Aktualnie jesteś: Otwarty Uniwersytet Poszukiwań / Kursy wiodące / GEST WYJŚCIA

Nie-fotografia. Zdjęcie jako efekt kolektywnych działań performatywnych

Spotkanie z Karoliną Maciejaszek, prowadzenie: Joanna Biernacka-Płoska i Tobiasz Papuczys | W ramach kursu wiodącego OUP

pon. 18.11.2024, 18.00
Czytelnia im. Ludwika Flaszena Instytutu Grotowskiego

Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki

Nie-fotografia. Zdjęcie jako efekt kolektywnych działań performatywnych
Materiały Instytutu Teatralnego w Warszawie

Kiedy subiektywne spojrzenie fotografa dokumentującego spektakl staje się zawłaszczeniem? Czy stojąc po dwóch stronach obiektywu, możemy się spotkać? Czy zdjęcie może być  performansem i kim wtedy jest osoba fotografująca?

O nieoczywistej roli fotografii opowie Karolina Maciejaszek, reżyserka, wykładowczyni Akademii Sztuk Teatralnych i performerka. Osobiste doświadczenie rozpięte między pracą w instytucjonalnym teatrze a działaniami w obrębie szeroko pojętej sztuki performatywnej w kolektywie „Czarne Szmaty” stanowić będzie punkt wyjścia do refleksji na temat złożonej i często trudnej do sklasyfikowania funkcji fotografii w dokumentowaniu i kreowaniu wydarzeń performatywnych.

Fot. Marek ZimakiewiczKarolina Maciejaszek jest reżyserką, performerką, wykładowczynią. Absolwentka reżyserii na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Debiutowała w 2007 roku spektaklem „Woyzeck” w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Pracowała w teatrach dramatycznych i lalkowych, instytucjonalnych i offowych. W ostatnich latach aktywnie działa w teatrze formy: łączącym elementy teatru dramatycznego i teatru plastycznego. Współzałożycielka i członkini kolektywu akcjonistycznego „Czarne Szmaty” (wraz z Martą Jalowską i Magdaleną Staroszczyk). Wykładowczyni w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Filii we Wrocławiu, a w latach 2020–2024 również prodziekanka d.s. reżyserii na Wydziale Lalkarskim tej uczelni.

Fot. Karolina JóźwiakJoanna Biernacka-Płoska jest absolwentką teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Krytyczka teatralna, dramaturżka i kuratorka. Współpracowała z krakowskim „Dziennikiem Polskim” (2000–2001), była członkinią redakcji „Didaskaliów” (2000–2001) oraz miesięcznika „Dialog” (2013–2014). Wykładała w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego (2008–2011), na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (2009–2011), na Wydziale Nauk Humanistycznych UKSW w Warszawie (2011). W latach 2005–2011 pracowała jako dramaturżka we Wrocławskim Teatrze Współczesnym oraz była współorganizatorką i kuratorką Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Dialog – Wrocław” (2005–2009). W latach 2012–2013 kierowniczka impresariatu Teatru na Woli, a od 2014 do 2024 koordynatorka projektów w Instytucie Teatralnym, w tym m. in. ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Teatralnej, w ramach którego produkowała wystawy i wydawała albumy fotografii teatralnej. Od 2024 jest redaktorką programową w Teatrze TV.

Fot. Karpati&ZarewiczTobiasz Papuczys (ur. 1985) jest fotografem teatralnym i dokumentalnym, kuratorem wystaw fotograficznych, teatrologiem, filmoznawcą, wykładowcą uniwersyteckim z kilkunastoletnim stażem. Pięciokrotny finalista Konkursu Fotografii Teatralnej organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, zwycięzca IV edycji w 2018 roku oraz dwukrotny laureat III nagrody podczas VI edycji tego konkursu w 2020 roku oraz IX edycji w 2023 roku. Od 2019 roku fotograf Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Konsultant artystyczny Cloud Theater przy spektaklach „Technologia jest Istotą” w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu i „Don K.” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. W latach 2008–2018 krytyk teatralny. Od 2010 pracuje na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie prowadzi zajęcia z teatru, filmu, performatywności fotografii, współczesnej kultury wizualnej, oraz w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, w którym prowadzi również autorskie warsztaty fotografii teatralnej. Jego fotografie były publikowane m.in. w „Przekroju”, „Polityce”, „Newsweeku”, „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „The Japan Times”, „Teatrze”, „Didaskaliach”, „Dialogu”, „Dwutygodniku”, „Odrze”, „Ricie Baum” i „Vogue Polska”. W 2020 roku nominowany do WARTO – Nagrody Kulturalnej „Gazety Wyborczej” za „konsekwentne utrwalanie scenicznych emocji na fotografiach teatralnych, które stanowią dla widzów nieodzowny element doświadczania spektaklu”. Juror VII edycji Konkursu Fotografii Teatralnej w 2021 roku. Finalista Grand Press Photo 2023. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.
www.instagram.com/tobiasz.papuczys/

pon. 18.11.2024, 18.00

Jeśli są Państwo osobami z niepełnosprawnościami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, tel. 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.

IT_POZYTYW_RGB_odmiana_podstawowa_mini logoIG_poziom-kolorPL 01-znak-podstawowy-kolor-biale-tlo-e1666864295252