Aktualnie jesteś: Rzeczy zbędne

Jutro 10 lat temu

Premiera spektaklu niezależnego teatru GAS
W ramach III edycji Festiwalu Teatru na faktach „Rzeczy zbędne”

Osoby niepełnosprawne Napisy CC

sob. 22.06.2024, 13.00
Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego
W języku ukraińskim, z napisami w języku polskim
Czas trwania: 90 minut

Bilety: 25/35 PLN
Karnet: 80 PLN

Jutro 10 lat temu
fot. Milana Samarska

„Jutro 10 lat temu” to dokumentalny spektakl wyreżyserowany przez artystki niezależnego teatru GAS i współtworzony przez młodzież w wieku od 12 do 19 lat  pochodzącą z różnych części Ukrainy – młodzież, która wyemigrowała do Polski po rozpoczęciu się pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę.

Młodość powinna być czasem przygody i eksperymentów, pozwalającym na swobodne odkrywanie swojej tożsamości. Tymczasem nastolatkowie z Ukrainy przeżywają ten ważny okres życia w czasie największej wojny w Europie po II wojnie światowej. Spektakl opowiada o osobistych historiach młodych Ukraińców i Ukrainek, ich refleksjach na temat rzeczywistości, w której przyszło im żyć,  a także marzeniach i wizjach dotyczących przyszłości.

Według informacji zamieszczonych na portalu wroclaw.pl co czwarty mieszkaniec stolicy Dolnego Śląska ma ukraińskie obywatelstwo. Ile z tych osób przeżywa właśnie tutaj jeden z najważniejszych etapów życia – przejście od dzieciństwa do dorosłości? Jak to jest: przeżyć pandemię i edukację zdalną, a potem nagle znaleźć się w centrum wojny? Jak żyć i dorastać w dwóch odmiennych rzeczywistościach? Czym kierować się, dokonując wyborów związanych z własną przyszłością? Jak połączyć utrzymywanie kontaktu z domem z integracją z polskim społeczeństwem?

Celem spektaklu jest zwrócenie uwagi na głos młodego pokolenia Ukraińców i Ukrainek, uczących się obecnie w polskich szkołach lub mieszkających w Polsce i uczących się zdalnie w szkołach działających w Ukrainie. Jest on artystyczną odpowiedzią na rzeczywistość tych młodych osób, które teraz uczą się, przeżywają pierwsze miłości, pracują i marzą o przyszłości w Europie, a jednocześnie walczą o zachowanie swojej ukraińskiej tożsamości. 

niezależny teatr GAS założony przez trzy aktorki Sofiię Onishchenko, Darię Bohdan i Vasylynę Martseniuk w 2022 roku po przymusowej emigracji do Polski w związku z inwazją rosji na Ukrainę. Nazwa grupy GAS pochodzi od sztuki o tym samym tytule autorstwa Łesia Kurbasa, ukraińskiego reżysera i reformatora teatru, okresu tzw. „rozstrzelanego odrodzenia” w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Sztuka miała swoją premierę dokładnie 100 lat temu, w 1923 roku w Charkowie. W nazwie kryje się także aluzja do bogatych złóż ropy naftowej i gazu we wschodniej części Ukrainy, w tym w regionach Charkowa, Doniecka i Ługańska, które stały się jedną z głównych przyczyn inwazji Rosji na Ukrainę.

незалежний театр GAS заснували три акторки – Софія Оніщенко, Дарія Богдан і Василина Марценюк – в 2022 році після вимушеної міграції до Польщі в зв’язку з повномаштабним вторгненням росії в Україну. Назва групи GAS походить від одноіменної вистави Леся Курбаса, українського режисера і новатора періоду розстріляного відродження. Прем’єра вистави відбулась рівно 100 років тому, в 1923 році в Харкові. Також, назва групи є алюзією до нафтових й газових покладів у східній частині України, між іншим в межах Харківської, Донецької та Луганської областей, що є однією з головних причин вторгнення Pосії в Україну. 

Oleksander OsipovSofiia Onishchenko jest aktorką, performerką, reżyserką. Urodziła się we wsi Kyslivka (powiat kupjański, obwód charkowski). W 2018 roku  rozpoczęła studia w Wyższej Szkole Sztuk Teatralnych w Charkowie na kierunku reżyserii wydarzeń teatralnych. W 2020 roku  rozpoczęła studia na Narodowym Uniwersytecie Artystycznym im. Iwana Kotlarewskiego w Charkowie (specjalizacja aktorstwo teatru animacji). W tym samym roku została aktorką niezależnego charkowskiego Teatru Nafta. W marcu 2022 roku w związku z pełnoskalową rosyjską inwazją na Ukrainę, przeniosła się do Polski, gdzie kontynuuje studia we wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie na kierunku aktorskim (specjalność aktorstwo teatru lalek). Interesuje się teatrem dokumentalnym, plastycznością i performatywnością w sztuce, a także teatrem jako manifestem politycznym.


