Spektakl niezależnego teatru GAS | Вистава незалежного театру GAS
W ramach Sceny Ukraińskiej | У рамках Української Cцени
sob.–niedz. 15–16.03.2025, 18.00
Sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego
W języku ukraińskim, z napisami w języku polskim
Czas trwania: 70 minut
Bilety: 30/40 PLN
Uwaga! W spektaklu wykorzystywana jest głośna muzyka.
15.03.2025, po spektaklu Jutro. Nowe pokolenie teatru GAS spotkanie z twórcami i twórczyniami spektaklu
Według statystyk co czwarty mieszkaniec stolicy Dolnego Śląska ma ukraińskie obywatelstwo. Ile z tych osób przeżywa właśnie tutaj jeden z najważniejszych etapów życia – przejście od dzieciństwa do dorosłości? Jak to jest – doświadczyć pandemię i edukację zdalną, a potem nagle znaleźć się w centrum największej wojny w Europie od czasów II wojny światowej? Jak żyć i dorastać w dwóch odmiennych rzeczywistościach? Czym kierować się, dokonując wyborów związanych z własną przyszłością? Jak jednocześnie utrzymywać kontakt z domem i integrować się z polskim społeczeństwem?
Młodość powinna być czasem przygody i eksperymentów, pozwalającym na swobodne odkrywanie swojej tożsamości. Tymczasem nastolatkowie z Ukrainy przeżywają ten ważny okres życia w czasie największej wojny w Europie po II wojnie światowej.
„Jutro 10 lat temu” to dokumentalny spektakl niezależnego teatru GAS wyreżyserowany przez Sofię Onishchenko i Darię Bogdan, współtworzony przez młodzież w wieku od 12 do 19 lat, pochodzącą z różnych części Ukrainy – młodzież, która większość swojego życia przeżyła w warunkach wojny i wyemigrowała do Polski po rozpoczęciu się pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Opowiada o osobistych historiach młodych Ukraińców i Ukrainek, ich refleksjach na temat rzeczywistości, w której przyszło im żyć, marzeniach i wizjach dotyczących przyszłości – w perspektywie własnej, Europy i całego świata. Jest ich artystyczną odpowiedzią na rzeczywistość.
Spektakl łączy przyszłość („jutro”) z przeszłością („dziesięć lat temu”), a jego celem jest zwrócenie uwagi na głos młodego pokolenia Ukraińców i Ukrainek, uczących się obecnie w polskich szkołach lub mieszkających w Polsce i uczących się zdalnie w szkołach działających w Ukrainie.
sob. 15.03.2025, 19.30
Sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego
Jutro. Nowe pokolenie niezależnego teatru GAS
Spotkanie z twórcami i twórczyniami spektaklu
Podczas spotkania z młodymi aktorami i aktorkami występującymi w spektaklu „Jutro 10 lat temu” oraz z reżyserkami, Sofią Onishchenko i Darią Bogdan, będzie można dowiedzieć się, jak wyglądał proces jego tworzenia, co jest dla nich najważniejsze, gdy są na scenie, oraz o jakich aktualnych tematach chcą – dzięki medium teatru – rozmawiać z widzami. Ponadto opowiedzą, jakie uczucia towarzyszyły im podczas powstawania tego dokumentalnego spektaklu, w którym mówią o własnym życiu, oraz co on dla nich oznacza. Podzielą się również tym, z jakimi wyzwaniami spotykają się jako nastolatkowie, przeżywający swoją młodość w czasie największej wojny w Europie od czasów II wojny światowej.
Widzowie będą mieli okazję osobiście zadać pytania młodym aktorom i aktorkom lub podzielić się swoimi odczuciami i przemyśleniami na temat spektaklu.
niezależny teatr GAS został założony przez trzy aktorki – Sofiię Onishchenko, Darię Bogdan i Vasylynę Martseniuk – w 2022 roku po przymusowej emigracji do Polski w związku z pełnoskalową inwazją Rosji na Ukrainę. Nazwa grupy GAS pochodzi od sztuki o tym samym tytule autorstwa Łesia Kurbasa – ukraińskiego reżysera i reformatora teatru, który tworzył w okresie tzw. „rozstrzelanego odrodzenia” w latach 20. i 30. XX wieku. Sztuka miała swoją premierę dokładnie 100 lat temu – w 1923 roku – w Charkowie. W nazwie kryje się aluzja do bogatych złóż ropy naftowej i gazu we wschodniej części Ukrainy, w tym w regionach Charkowa, Doniecka i Ługańska, które stały się jedną z głównych przyczyn inwazji Rosji na Ukrainę.
