Aktualnie jesteś: Rezydencje

Little Thunder: Święta Katarzyna ze Sieny

Rezydencja Warszawskiego Towarzystwa Scenicznego we współpracy z Julianną Bloodgood i Katarzyną Szwed w ramach programu „Rezydencje artystyczne dla zespołów teatralnych i indywidualnych twórców”

Brak pokazu pracy

Little Thunder: Święta Katarzyna ze Sieny
Fot. archiwum prywatne

Międzynarodowy projekt realizowany pod patronatem Warszawskiego Towarzystwa Scenicznego (Polska/Grecja) poświęcony świętej mistyczce Katarzynie ze Sieny z udziałem siedmiu artystów teatru i głosu pod kierunkiem performerki Julianny Bloodgood, kompozytorki Katarzyny Szwed i dyrektorki muzycznej Lilianny Krych. Projekt jest współfinansowany przez polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Inspiracją twórczyń stały się historie katolickich mistyczek i refleksje nad ich życiem. Artystki pytają, jak te kobiety są przedstawiane, w jaki sposób opowiadane są ich historie i czy współczesna struktura spektaklu jest w stanie udźwignąć tematykę ucieleśnionej boskości i mistycyzmu. W projekcie narracja prowadzona jest przez grupę kobiet. Twórczynie starają się odpowiedzieć na powyższe pytania za pośrednictwem głosu i muzyki. Podejmują próbę przekazania najgłębszych warstw emocjonalnych i duchowych tekstu oraz dźwięku, aby uchwycić istotę mistycznego doświadczenia Świętej Katarzyny.

Występują: Julianna Bloodgood, Ditte Berkley, Rhianna Compton, Olga Kunicka, Paulina Krupa, Nenè Barini, Saraï O’gara
Kompozytorka: Katarzyna Szwed
Dyrektorka muzyczna: Lilianna Krych
Muzyka: Rafał Habel

Rezydencja „Little Thunder: Święta Katarzyna ze Sieny”, 1.02 – 6.03 2022

Inspiracją twórczyń stało się odkrycie mistyczek w kościele katolickim i pytania zrodzone z refleksji nad ich historiami. Artystki pytają, jak te kobiety są przedstawiane, w jaki sposób opowiadane są ich historie i czy współczesne struktury performatywne pozwalają wyrazić tematykę ucieleśnionej boskości i mistycyzmu. Za pośrednictwem Warszawskiego Towarzystwa Scenicznego zespół otrzymał grant z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu kompozytorki Katarzyny Szwed inspirowanego historią niezwykłej średniowiecznej mistyczki, świętej Katarzyny. Pod kierownictwem Julianny Bloodgood i dyrektorki muzycznej Lilianny Krych, zespół 8 artystów z różnych krajów wielogłosem opowiada historię tej mistyczki. Ich językiem jest muzyka, a środkiem wyrazu ciało.

Rezydenci: Julianna Bloodgood, Ditte Berkley, Rhianna Compton, Olga Kunicka, Paulina Krupa, Nenè Barini, Saraï O’gara, Katarzyna Szwed, Lilianna Krych, Rafał Habel