Aktualnie jesteś: Studio Kalari
Warsztaty sztuki walki kalarippajattu i tańca bharatanatjam
Prowadzący: Sankar Lal Sivasankaran Nair (Studio Kalari) i Agnieszka Kapelko
3–11/07/2013 {środa–czwartek}
Brzezinka, leśna baza Instytutu Grotowskiego
W programie sztuka walki kalarippajattu (styl południowy) i taniec bharatanatjam. Te dwie odmienne w charakterze formy ekspresji duchowej i artystycznej łączą siła, dynamika, energia, koordynacja, piękno i precyzja.
Dla osób początkujących Szkoła będzie wprowadzeniem w dwa niezwykle bogate systemy praktyki, a dla zaawansowanych – możliwością pogłębienia dotychczasowych umiejętności i ich rozwinięcia.
Bharatanatjam
Celem warsztatu jest nauka podstawowych elementów tańca bharatantjam, będącego skodyfikowanym językiem symboli. Program warsztatu obejmie: naukę podstawowych kroków (adavu) i pozycji tanecznych (mandala bheda), posługiwanie się językiem gestów, taniec abstrakcyjno-estetyczny (nritta) oraz taniec przedstawiający treść (nritya). Zadania warsztatowe będą polegały na sprawnym wykorzystaniu poznawanych umiejętności w zakresie mimiki, ruchów dłoni, kroków oraz pozycji tanecznych.
Kalarippajattu
Program treningów obejmie naukę kilku pierwszych sekwencji ruchowych cuvadukal, naukę kręcenie kijem sarira vathi oraz ćwiczenia wzmacniające i rozciągające. Nacisk kładziony będzie na precyzję, koordynację i świadomość ciała.
Agnieszka Kapelko – absolwentka kulturoznawstwa blisko- i dalekowschodniego UJ. Naukę tańca bharatanatjam rozpoczęła w roku 2004 w miejscowości Gokarna w stanie Karnataka pod okiem nauczycielki Rajeshwari S. Hande. W roku 2009 zdała egzamin państwowy z tańca bharatanatjam, organizowany przez Institute of Art Gandharva Mahavidyalay w Mumbaju (certyfikat Praveshika Purna). Aktualnie jej nauczycielką jest wybitna tancerka prof. Kalaimamani Sailaja, założycielka szkoły Saila Sudha w Ćennaju. Swoją technikę taneczną doskonali podczas częstych wizyt w Indiach. Prowadzi lekcje bharatanatjam, bierze udział w pokazach, współpracuje z grupą Natyalaya, a w roku 2011 zainicjowała powstanie zespołu tańca indyjskiego Mayura.
Sankar Lal Sivasankaran Nair pochodzi z Thiruvananthapuram (Kerala, Indie). Południowy styl kalarippajattu trenuje od 1990 roku. Do jego mistrzów należeli: Tirupuram C. Madhavan (Anjaneya Kalari Sangham), Jayachandran Nair (Kerala School of Martial Arts) oraz Thankappan Assan i Ajith Kumar (Maruthi Marma Chikilsa Kalari Sangham and Ayurveda), a obecnie – Raja Gopalan Assan. Jest także dyplomowanym masażystą ajurwedyjskim – zabiegów i masaży ajurwedyjskich uczył się w Thiruvananthapuram w latach 1999–2008 (m.in. w Instytucie Studiów Ajurwedyjskich, gdzie ukończył profesjonalny kurs Ayurveda Panchakarma; w Maruthi Marma Chikilsa Kalari Sangham & Ayurveda, a także w prywatnych poradniach lekarzy ajurwedyjskich – P.S. Sharmy i B.S. Jacoba z Somatheeram Resort). Pracował też jako terapeuta w Sivam Ayurvedic Specialty Hospital. W latach 2005–2008 współpracował z indyjską grupą teatralną Milón Méla, współprowadząc liczne warsztaty i występując na festiwalach w Indiach i Europie. Od 2008 roku mieszka we Wrocławiu. Uczy południowego stylu kalarippajattu (prowadzi regularne zajęcia we Wrocławiu oraz warsztaty w Polsce i za granicą: w Finlandii, Francji, Niemczech, Rosji, Włoszech) i wykonuje masaże ajurwedyjskie (ayurvedam.pl). Współzałożyciel Studia Kalari, działającego przy Instytucie Grotowskiego i uczestniczącego w programie badawczym BodyConstitution.
Więcej informacji: www.studiokalari.art.pl
3 lipca {środa} po południu: przejazd z Wrocławia do Brzezinki
4–10 lipca {czwartek–środa}
7:30–9:00 kućipudi
9:30 śniadanie
10:30–12:30 kalarippajattu
13:30 obiad
15:00–17:00 kućipudi
18:00–20:00 kalarippajattu
20:30 kolacja
11 lipca {czwartek} rano: powrót do Wrocławia