Aktualnie jesteś: Projekty / Szczeliny

Łzy nimfy

Performans Justyny Górowskiej jako WetMeWild w ramach cyklu „Szczeliny”

sob. 5.03.2022, 18.00 i 20.00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium

Bilety: 20/30 PLN
Czas trwania: ok. 35 min

Wydarzenie od 18 r.ż. (występuje nagość)

Łzy nimfy
Fot. Paweł Wyląg

WetMeWild – alter ego artystki, wcielenie słowiańskiej brzeginki – odprawi rytuał poświęcony żywiołowi wody. Jej witalna mokrość stanie się emanacją nierozerwalnego związku z wodą, substancją, dookoła której toczy się całe życie na Ziemi, a która w dobie późnego kapitalizmu skażona jest włóknami mikroplastiku. Zapisana w prawach człowieka jako niezbywalne prawo, stała się butelkowanym produktem, sprywatyzowanym i zmonopolizowanym przez korporacje.

Podczas performansu WetMeWild, wyłaniając się z wilgotnych oparów słowiańskiego mitu, stanie się skażonym wodnym ciałem. Oparta na japońskiej praktyce butō choreografia będzie eksplorowała technikę water body. Performans odbędzie się w świecie realnym, jak i w rozszerzonej rzeczywistości za sprawą aplikacji NymphTears. Dzięki niej naznaczone markerami ciało artystki pokryje się trójwymiarowymi animacjami.

Rozszerzająca rzeczywistość aplikacja NymphTears jest dodatkowym, nieobowiązkowym elementem performansu. Można ją znaleźć w Google Play (dostępna tylko w systemie operacyjnym Android).
Zachęcamy do pobrania aplikacji przed wydarzeniem.

Fot. Michał KortaJustyna Górowska (WetMeWild) to hydrofeministyczna artystka i współtwórczyni interdyscyplinarnych projektów łączących sztukę z technologią i społecznym aktywizmem. Poprzez performatywne i interaktywne doświadczenia zaawansowanych technologii i sztuki cyfrowej, jej projekty budują świadomość społecznej i ekologicznej katastrofy. Urodzona w 1988 roku. Mieszka w Krakowie, gdzie wykłada na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych. Doktorat uzyskała w ramach Międzywydziałowych Studiów Doktorskich Uniwersytetu im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Jej projekty pokazywane były m.in. w Berlinie (Freies Museum, 2009), Quebecu (Le Lieu Gallery, 2014), Dżakarcie (National Gallery of Indonesia, 2016), Warszawie (Muzeum Sztuki Nowoczesnej, 2017) i Nowym Jorku (Art in General, 2017).
https://justynagorowska.com/

sob. 5.03.202218.00
 

sob. 5.03.202220.00
 

Pobierz „Oświadczenie dotyczące stanu zdrowia” przed udziałem w
wydarzeniu Instytutu Grotowskiego i zapoznaj się z „
Regulaminem uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu”.

Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt minimum 3 dni wcześniej. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne. sekretariat@grotowski-institute.pl lub tel. 71 34 45 320

Galeria zdjęć