Aktualnie jesteś: Warsztaty / Studio Voice In Progress

Głos/dźwięk w ruchu

Warsztaty prowadzone przez Françoise Walot w asyście Joanny Kurzyńskiej

pt.–niedz. 31.03 – 2.04.2023
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

W językach polskim i angielskim
Brak miejsc

Głos/dźwięk w ruchu
Fot. Dominik Kurzyński/AQQ.MEDIA

Warsztaty „Głos/dźwięk w ruchu” są skierowane do osób, które pracują w materii sztuk performatywnych, aktorstwa i śpiewu, a także studentom szkół artystycznych, pedagogom oraz każdemu, kto jest zainteresowany sztuką wystąpień publicznych i codziennym odkrywaniem głosu.

Podczas tego spotkania uczestnicy pogłębią połączenia pomiędzy ciałem, oddechem i głosem, posługując się ćwiczeniami wypracowanymi przez Kristin Linklater.

Główne kierunki pracy:

 • Celem ćwiczeń będzie uwolnienie, pogłębienie i wzmocnienie głosu uczestników warsztatów, a ostatecznie dotarcie do głosu, który odpowiada na emocjonalne impulsy kształtowane przez intelekt, ale nie blokowane przez niego.
 • Szczególną uwagę poświęcimy odblokowaniu fizycznych i psychicznych barier, które mogą usztywniać instrument ludzkiego ciała.
 • Ćwiczenia ułożone są w logicznie zaplanowanej kolejności. Progresja ćwiczeń jest organiczna.
 • Zaczniemy od świadomości ciała i zorientowania się, w których miejscach znajdują się nawykowe napięcia, szukając drogi do ich rozluźnienia.
 • Następnie skupimy się na świadomości naturalnego rytmu oddychania, która oznacza obserwację, bez kontrolowania.
 • Dotknięcie dźwięku: zwizualizujemy i odczujemy wibracje, których źródło jest zapisane w ciele.
 • Wibracje: Wydostaniemy dźwięk z centrum ciała i przeniesiemy jego źródło na usta, odczuwając jak naturalnie głos wzmacnia się dzięki nim, także w przestrzeniach głowy i całego ciała.
 • Odkryjemy przeszkody w trakcie głosowym (szczęka, język, podniebienie miękkie i gardło), które powstrzymują dźwięk od swobodnego przepływu bez napięć.
 • Będziemy eksplorować niektóre rezonatory, zaczynając od pierwszych stopni drabiny rezonatorów: od klatki piersiowej, przez twarz po górne zęby, gdzie możemy wyraźnie poczuć rezonans głosu, odbijający się w kostnych przestrzeniach ciała. Te przestrzenie korespondują z różnymi energiami głosu i różnymi jego wysokościami.

Podstawy pracy nad głosem w ruchu:

 • Pogłębienie relacji ciała, oddechu, głosu i głosu w mowie, poprzez połączenie pustych przestrzeni pomiędzy pracą z głosem i mówieniem tekstu.

Jak:

 • Posługując się progresją ćwiczeń, łączącą oddech, głos i wyobraźnię; poprzez ćwiczenia typu call and response; pracę z kolorami, samogłoskami i spółgłoskami.
 • Tekst posłuży do obserwacji zmian zachodzących w procesie ćwiczeń i rozwinięcia spójności głosu i mowy.

Obowiązuje wygodne ubranie treningowe.

Uczestnicy proszeni są o przygotowanie fragmentu (ok. 10 linijek) tekstu w pierwszej osobie (wiersz lub monolog) i nauczenie się go na pamięć.

Françoise Walot

Françoise Walot – aktorka, reżyserka i trenerka głosu. Ukończyła z wyróżnieniem Conservatoire Royal de Liège w Belgii. Jest certyfikowaną nauczycielką metody Kristin Linklater ‒ w 1993 roku w Stanach Zjednoczonych ukończyła program kształcenia nauczycieli „Freeing the Natural Voice” Kristin Linklater.

