Aktualnie jesteś: Teatr na faktach / Koniec świata już był

Jak miałam pięć lat

Opowieści z białoruskiej diaspory we Wrocławiu

Czytanie performatywne w ramach półmaratonu „Koniec świata już był” Teatru na faktach

sob. 25.06.202216.30
Piekarnia oraz Facebook Instytutu Grotowskiego

Wstęp wolny. Podczas wydarzenia prowadzona będzie zbiórka datków na rzecz Fundacji Ukraina

Czas trwania: ok. 25 min

Jak miałam pięć lat
Proj. Barbara Kaczmarek

Opowieści z białoruskiej diaspory we Wrocławiu. Wystąpią sami bohaterowie, którzy na podstawie rozmów i spisanego scenariusza przedstawią swoje historie, powody migracji i wspomnienia sięgające czasów Związku Radzieckiego, kiedy granice między tym co białoruskie, rosyjskie, gruzińskie i ukraińskie były zatarte. Będzie to także opowieść o zmianie, o rozpadzie i przeprowadzce. Każdy z bohaterów musiał opuścić rodzinny kraj, czy to z lęku przed kolejnym aresztowaniem czy w poszukiwaniu spokoju. Co z tego wynikło? Jak się tu znaleźli? Posłuchajcie.

Fot. archiwum prywatneSviatlana Dziadova pochodzi z Mińska na Białorusi. We Wrocławiu przebywa od 6 marca 2021 roku. Wyemigrowała z powodów politycznych. „Czasami życie odwraca cię do góry nogami, ale potem musisz jakoś wrócić na nogi”.

Fot. archiwum prywatneAlena Pehota urodziła się w Gruzji, wychowała się na Białorusi. Polityczna uchodźczyni, która nienawidzi reżimu i tyranii. Dzięki Gruzji kocha góry i morze, a to wszystko jest w Polsce.

Fot. archiwum prywatneRoger Forsyth to pseudonim artystyczny. Z zawodu inżynier, w wolnych chwilach szachista, kaligraf i miłośnik teatru. Kocha życie we wszystkich jego przejawach. Stara się żyć i cieszyć się życiem.

Fot. archiwum prywatneSiarhei Sasin urodził się w Ukrainie, wychowany na Białorusi, mieszka we Wrocławiu. Reprezentuje pracownika budowlanego, który nie pije piwa ani nie je mięsa. Białorusin, który zaskakuje i stara się zwalczać stereotypy.

Proj. Barbara Kaczmarek