Warsztaty kalarippajattu Studia Kalari prowadzone przez Sankara Lala Sivasankarana Naira
27/04 – 1/05/2018 {piątek–wtorek}
Brzezinka, leśna baza Instytutu Grotowskiego
W językach polskim i angielskim
Najlepszy sposób na wiosenną regenerację to trening indyjskiej sztuki walki w otoczeniu przyrody. Szczególna aura leśnej bazy Instytutu Grotowskiego w Brzezince, nieopodal Wrocławia, sprzyja skupieniu i oderwaniu od codzienności. Uczestnicy warsztatów poznają podstawy południowego stylu kalarippajattu, w którym dużą rolę odgrywają świadomość ciała i koordynacja. Wszechstronnie rozwijające i dynamiczne zajęcia skierowane są zarówno do początkujących, jak i osób zaawansowanych, a w ich programie znajdą się ćwiczenia wzmacniające i rozciągające, nauka sekwencji ruchowych oraz kręcenie bambusowym kijem. Elementy te rozwijają elastyczność, zwinność i koordynację ciała, poprawiają wydolność organizmu i kształtują postawę duchową.
Kalarippajattu pochodzi z południowoindyjskiego stanu Kerala, gdzie było rozwijane od starożytności. Bogata w rytuały praktyka obejmuje sekwencje ruchowe, walkę wręcz i z użyciem broni drewnianej i metalowej, dźwignie i chwyty, a także ćwiczenia siłowe, rozciągające i oddechowe. Trening dopełnia holistyczny system leczniczy blisko związany z ajurwedą – masaże lecznicze i uelastyczniające ciało oraz nauka o witalnych punktach ludzkiego ciała. Elementy tej sztuki walki od wieków wykorzystywane są w tradycyjnym treningu keralskich aktorów i tancerzy, np. kathakali.
Na poziomie fizycznym kalarippajattu jest przede wszystkim systemem pomagającym w zrozumieniu zasad funkcjonowania własnego ciała, który kształtuje jego świadomość, wzmacnia je, równoważy i oczyszcza; w sferze psychiki wspomaga koncentrację, uważność, wytrwałość i ukierunkowanie energii, a także dodaje wewnętrznej równowagi i siły, przynosi radość i spełnienie.
Sankar Lal Sivasankaran Nair jest nauczycielem kalarippajattu i dyplomowanym masażystą ajurwedyjskim. Pochodzi z Thiruvananthapuram (Kerala, Indie). Trenuje południowy styl kalarippajattu od 1990 roku. Do jego mistrzów należeli: Tirupuram C. Madhavan, Jayachandran Nair oraz Thankappan Assan i Ajith Kumar, a obecnie Raja Gopalan Assan. W latach 2005–2008 współpracował z indyjską grupą teatralną Milón Méla, współprowadził liczne warsztaty i występował na festiwalach w Indiach i Europie. Od 2008 roku mieszka we Wrocławiu. W 2010 roku wraz z Justyną Rodzińską-Nair założył Studio Kalari, które działa przy Instytucie Grotowskiego. Prowadzi regularne treningi kalarippajattu we Wrocławiu oraz warsztaty w Polsce i za granicą (Brazylia, Finlandia, Francja, Niemcy, Rosja, Włochy), a także wykonuje masaże i terapie ajurwedyjskie. Co roku zimą prowadzi treningi we własnym kalari (szkole) w południowych Indiach.
Więcej informacji: studiokalari.art.pl, ayurvedam.pl
Studio Kalari to pierwszy w Polsce ośrodek popularyzujący kalarippajattu. Działalność Studia obejmuje prowadzenie regularnych treningów, kilkudniowych warsztatów, corocznych szkół letnich, a także intensywnych warsztatów zimowych we własnej siedzibie w Thiruvananthapuram w południowych Indiach. Jego twórcami są Sankar Lal Sivasankaran Nair i Justyna Rodzińska-Nair. Studio współpracuje z Instytutem Grotowskiego, w którym warsztaty i treningi południowego stylu kalarippajattu są organizowane od roku 2006.
Więcej informacji: studiokalari.art.pl
Harmonogram
27/04 – 1/05/2018 {piątek–wtorek}
27/04 {piątek}
16:00 przyjazd do Brzezinki, czas wolny
19:00 kolacja
28–30/04 {sobota–poniedziałek}
8:45 śniadanie
10:00–12:30 trening
14:00 obiad
17:00–19:00 trening
20:00 kolacja
1/05 {wtorek}
8:45 śniadanie
10:30 wyjazd z Brzezinki
Do Brzezinki dojechać można bezpośrednio samochodem, a także pociągiem lub autobusem do Oleśnicy, skąd uczestników odbiorą organizatorzy.
Warsztaty odbywają się w językach polskim i angielskim.
Koszt: 600 PLN
Cena obejmuje uczestnictwo w zajęciach, noclegi (w pokojach kilkuosobowych) i wyżywienie. Uczestnicy wspólnie przygotowują posiłki i sprzątają salę do ćwiczeń.
Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesłać do 26 kwietnia 2018 na adres: studio@studiokalari.art.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc jest ograniczona.
Warsztaty odbędą się w Brzezince, historycznej, leśnej bazie Instytutu Grotowskiego, 40 km od Wrocławia. Początki leśnej bazy w Brzezince sięgają 1971 roku, kiedy Jerzy Grotowski wraz z aktorami Teatru Laboratorium przeprowadzili renowację znajdujących się tu obiektów. W skład odnowionych zabudowań gospodarskich, otoczonych 10 hektarami lasu, wchodzą sala teatralna, sale studyjne i kwatery. Obecnie Brzezinka służy głównie działaniom warsztatowym.