незалежний театр GAS заснували три акторки – Софія Оніщенко, Дарія Богдан і Василина Марценюк – в 2022 році після вимушеної міграції до Польщі в зв’язку з повномаштабним вторгненням росії в Україну. Назва групи GAS походить від одноіменної вистави Леся Курбаса, українського режисера і новатора періоду розстріляного відродження. Прем’єра вистави відбулась рівно 100 років тому, в 1923 році в Харкові. Також, назва групи є алюзією до нафтових й газових покладів у східній частині України, між іншим в межах Харківської, Донецької та Луганської областей, що є однією з головних причин вторгнення Pосії в Україну.
Sofiia Onishchenko jest aktorką, performerką, reżyserką. Urodziła się we wsi Kyslivka (powiat kupiański, obwód charkowski). W 2018 roku rozpoczęła studia w Wyższej Szkole Sztuk Teatralnych w Charkowie na kierunku reżyserii wydarzeń teatralnych. W 2020 roku rozpoczęła studia na Narodowym Uniwersytecie Artystycznym im. Iwana Kotlarewskiego w Charkowie (specjalizacja aktorstwo teatru animacji). W tym samym roku została aktorką niezależnego charkowskiego Teatru Nafta. W marcu 2022 roku w związku z pełnoskalową rosyjską inwazją na Ukrainę, przeniosła się do Polski, gdzie kontynuuje studia we wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie na kierunku aktorskim (specjalność aktorstwo teatru lalek). Interesuje się teatrem dokumentalnym, plastycznością i performatywnością w sztuce, a także teatrem jako manifestem politycznym. Jest jedną z założycielek ukraińskiego niezależnego teatru GAS i Sceny Ukraińskiej, działającej przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, której celem jest prezentowanie dorobku ukraińskich artystek i artystów w obszarze teatru i sztuk performatywnych.
Софія Оніщенко – акторка, перформерка, режисерка. Народилася в селі Кислівка (Куп’янський район Харківської області). У 2018 році розпочала навчання у Вищому училищі театрального мистецтва м. Харкова за спеціальністю «Режисура театральних заходів». У 2020 році розпочала навчання в Національному університеті мистецтв ім. Івана Котляревського у Харкові (спеціалізація: актриса театру анімації). З 2020 року – актриса незалежного театру «Нафта». У березні 2022 року через повномасштабне вторгнення росії в Україну переїхала до Польщі, де продовжує навчання в Академії театрального мистецтва. Виспянського у Вроцлаві (спеціалізація акторство лялькового театру). Цікавиться документальним театром, пластикою та перформансем в мистецтві, а також театром як політичним маніфестом.
Daria Bogdan
jest aktorką, performerką, tancerką i reżyserką. Urodziła się w Charkowie w Ukrainie. Jako dziecko tańczyła w zespole tańca ludowego „Kwiecień”. Studiowała na Narodowym Uniwersytecie Artystycznym im. Iwana Kotlarewskiego na Wydziale Teatralnym (specjalność aktorstwo teatru lalek), wcześniej zaś przez rok na Wydziale Malarstwa Charkowskiego Uniwersytetu Projektowania i Sztuki. Po pierwszym roku studiów na Wydziale Teatralnym rozpoczęła pracę w charkowskim Teatrze Nafta. W marcu 2022 roku, w związku z pełnoskalową inwazją Rosji na Ukrainę, przeniosła się do Polski, gdzie kontynuuje naukę we wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie na kierunku aktorskim (specjalność aktorstwo teatru lalek). Zajmuje się performansem, teatrem ruchu i tańcem.
Jest jedną z kuratorek Sceny Ukraińskiej, działającej we Wrocławiu przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego oraz współzałożycielką ukraińskiego niezależnego teatru GAS. Współtworzyła spektakle: „Jutro 10 lat temu”, „Wiosna, lato, jesień, zima i znowu wiosna” oraz „Historia Ukrainy”. Bierze udział w czytaniach performatywnych i performansach (m.in. „Bliźniaki jeszcze się spotkają”, „MAJDAN: ukraińskie re-kreacje. Od «rewolucji na granicie» do «rewolucji godności»”, „Taniec bez końca”). Należy do obsady spektaklu „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Na 42. Festiwalu Szkół Teatralnych w 2024 roku otrzymała wraz z zespołem AST Kraków – filia we Wrocławiu Nagrodę Specjalną za spektakl „Trojanki” w reż. Konrada Dworakowskiego, w którym zagrała rolę Kasandry, a także została uhonorowana indywidualną Nagrodą Specjalną ZASP. Jej doświadczenie taneczne obejmuje tańce ludowe i towarzyskie oraz rozmaite style, m.in. contemporary, vogue, freestyle, butoh, autentyczny ruch, kontaktową improwizację.
