut Grotowskiego, Czytelnia im. Ludwika Flaszena

Zapisy do 30 września

Fotografia teatralna
Fot. Rafał Skwarek, uczestnik pierwszej edycji warsztatów

Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich zainteresowanych podnoszeniem swoich umiejętności w dokumentowaniu i wizualnym interpretowaniu widowisk teatralnych oraz performatywnych (niekoniecznie tylko spektakli). Szczególny akcent zostanie położony na zagadnienia związane z fotografowaniem działań fizycznych, ruchu i cielesności. Zajęcia składać się będą z pięciu trzygodzinnych spotkań o charakterze teoretyczno-praktycznym, z możliwością indywidualnych konsultacji z prowadzącym poza terminami spotkań grupowych. Uczestnicy będą mieli także możliwość fotografowania wybranych warsztatów teatralnych oraz prób spektakli odbywających się w przestrzeniach Instytutu Grotowskiego. Przygotowany podczas kursu materiał zdjęciowy będzie regularnie omawiany i selekcjonowany. Wybrane prace zostaną zaprezentowane na kończącej projekt wystawie w Instytucie Grotowskiego, zrealizowanej w 2022 roku. Najciekawsze fotografie będą też publikowane na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych Instytutu Grotowskiego.

Pierwsza edycja warsztatów odbyła się jesienią 2020 roku i została podsumowana wystawą w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia.

Wybrane zagadnienia:

 • relacja między estetyką przedstawienia a estetyką fotografii
 • przestrzeń teatralna jako temat i jej wpływ na stylistykę zdjęć
 • fotografowanie ruchu
 • ciało jako temat w fotografii teatralnej
 • cielesność aktu fotografowania
 • przestrzeń pozakadrowa
 • poetyckość i narracyjność obrazu
 • autorskie techniki ekspozycji i pomiaru światła
 • autorskie rozwiązania w zakresie postprodukcji
 • sposoby selekcji i wartościowania materiału
 • seria i fotoreportaż; zasady korespondencji kadrów
 • wybrane problemy dokumentacji spektaklu teatralnego

Fot. Karpati&ZarewiczTobiasz Papuczys (ur. 1985) jest fotografem teatralnym i dokumentalnym, kuratorem wystaw fotograficznych, teatrologiem, filmoznawcą, wykładowcą uniwersyteckim z dziesięcioletnim stażem. Pięciokrotny finalista Konkursu Fotografii Teatralnej organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, zwycięzca IV edycji w 2018 roku oraz laureaut III nagrody podczas VI edycji tego konkursu w 2020 roku. Fotograf Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Konsultant artystyczny Cloud Theater przy spektaklach „Technologia jest Istotą” w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu i „Don K.” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Pracuje na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie prowadzi zajęcia z teatru, filmu, performatywności fotografii, współczesnej kultury wizualnej, oraz w Instytucie Grotowskiego, w którym prowadzi również autorskie warsztaty fotografii teatralnej. Jego fotografie były publikowane m.in. w „Przekroju”, „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Teatrze”, „Didaskaliach”, „Dialogu”, „Dwutygodniku”, „Ricie Baum” i „Vogue Polska”. W 2020 roku nominowany do WARTO – Nagrody Kulturalnej „Gazety Wyborczej” za „konsekwentne utrwalanie scenicznych emocji na fotografiach teatralnych, które stanowią dla widzów nieodzowny element doświadczania spektaklu”. Juror VII edycji Konkursu Fotografii Teatralnej w 2021 roku.

Harmonogram zajęć

wt. 18.00–21.00

wt. 19 października 2021
wt. 2 listopada 2021
wt.16 listopada 2021
wt. 30 listopada 2021
wt. 14 grudnia 2021

Wszystkie spotkania odbędą się w Czytelni im. Ludwika Flaszena.

Koszt: 480 PLN

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesłać do 30 września 2021 na adres: t.papuczys@grotowski-institute.pl. Mile widziane 2–3 zdjęcia własnego autorstwa (tematyka dowolna). Liczba miejsc jest ograniczona. O przyjęciu na warsztaty lub wpisaniu na listę rezerwowych poinformujemy mailowo. Wymagany jest własny aparat fotograficzny.