Aktualnie jesteś: Teatr na faktach / Koniec świata już był

Historia Ukrainy

Spektakl performatywno-dokumentalny w ramach półmaratonu „Koniec świata już był” Teatru na faktach

sob. 25.06.202220.00
Piekarnia oraz Facebook Instytutu Grotowskiego

Wstęp wolny. Podczas wydarzenia prowadzona będzie zbiórka datków na rzecz Fundacji Ukraina

Czas trwania: ok. 45 min

W języku ukraińskim z polskimi napisami

Historia Ukrainy
Proj. Barbara Kaczmarek

Opowiadamy osobiste historie z życia – własne teksty, które są inne w każdym spektaklu.
Chodzi o wojnę, która rozpoczęła się nie 24 lutego, ale wcześniej.
Chodzi o siłę, smutek, odwagę, szczerość, walkę i obronę. Wojna trwa.
Chodzi o szacunek dla Sił Zbrojnych Ukrainy oraz wolontariuszy, którzy na co dzień ryzykują własnym życiem.
Zło staje się jeszcze większym złem, gdy jest milczące.
Mówimy o inwazji Rosji na Ukrainę.
Jesteśmy w tym performansie, bo inaczej nie możemy – nie możemy o tym nie rozmawiać.
Chodzi o historię Ukrainy. O nasze historie.
Dasza Bogdan, Wasilisa Matsenyuk, Sofia Onishchenko

 

Spektakl „Historia Ukrainy” miał swoją premierę na scenie Akademii Sztuk Teatralnych Filia we Wrocławiu, gdzie Autorki spektaklu podjęły studia po wybuchu wojny w Ich ojczystej Ukrainie.

Fot. archiwum prywatneDasza Bogdan jest studentką Narodowego Uniwersytetu Artystycznego im. Iwana Kotlarewskiego na wydziale lalkarskim. W marcu 2022 roku, w związku z rosyjską inwazją w Ukrainie, przeniosła się do Polski, gdzie kontynuuje naukę na Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu. W dzieciństwie tańczyła w ludowym zespole tanecznym „Kwiecień”. Przez rok studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych. Była zaangażowana w działalność teatralną w charkowskim teatrze Neft. Interesuje się performansem, teatrem ruchu i tańca.

Fot. archiwum prywatneWasilisa Matsenyuk jest studentką Narodowego Uniwersytetu Artystycznego im. Iwana Kotlarewskiego ze specjalnością umiejętności aktorskie w teatrze lalek. W marcu 2022 roku, w związku z rosyjską inwazją w Ukrainie, przeniosła się do Polski, gdzie kontynuuje naukę na Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu. Do jej zainteresowań należy badanie nowych form animacji, współczesne segmenty jej realizacji, performatywna forma sztuki teatralnej, plastyka (rysunek i modelarstwo), praca z głosem i taksydermia.

Fot. archiwum prywatneSofia Onishchenko to aktorka Charkowskiego Niezależnego Teatru Nafta. W 2018 roku rozpoczęła studia w Charkowie w Professional College of Arts ze specjalizacją reżyseria wydarzeń teatralnych. W 2020 roku rozpoczęła studia na Narodowym Uniwersytecie Artystycznym im. Iwana Kotlarewskiego ze specjalnością aktorka teatru animacji. W marcu 2022 roku, w związku z rosyjską inwazją w Ukrainie, przeniosła się do Polski, gdzie kontynuuje naukę na Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu (specjalizacja aktorstwo teatru lalek). Interesuje się teatrem dokumentalnym, plastycznością i performatywnością w sztuce oraz teatrem jako manifest polityczny.

Proj. Barbara Kaczmarek