Performans Rimmy Tyshkevych, Anastasii Ivasovy i Ewy Kaczmarek, rezydencja w ramach projektu „Szczeliny 2023”
niedz. 2.04.2023, 17.30
Instytut Grotowskiego, Studio na Grobli
Bilety: 20 PLN
Karnet: 110 PLN
Czas trwania: 45 min
„Wtedy to Pan sprawił, że mężczyzna pogrążył się w głębokim śnie i gdy spał, wyjął jedno z jego żeber, a miejsce to zapełnił ciałem. Po czym Pan Bóg z żebra, które wyjął z mężczyzny, zbudował niewiastę. A gdy ją przyprowadził do mężczyzny, mężczyzna powiedział: Ta dopiero jest kością z moich kości i ciałem z mego ciała! Ta będzie się zwała niewiastą, bo ta z mężczyzny została wzięta”, (Rdz. 2,2–23).
Utrwalona w kulturze, biblijna opowieść o powstaniu kobiety wyraźnie przyznaje jej drugie miejsce. Ewa pojawia się po Adamie, formuje się z jego ciała. Choć miało to świadczyć przede wszystkim o bliskości i pokrewieństwie obu istot, przez wieki społeczna rola kobiet uparcie utożsamiana była z podległością, posłuszeństwem i rezygnacją z tego, co indywidualne. Niestety dzisiaj również świat kobiet, zarówno ten wewnętrzny (dotyczący zainteresowań, potrzeb, aspiracji), jak i zewnętrzny (usankcjonowany prawnie), wciąż usiłują zdominować mężczyźni.
Dlatego wychodzimy z propozycją nowego mitu. Oto Genesis napisana przez kobiety. Nowa, symboliczna przypowieść o powstaniu kobiecej podmiotowości i siły, skupiająca się na naszej mądrości, potrzebie wolności i harmonii. Piękna i pełna emocji, choć bez żeber, raju i Adama.
Jesteśmy z Ukrainy. Z racji wojny wywołanej przez rosyjską agresję na nasz kraj, ojczyzna jawi się nam z jednej strony jako nierealna, wręcz wyobrażona przestrzeń tego, co być może już nigdy nie wróci, z drugiej jako zbiór konkretnych wizualnych symboli i obrazów, które chcemy ocalić i utrwalić. Nasz krąg kulturowy będzie naszym punktem odniesienia w pracy artystycznej. W nowym Genesis być może znajdzie się morski krajobraz Odessy, może surowa i poszarpana krymska góra, może fragment brukowanej ulicy w Kijowie, zapamiętana gdzieś melodia, ludowa lalka motanka.
To nie kobiety wywołały tę wojnę, ale wojna napisała kobietom specyficzną rolę. To, jak bardzo są heroiczne, trzymając w rękach swoje dzieci, prowadząc swoje domy, jest trudne do wyobrażenia. Chcemy się do tego odnieść i przeciwstawić niszczycielskiej sile konfliktu. Chcemy stworzyć opowieść o kobietach, która daje im nadzieję. Opowieść o mocy stwarzania, nowym początku.
Pochodzimy z dwóch różnych miast — Kijowa i Odessy. Po raz pierwszy spotkałyśmy się w Polsce. Razem pracowałyśmy nad performansem „Try Walking in my Shows”, a także spektaklem „Ćwiczenia z dyplomacji”, który zrobiłyśmy razem z Teatrem Usta Usta Republika z Poznania. Tam poznałyśmy Ewę, która będzie nam towarzyszyć w pracy teatralnej.
Rimma Tyshkevych jest aktorką teatralną i filmową z Kijowa, absolwentką Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Teatru, Kina i Telewizji im. Iwana Karpenki-Karego. W Ukrainie pracowała w Kijowskim Wolnym Teatrze, grała w wielu filmach i serialach. Po wybuchu wojny przyjechała do Poznania. W Polsce uczestniczyła w kilku projektach artystycznych: „Tygodniu Sztuki Ukraińskiej” w Poznaniu, performansie „Obawy kobiet” grupy ArtCluster, spektaklu „Try walking in my shoes” kolektywu Grupa Analog i „Ćwiczeniach z dyplomacji” Teatru Usta Usta Republika. W Warszawskiej Szkole Filmowej trwają z jej udziałem zdjęcia do filmu fabularnego „Buka” (reż. M. Ślesicki, F. Hillesland).
Anastasiia Ivasova jest aktorką, pianistką i wokalistką z Odessy. Przez większość swojego życia była związana z teatrem i muzyką. W Ukrainie grała w Teatrze Teo i śpiewała w chórze ludowym. Po wybuchu wojny znalazła się w Poznaniu. W Polsce uczestniczyła w kilku projektach artystycznych: „Tygodniu Sztuki Ukraińskiej” w Poznaniu, performansie „Obawy kobiet” grupy ArtCluster, spektaklu „Try walking in my shoes” kolektywu Grupa Analog i „Ćwiczeniach z dyplomacji” Teatru Usta Usta Republika. Jest jedną z bohaterek filmu dokumentalnego: „Normalnie” (reż. R. Sto, Hubert i Monika Wińczyk).
Ewa Kaczmarek jest aktorką, scenarzystką i reżyserką tworzącą autorskie spektakle w obszarze teatru alternatywnego i dramatycznego. Projekty, które firmuje wyróżniają: eksperymentalna forma, tematyka i nastawienie na kontekst lokalny. Od 2003 r. wraz z Wojciechem Wińskim współtworzy wszystkie projekty Teatru Usta Usta Republika. Od 2013 r. pod pseudonimem Laura Leish realizuje autorskie spektakle, skupione na tematyce kobiet i na kobiecej narracji, takie jak: „Antywestern”, „Wera V” (nagrodzona w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za rolę i tekst), „Elise”, „Emily”, „Zabieg” czy „Ewa i ja” (laureat plebiscytu na Wydarzenie kulturalne sezonu 2020/2021).
niedz. 2.04.2023, 17.30
Karnet: 110 PLN nie obejmuje wydarzeń:
Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, tel. 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.