Finałowe czytanie Justyny Arabskiej i Gosi Jakubowskiej-Raczkowskiej w ramach konkursu na dokumentalne czytanie performatywne
niedz. 9.07.2023
BLOK II, 18.00–20.30, czytanie nr 1
Instytut Grotowskiego, Centrum Sztuk Performatywnych (Piekarnia Żywa Kultura)
Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki
Czas trwania: 30 min
Spośród wielu wywiadów, jakie twórczynie przeprowadziły z katolickimi działaczkami, wyłoniły się cztery historie, które w istotny sposób odzwierciedlają współczesne problemy kobiet zaangażowanych w tworzenie Kościoła m.in. chęć wpływu, zabrania głosu, niezgoda na zło dziejące się w obrębie Kościoła oraz niechęć do dyskryminacji mniejszości. W każdej z tych opowieści znalazło się także miejsce na refleksje bohaterek dotyczące ich wiary, odnajdywania we wspólnocie miejsca dla siebie, czy walki o wyznawane przez siebie wartości, a także na pojawiające się na tej drodze wątpliwości.
Głosy bohaterek nie tworzą monolitu, podobnie jak nie tworzą go potrzeby czy punkty widzenia rozmówczyń. To jednak, co wspólne, to chęć zabierania głosu w sprawach ważnych dla ich tożsamości.
Kobiety stanowią ponad połowę wiernych należących do Kościoła Katolickiego, a do tej pory nie mają realnego wpływu na zmiany w Kościele ani swojej reprezentacji w jego władzach. Czy coraz lepiej słyszalne liderki katolickie mają szansę to zmienić?
Justyna Arabska – kulturoznawczyni, teatrolożka, dramaturżka. Pracuje w Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie. Jako dramaturżka współtworzyła spektakle „Łupiny” (2019, w ramach „Teatru na faktach”, wystawiany przez Teatr Polski we Wrocławiu), „Marzyciele. Historia miejscami prawdziwa” (2020) oraz „Siostrzeństwo” (2021; Nagroda Specjalna w ramach Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego). Z okazji Światowego Dnia Ubogich, wraz z ŻyWą pracownią, prowadziła warsztaty pisarskie, zakończone koncertem dla osób w kryzysie bezdomności (2017, 2019). Współpracuje z mniejszością romską i uchodźczą.
Gosia Jakubowska-Raczkowska – absolwentka krakowskiej AST, a także kursu teatru dokumentalnego w Instytucie im. J. Grotowskiego. Do jej najważniejszych realizacji teatralnych należą spektakle: „Pani Bovary. Możliwa historia” (2021, Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie), „Marzyciele. Historia miejscami prawdziwa” (2020), „Portret artysty współczesnego” (2020, monodram online; Pierwsza Nagroda Publiczności w konkursie MonoTeatr). Reżyserka spektaklu online „Niezastane miasta” (2020), prezentowanego w ramach programu Młodzi w Starym Online. Twórczyni etiudy reżyserskiej „Po Dostojewskim” opartej na autorskim tekście pisanym wraz z Zdenką Pszczołowską, prezentowanej podczas 9. Forum Młodej Reżyserii (2019). Pełniła rolę dramaturżki przy spektaklu „Śmierć Iwana Iljicza” (2020) w reżyserii Franciszka Szumińskiego, którego premiera odbyła się w Teatrze Wybrzeże.
niedz. 9.07.2023
BLOK II, 18.00–20.30, czytanie nr 1