Дарія Богдан – актриса, виконавиця, танцівниця та режисерка. Народилася в Харкові, Україна. У дитинстві танцювала в ансамблі народного танцю “Квітень”. Навчалася в Національному університеті мистецтва імені Івана Котляревського на акторському факультеті Театру ляльок, а раніше рік на факультеті живопису Харківського університету дизайну та мистецтва. Після першого курсу навчання в Театральній Академії почала працювати в Харківському театрі «Нафта». У березні 2022 року через повномасштабне вторгнення росії в Україну переїхала до Польщі, де продовжує навчання в Академії театрального мистецтва імені Станіслава Виспянського Краківської філії у Вроцлаві. Вона цікавиться та займається перформансом, театром руху та танцем. Даша вважає, що театр – це спосіб передати відчуття реальності.
Вона є одною із кураторок Української Сцени, що діє у Вроцлаві в Інституті імені Єжи Гротовського та співзасновницею українського незалежного театру GAS. Вона співавторка вистав: «Завтра 10 років тому», «Весна, літо, осінь, зима і знову весна» та «Історія України». Бере участь у перформативних читаннях та перформансах (зокрема «Близнюки ще зустрінуться», «МАЙДАН: українські від-творення. Від «Революції на граніті» до «Революції Гідності»», «Нескінченний танець»). Вона входить до складу акторського складу вистави «Селяни». Історія наших бабусь» театру імені Гелени Моджеєвської в Легниці. На 42-му Фестивалі театральних шкіл у 2024 р. отримала спеціальну нагороду разом із командою Краківської академії театрального мистецтва – філія у Вроцлаві за виставу «Троянки» у постановці Конрада Двораковського, в якому вона зіграла роль Кассандри і також була відзначена індивідуальною спеціальною премією ZASP. Її танцювальний досвід включає народні та бальні танці та різні стилі, включаючи: контемпорарі, vogue, фрістайл, буто, автентичний рух, контактну імпровізацію.
Serhii Savenko jest ukraińskim muzykiem, kompozytorem, wykładowcą, laureatem międzynarodowych konkursów. Ukończył Charkowskie Konserwatorium Muzyczne i asystenturę w klasie klarnetu. Członek wielu charkowskich zespołów muzycznych, m.in. Serhij Babkin, Orkiestra Cze, Shana. Jest wykładowcą Charkowskiej Wyższej Szkoły Sztuki na oddziale estradowym w klasie saksofonu i klarnetu. Kompozytor charkowskiego niezależnego Teatru Nafta. Pracował również jako kompozytor w Charkowskim Państwowym Teatrze im. Tarasa Szewczenki. Obecnie pracuje jako redaktor muzyczny we wrocławskiej firmie telewizyjnej Polot Media. Wiele razy występował gościnnie w miastach Ukrainy, Izraela i Europy.
Сергій Савенко Український музикант, композитор, викладач, лауреат міжнародних конкурсів. Закінчив Харківську музичну консерваторію та асістентуру по класу кларнету. Учасник багатьох харківських музичних гуртів (Сергій Бабкін, Оркестр Че та інш.). Викладач Харківського вищого коледжу мистецтв, естрадного відділу по класу саксофона та кларнета. Композитор Харківського незалежного театру „Нафта”. Працював композитором Харківського державного театру ім Т.Г. Шевченко. Зараз працює у Вроцлавскій телекомпанії Polot Media, музичним редактором. Багато гастролював по містам України, Європи, Ізраїлю.
Reżyseria i koncepcja: Sofiia Onishchenko, Daria Bogdan.
Scenariusz: Sofiia Onishchenko
Ruch sceniczny: Daria Bogdan
Kompozycja i muzyka na żywo: Serhii Savenko.
Obsada: Stefaniia Cherba, Maksym Dmytruk, Anastasiia Dzhulinska, Mariia Havrylova, Alina Khabinska, Ilia Prychyn, Mariia Romaniukha, Oleksandra Rudnienok, Polina Soliar, Ivanna Varenia, Ilia Voloshyn
Menedżerka: Alina Buchko
Premiera: 22.06.2024 podczas III Festiwalu Teatru na Faktach „Rzeczy zbędne”
sob. 15.03.2025, 18.00
15 marca po spektaklu odbędzie się spotkanie
niedz. 16.03.2025, 18.00