Obecnie prowadzi zajęcia pracy z głosem w London Academy of Music and Dramatic Arts w Londynie (LAMDA); w poprzednich latach nauczała także w Royal Birmingham Conservatoire, Royal Central School of Speech and Drama w Londynie, a także Conservatoire Royal de Liège, Mons Conservatoire (Belgia), Escola Superior de Teatro e Cinema w Lizbonie (Portugalia) oraz w Cork School of Music w Cork (Wielka Brytania).
Prowadziła także zajęcia z ruchu i improwizacji w Well (Holandia) organizowane przez Emerson College w Bostonie (USA). W ostatnich latach prowadziła m.in. warsztaty dla poetów podczas Ledbury Poetry Festival (Wielka Brytania, 2015‒2019) i dla Writing West-Midlands (2019), a także różnymi grupami i indywidualnymi twórcami w rejonie Birmingham i Londynu. Prowadziła także wiele warsztatów z emisji głosu w języku francuskim w grupami teatralnymi i aktorami-amatorami oraz sesje indywidualne dla aktorów, nauczycieli i przedstawicieli innych zawodów.
Francoise tłumaczy obecnie książkę „Uwolnij swój głos” autorstwa Kristin Linklater na język francuski. Jest także jedną z głównych nauczycielek obecnie trwającego Treningu Nauczycielskiego metody Linklater dla międzynarodowej grupy studentów ( w tym Joanny Kurzyńskiej).

w2

Joanna Kurzyńska jest wrocławianką, absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie skrzypiec. Pracuje jako aktorka, piosenkarka, multiinstrumentalistka, kompozytorka i pedagożka. Warsztat teatralny i wokalny kształciła pod okiem polskich i zagranicznych pedagogów i praktyków. Debiutowała w musicalu „Piotruś Pan” w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Współpracowała m.in. z Wrocławskim Teatrem Lalek, Akademią Praktyk Teatralnych Gardzienice, Teatrem Muzycznym Capitol, Akademią Sztuk Teatralnych w Krakowie Filią we Wrocławiu, Narodowym Forum Muzyki, Sound Factory Orchestra, Camera Nera, Kwartetem Staromiejskim, wrocławską grupą perkusyjną Mamatucada, neTTheatre (spektakl „The Hideout/Kryjówka|” w reż. Pawła Passiniego) oraz triem wokalno-instrumentalnym SUTARI.

Od powstania Młodzieżowej Akademii Musicalowej we Wrocławiu w 2009 roku prowadzi tam zajęcia aktorskie oraz reżyseruje spektakle z udziałem wychowanków. Od 2017 roku związana artystycznie i pedagogicznie ze Studiem Kokyu (spektakl „Halo?” w reż. Przemysława Błaszczaka oraz większość warsztatów i programów edukacyjnych prowadzonych przez Studio).

Uhonorowana Stypendium Artystycznym Marszałka Województwa Dolnośląskiego, w ramach którego prowadziła autorski projekt muzyczny „Przyjdę do siebie”, prezentowany w całym kraju (album EP promujący materiał wydany w 2014), oraz Stypendium Twórczym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który dał początek jej autorskiej ścieżce badawczej nad głosem, która jest kontynuowana w studiu Voice In Progress.

Z pasją oddaje się zgłębianiu technik uwalniania naturalnego głosu w procesie pracy z aktorem, ze szczególną uwagą dla metody Kristin Linklater. W 2023 roku ukończy kurs nauczycielski metody Kristin Linklater, stając się pierwszą w Polsce Designated Linklater Teacher. Uhonorowana medalem „Zasłużona dla Kultury Polskiej” w grudniu 2021 roku.

pt. 31.03
17.00–20.00 sesja pracy

sob. 1.04
10.00–13.00 sesja pracy
15.00–18.00 sesja pracy

niedz. 2.04
10.00–13.00 sesja pracy
15.00–18.00 sesja pracy

Koszt: 1100 PLN

Bezzwrotna zaliczka rezerwująca miejsce: 300 PLN

W przypadku rezygnacji z uczestnictwa do 30 dni przed terminem warsztatów następuje zwrot wpłaty pomniejszonej o zaliczkę (800 PLN), do 15 dni 50% wpłaconej kwoty pomniejszonej o zaliczkę (400 PLN), w przypadku późniejszej rezygnacji wpłata jest bezzwrotna.

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesłać do 15 marca 2023 na adres jk.voiceinprogress@gmail.com. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń oraz wpłata bezzwrotnej zaliczki w wysokości 300 PLN (po wcześniejszym zaakceptowaniu zgłoszenia przez prowadzącą).

Brak wpłaty zaliczki w ustalonym terminie jest rozumiany jako rezygnacja z udziału w warsztatach.

Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wydarzenia lub zmiany terminu z przyczyn od niego niezależnych z zachowaniem terminu minimum 7 dni roboczych od wydarzenia. W przypadku odwołania wydarzenia przez organizatora, zgłaszający otrzyma zwrot 100% dokonanych wpłat, bez uwzględnienia ewentualnych innych kosztów (np. zakupionych biletów na przejazd, koszty przewalutowania itp.).

Galeria zdjęć