Aktualnie jesteś: Studio Kokyu / Sakura 2024

Kokyu – oddech, który porusza

Trening otwarty Studia Kokyu prowadzony przez Przemysława Błaszczaka | W ramach festiwalu Sakura 2024. III Wrocławskie dni japońskich inspiracji

niedz. 12.05.2024, 9.00–12.00
Studio Na Grobli Instytutu Grotowskiego
W językach polskim i angielskim

Zapisy do 10.05.2024

 

Kokyu – oddech, który porusza
fot. Oliwia Płóciennik

Zapraszamy do udziału w praktycznym wprowadzeniu do treningu oraz poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, które na co dzień są obecne w pracy Studia Kokyu. Japoński termin „kokyu”, który możemy tłumaczyć jako „prawidłowy oddech, płynący z ciała”, jest kluczowym zagadnieniem w praktyce studia. Obserwujemy go zarówno w treningu aikido, jak i praktykach teatralnych, które towarzyszą naszym badaniom. Z jego perspektywy pytamy o akcję fizyczną, wokalną, kategorię kontaktu, wspólnotowość działania, a także o koncept chóru i protagonisty. Wszystko zaczyna się od oddechu i właśnie w nim szukamy odpowiedzi. Trening otwarty jest wprowadzeniem oraz okazją do podpatrzenia naszej pracy „od kuchni”.

Fot. Anita SzymańskaPrzemysław Błaszczak studiował filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Aktor, reżyser, pedagog, od 1995 roku związany z Instytutem Grotowskiego (do 2007 Ośrodkiem Grotowskiego).
W latach 1996–1999 pracował w Teatrze Pieśń Kozła pod kierownictwem Grzegorza Brala (udział w spektaklu „Pieśń kozła – dytyramb”). W latach 2002–2003 przygotował własny monodram „Ecce homo”. Od 2004 roku jest aktorem Teatru ZAR. Uczestniczył w projekcie „Ewangelie dzieciństwa”, gdzie występował w dwóch częściach tego tryptyku – „Uwerturze” i „Anhellim. Wołaniu”, a także w spektaklu „Armine, Sister”. Grał także w „Mauzerze” Heinera Müllera w reżyserii Theodorosa Terzopoulosa (polska premiera w Instytucie Grotowskiego w 2012 roku). Pod okiem Terzopoulosa studiował jego autorską metodę treningu aktorskiego wypracowaną w Teatrze Attis w Grecji. Jest certyfikowanym nauczycielem tej metody. Założyciel i lider Studia Kokyu działającego od 2016 roku w Instytucie Grotowskiego.
Od 2005 roku uprawia japońską sztukę walki aikido (aktualnie w stopniu 2 dan), pod okiem senseia Piotra Masztalerza 6 dan, w 2011 roku pobierał nauki jako uchideshi u shihana Juby Noura 6 dan w Meksyku. Prowadzi regularne treningi w założonym przez siebie dojo Na Grobli Aikikai, które jest częścią Birankai Polska. W 2005 roku przebywał w Japonii na zaproszenie Toshiego Tsushitoriego, trenując pod jego okiem shintaido – japoński system prowadzący do integracji ciała i głosu poprzez trening oparty na tradycyjnym karate.
W latach 2013–2016 lider Studia Dwóch Ścieżek działającego w ramach programu badawczego BodyConstitution Instytutu Grotowskiego. Współzałożyciel Wrocławskiej Offensywy Teatralnej (WrOT). Prowadził warsztaty w Polsce i za granicą.

Zapisy do 10.05.2024

Wypełnioną ►kartę zgłoszenia prosimy przesłać na adres: studiokokyu@gmail.com
Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Galeria zdjęć