Софія Оніщенко – акторка, перформерка, режисерка. Народилася в селі Кислівка (Куп’янський район Харківської області). У 2018 році розпочала навчання у Вищому училищі театрального мистецтва м. Харкова за спеціальністю «Режисура театральних заходів». У 2020 році розпочала навчання в Національному університеті мистецтв ім. Івана Котляревського у Харкові (спеціалізація: актриса театру анімації). З 2020 року – актриса незалежного театру «Нафта». У березні 2022 року через повномасштабне вторгнення росії в Україну переїхала до Польщі, де продовжує навчання в Академії театрального мистецтва. Виспянського у Вроцлаві (спеціалізація акторство лялькового театру). Цікавиться документальним театром, пластикою та перформансем в мистецтві, а також театром як політичним маніфестом.

autor salomonVasylyna Martseniuk jest aktorką teatru animacji, performerką i artystką. Urodziła się w Bachmucie (obwód doniecki). W 2021 roku rozpoczęła studia na Narodowym Uniwersytecie Artystycznym im. Iwana Kotlarewskiego na Wydziale Teatralnym, w Katedrze Mistrzostwa Aktorskiego i Reżyserii Teatru Animacji. Po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę przeniosła się do Wrocławia, gdzie kontynuuje studia we wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie na kierunku aktorskim (specjalność aktorstwo teatru lalek). Zajmuje się badaniem nowych form animacji, nowoczesnych sposobów jej realizacji oraz sztuki teatralnej typu performatywnego. Zajmuje się również rysunkiem, śpiewem, tworzeniem lalek teatralnych i animacją poklatkową.


Василина Марценюк – акторка театру анімації, перформерка та художниця. Народилася в Бахмуті (Донецька область, Україна). У 2021 році розпочала навчання в Національному університеті мистецтв ім. І.П. Котляревського на театральному факультеті, кафедра акторської майстерності та режисури театру анімації. Після  початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну переїхала до Вроцлава, де продовжує навчання в Академії театрального мистецтва ім. С. Виспянського за спеціальністю «Акторка театру ляльок». Досліджує нові форми анімації, сучасні методи її реалізації та перформативність в театрі.  Займається також малюванням, співом, створює театральні ляльки та  стоп-моушн анімацію.

Fot. Dmytro Mykhalakii Daria Bogdan jest aktorką, performerką i tancerką. Urodziła się w Charkowie w Ukrainie. Jako dziecko tańczyła w zespole tańca ludowego „Kwiecień”. Studiowała na Narodowym Uniwersytecie Artystycznym im. Iwana Kotlarewskiego na Wydziale Teatralnym (specjalność aktorstwo teatru lalek), wcześniej zaś przez rok na Wydziale Malarstwa Charkowskiego Uniwersytetu Projektowania i Sztuki. Po pierwszym roku studiów na Wydziale Teatralnym rozpoczęła pracę w charkowskim Teatrze Nafta. W marcu 2022 roku, w związku z pełnoskalową inwazją Rosji na Ukrainę, przeniosła się do Polski, gdzie kontynuuje naukę we wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie na kierunku aktorskim (specjalność aktorstwo teatru lalek). Zajmuje się performansem, teatrem ruchu i tańcem. Teatr jest dla niej narzędziem do przekazywania własnej wizji rzeczywistości i jej sensu.


Дарія Богдан – актриса, перформерка, танцівниця. Народилася в Харкові, Україна. У дитинстві танцювала в ансамблі народного танцю “Квітень”. Навчалася в Національному університеті мистецтва імені Івана Котляревського на акторському факультеті Театру ляльок, а раніше рік на факультеті живопису Харківського університету дизайну та мистецтва. Після першого курсу навчання в Театральній Академії почала працювати в Харківському театрі «Нафта». У березні 2022 року через повномасштабне вторгнення росії в Україну переїхала до Польщі, де продовжує навчання в Академії театрального мистецтва імені Станіслава Виспянського Краківської філії у Вроцлаві. Вона цікавиться та займається перформансом, театром руху та танцем. Даша вважає, що театр – це спосіб передати відчуття реальності.

Reżyseria: Sofiia Onishchenko, Vasylyna Martseniuk, Daria Bogdan

Kompozytor i muzyka na żywo: Serhii Savenko

Obsada: Illia Voloshyn, Illia Prychyn, Anastasiia Dzhulinska, Alina Khabinska, Polina Soliar, Mariia Havrylova, Ivan Melnyk, Ivanna Varenia, Stefaniia Cherba, Oleksandra Rudnienok, Maksym Dmytruk, Mariia Romaniukha

sob. 22.06.2024, 13.00 

Jeśli są Państwo osobami ze szczególnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, tel. 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne