Aktualnie jesteś: Otwarty Uniwersytet Poszukiwań / Semestry autorskie / Okrutny teatr samospaleń

Lotos w morzu ognia

Wykład I dr. hab. prof. UAM Grzegorza Ziółkowskiego w ramach OUP

23/04/2018 {poniedziałek} 18:00
Instytut Grotowskiego, Sala Kinowa

Wstęp wolny

Wykład poświęcony zostanie samospaleniom wietnamskiego mnicha buddyjskiego Thích Quảng Ðứca (1963) oraz amerykańskiego kwakra Normana Morrisona (1965), dokonanym w trakcie trwania konfliktu w Wietnamie. Pierwszy z nich uczynił to w geście ofiarnym jako protest przeciwko prześladowaniom buddystów przez wspierany przez Stany Zjednoczone rząd prezydenta Ngô Đình Diệma. Ten drugi zdecydował się na samospalenie poruszony artykułem w gazecie, w którym katolicki ksiądz opowiadał o masakrze ludności cywilnej, w tym wielu dzieci, podczas bombardowania przez Amerykanów wioski w Wietnamie Południowym, gdzie prowadził parafię.

Podczas wykładu, ilustrowanego materiałami audiowizualnymi, omówione zostaną następujące dzieła:

  • tzw. szokument Mondo cane 2 (Pieski świat 2) w reżyserii Gualtiera Jacopettiego i Franca Prosperiego (1963),
  • fotografie płonącego Thích Quảng Ðứca autorstwa Malcolma Browne’a (1963),
  • obraz Special Forces (After Banksy) (Siły specjalne (Za Banksym)) namalowany przez Van Thanh Rudda (2008),
  • esej filmowy Loin du Vietnam (Daleko od Wietnamu) zrealizowany przez kolektyw artystyczny pod kierunkiem Chrisa Markera (1967),
  • spektakl US i film Tell Me Lies (Mów mi kłamstwa) w reżyserii Petera Brooka (1966, 1968).

Fot. Maciej Zakrzewski

Grzegorz Ziółkowski (ur. 1970 w Żninie) jest poszukiwaczem, reżyserem teatralnym, teatrologiem, nauczycielem, redaktorem, wydawcą, tłumaczem, praktykiem tai chi, dr. hab., prof. UAM w Instytucie Teatru i Sztuki Mediów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor książek Teatr Bezpośredni Petera Brooka (2000) i Guślarz i eremita. Jerzy Grotowski: od wykładów rzymskich (1982) do paryskich (1997–1998) (2007). Przełożył na język polski wiele książek, m.in. Ruchomy punkt Petera Brooka i Ku teatrowi ubogiemu Jerzego Grotowskiego. Zredagował samodzielnie i we współpracy szereg publikacji (wśród nich: Polish Theatre after 1989: Beyond Borders, On Performatics i Voices from Within: Grotowski’s Polish Collaborators). Stypendysta British Council, Miasta Poznania, Fundacji Nauki Polskiej i Fulbright Foundation. W latach 2004–2009 pracował jako dyrektor programowy Ośrodka Grotowskiego, a następnie Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu, w którym m.in. współtworzył „Atelier” i objęty patronatem UNESCO Rok Grotowskiego 2009.

Prowadził Biuro Poszukiwań Teatralnych i Teatr Rosa w Poznaniu, a także zajęcia aktorskie w Anglii, Armenii, Austrii, Chile, Iranie, Katalonii, Korei Południowej, na Malcie i w Rumunii. Od 2012 roku kieruje PRACOWNIĄ || ROSA oraz Acting Techniques Intensive Seminar ATIS w Poznaniu. W Pracowni wyreżyserował dwa przedstawienia teatralne: TAZM Milczenie światła (2012) i SERCE Cisza wieloboku (2015–2016). W latach 2015–2016 zrealizował wraz z międzynarodowym zespołem interdyscyplinarne poszukiwanie teatralne Pracowni „Wsłuchanie w PULS”, w ramach którego opublikował Dwugłos O CISZY oraz Teksty OD SERCA (po polsku i po angielsku). Ostatnio opublikował monografię Okrutny teatr samospaleń. Protesty samobójcze w ogniu i ich echa w kulturze współczesnej (Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2018), która stanowi podsumowanie projektu wspieranego przez Narodowe Centrum Nauki.

Więcej informacji: grzeg.home.amu.edu.pl