Aktualnie jesteś: Teatr na faktach / Paragraf/Artykuł

Kwarantanna

Spektakl dokumentalny w reżyserii Jakuba Tabisza w ramach „Teatru na faktach”

Spektakl prezentowany w ramach festiwalu „Paragraf/Artykuł”. Zobacz Program.

niedz. 27/06/2021, 13:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium

Kwarantanna
Osoba ubrana w kombinezon ochronny i rękawiczki trzyma butelkę z płynem dezynfekującym. Spryskuje nim wyciągnięte dłonie osoby stojącej naprzeciwko. Na zdjęciu widać jedynie dłonie postaci. Fot. Tobiasz Papuczys

„I taka rozmowa otwiera jeszcze coś innego, nie wiem, czy masz takie doświadczenia, bo jest coś intymnego w rozmowie i też może coś takiego przerażającego, bo cisza jest taką otchłanią. I faktycznie, jak masz ciszę z osobą, z którą przebywasz w jednym pomieszczeniu, jest w tym jakaś większa pewność, a tak nie wiesz, co się dzieje po drugiej stronie”.

Jedną z historii opowiadanych od zawsze jest opowieść o zarazie. Temat – który zdawał się już być zapomniany w Europie, znany bardziej z lektur, takich jak „Dżuma” Alberta Camus, czy z bardzo już dawnej relacji z zamkniętego przez ospę Wrocławia – powrócił. Zdefiniował nasze lęki, odwołał plany i stał się łącznikiem w rozmowie, głównym punktem odniesienia. „Czy znasz kogoś, kto zachorował?”, „Czy dobrze się czujesz?”, „Czemu tak kaszlesz?”, „Gdzie masz maseczkę?”. Nagle zaczęliśmy zwracać uwagę na to, jak i z kim się witamy, na co się narażamy, gdzie jest dużo, a gdzie mało ludzi. Nastąpiła izolacja fizyczna i psychiczna. Przez około sześć tygodni Polska żyła w lockdownie – przymusowym zamknięciu.

Po paru miesiącach kwarantanna wydaje się być wspomnieniem, niemal złym snem. Powaga i skutki światowej pandemii są powszechnie krytykowane i kwestionowane. Ludzka pamięć, jak zwykle na przekór faktom, stara się wygasić lęk. Zapominanie staje się ostatnim etapem zdarzenia, które wpłynęło na życie nas wszystkich.

Spektakl jest przede wszystkim opowieścią o konkretnych ludziach, ich radzeniu lub nieradzeniu sobie z zupełnie wyjątkową sytuacją, w której się znaleźli. Każde słowo, które usłyszycie ze sceny, zostało wypowiedziane przez żyjącą gdzieś za ścianą osobę. Podstawą do stworzenia scenariusza były rozmowy podczas epidemii. Indywidualne historie, izolacja, strach stały się przyczynkiem do pytania o to, kim się staliśmy.

Fot. Tobiasz PapuczysJakub Tabisz jest twórcą spektakli dokumentalnych „Nowi” , „Kwarantanna”oraz „Paraliż. Sprawa Igora Stachowiaka”, akcji performatywnej „Bohater.dok”. Dwukrotnie nominowany do Wrocławskiej Nagrody Artystycznej w roku 2019 i 2021. Wyróżniony tytułem „30 Kreatywnych Wrocławia 2021”. Na co dzień pracuje w Instytucie Grotowskiego, gdzie koordynował festiwale „Scena ulicy”, „Kartoteka rozrzucona” oraz „Dziady. Recykling”. Obecnie prowadzi projekt „Teatr na faktach”. Był odpowiedzialny za organizację wielu wydarzeń performatywnych, m.in. „Most do San Sebastian”, „Kochani ludożercy” i akcji Wybory Literackie.

Reżyseria i scenariusz: Jakub Tabisz
Muzyka:
Christian Johannes Niehaus
Wideo: Mateusz Zilbert
Występują: Diana Kozłowska, Jolanta Solarz-Szwed, Michał Szwed
Premiera: 13 września 2020 (Szczecin), czerwiec 2021 (Wrocław)
Czas trwania: ok. 60 min

Spektakl został zrealizowany w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego w ramach projektu „Teatr na faktach”.

Spektakl prezentowany w ramach „Artykułu”:

niedz. 27/06/2021, 16:00
Art. 38 [Prawo do ochrony życia]

 

Zobacz Program festiwalu.

Spektakl został zrealizowany w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego w ramach projektu „Teatr na faktach”.

Galeria zdjęć