Spektakl Seoul Factory w reż. Hyoung-Taek Limba w ramach InlanDimensions International Arts Festival 2023 LOVE EXPOSURE
pt.–sob. 29–30.09.2023, 19.00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli
W języku koreańskim, z polskimi i angielskimi napisami
Czas trwania: 85 min
Bilety: 50/60 PLN
29.09 po spektaklu odbędzie się spotkanie z reżyserem Hyoung-Taek Limbem, które poprowadzi Dyrektor InlanDimensions International Arts Festival Nikodem Karolak
Medea ucieka ze swoim kochankiem Jazonem i ma z nim dwójkę dzieci. Jednak Jazon opuszcza ją i poślubia Glauke, królewnę koryncką, córkę Kreona, aby dalej samodzielnie dążyć do władzy. Płonąca gniewem Medea mści się na Kreonie i Glauke, tym samym doprowadzając siebie do zatracenia i emocjonalnej ruiny. Łącząc szekspirowską brawurę, taniec współczesny, tradycyjny gatunek koreańskiej muzyki pansori, czy koreańską operę mydlaną Jeong-ga, Hyoung-Taek Limb rozszczepia tytułową Medeę na dwie postaci: matkę i kochankę, konsekwentnie odwołując się do przyjętej teorii symulakrów (awatarów), tworząc oryginalny spektakl na pograniczu Wschodu i Zachodu.
INLANDIMENSIONS INTERNATIONAL ARTS FESTIVAL
InlanDimensions International Arts Festival zyskał status największego interdyscyplinarnego festiwalu w Europie Środkowej, który odrzuca podział na Europę i Azję, tworząc pomost łączący różne kraje i kultury. Prezentując szeroki przekrój sztuk – od teatru, sztuki performatywnej, tańca i kina po muzykę, literaturę i sztuki wizualne, festiwal skupia artystów i publiczność z całego świata, inicjuje współprodukcje oraz wspomaga negocjacje między instytucjami a producentami poprzez profesjonalne usługi językowe. Choć w centrum zainteresowania InlanDimensions znajduje się sztuka od powojennej do postmodernistycznej, festiwal nie zrywa z tradycją, podkreślając jej przemiany i wpływ na sztukę współczesną. Przedstawia widzom koncepcję teatru i filmu eurazjatyckiego, będącego mariażem różnych kultur i gatunków w obrębie jednego dzieła sztuki. Zapraszamy szerokie grono artystów do tworzenia kolejnego wymiaru tego ogromnego, międzykulturowego imperium, które obejmuje coraz większe obszary w głębi lądu. Obecnie realizowane są m.in. następujące projekty wynikające z genezy InlanDimensions International Arts Festival: „Kosmos” – reż. Koike Hiroshi w obsadzie polsko-japońskiej (premiera: luty 2023 w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego / marzec 2024 r. w Tokyo Metropolitan Theatre) , „Iwona, księżniczka Burgunda” – reż. Miura Motoi z muzyką komponowaną przez Wacława Zimpla (premiera: wrzesień 2023 w Underthrow atelier w Kioto / październik 2024 w Polsce), „Tango” – reż. Hirota Jun’ichi (planowana premiera: pierwszy kwartał 2024 w Tokio / październik 2024 w Polsce), pokazy spektaklu „Wyjeżdżamy” Krzysztofa Warlikowskiego w Hong Kong Cultural Centre (wrzesień 2024).
Nikodem Karolak
Dyrektor InlanDimensions International Arts Festival
inlandimensions.com
Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Produkcja: Seoul Factory for the Performing Arts
Dofinansowano ze środków: Arts Council Korea
Hyoung-Taek Limb jest byłym profesorem reżyserii teatralnej i aktorstwa w Seoul Institute of the Arts oraz dyrektorem artystycznym Seoul Factory for the Performing Arts. Pracował jako dyrektor artystyczny LITE or Laboratory for International Theatre Exchange, Inc. z siedzibą w Nowym Jorku. Posiada tytuł licencjata z ekonomii na Uniwersytecie Yonsei, magisterium z teatru na Uniwersytecie Dongguk oraz tytuł magistra sztuk pięknych w zakresie reżyserii teatralnej na Columbia University School of the Arts. Został wybrany Artystą Teatru Następnego Tysiąclecia przez Korea Times w Nowym Jorku w 2000 roku, po czym zdobył nagrodę dla najlepszej reżyserii na 19. Międzynarodowym Festiwalu Teatru Eksperymentalnego w Kairze w 2007 roku. Jego działania artystyczne są mocno nastawione na ruch i głos aktorów, skoordynowany z muzyką graną na żywo, a jego produkcje teatralne są luźną adaptacją klasycznych dzieł eurazjatyckich zestawionych ze współczesną perspektywą. Limb pracował również jako aktor przy kilku sztukach teatralnych i filmach w USA i Korei. Był członkiem Amerykańskiej Gildii Aktorów Ekranowych. Obecnie pracuje jako dyrektor artystyczny kilku festiwali, w tym Festiwalu Suwon-Hwasung w Korei, Festiwalu India Sarang w Korei i PADAF (Festiwal Sztuki Zabawy i Tańca). Do jego najwybitniejszych dzieł należą: Medea i jej sobowtór (Teatr La Mama w Nowym Jorku, Kair, Santiago, Chennai, Moskwa, Shizuoka World Theatre Festival w Japonii); Hamlet_Avataar (współpraca między Koreą a Indiami miała swoją premierę w Seulu w 2014 roku); Trzy siostry -zagubione w czasie (premiera w Seulu w 2004 roku, spektakle zagraniczne w Warszawie i Nowym Jorku); a także inne adaptacje wysoko intertekstualne, takie jak: Wiśniowy sad_Komedia Nostalgia, Idiota i biel, La Dispute, etc.
Reżyser: Hyoung-Taek Limb
Tekst oryginalny: Eurypides
Asystenci reżysera: Hana Cho, Sabina Yoon
Producent: Jieon Lim
Reżyseria światła: Tae Jin Chung
Występują: Sohee Kim, Jaekyung Moon, Jin Hwi Kang, Sung Won Lee, Su Yeon Lee, Yoo-Jin Baek
Muzyka i śpiew na żywo: Minjung Kim, Jiyoo Kim, Daehyun Kim, Soomin Park
Reżyser muzyczny: Kyungro Yoon
Trener wokalny: Jee Hyun Kim
Choreografia: Soyee Kim
Scenografia: Seok Young Bae
Projekt kostiumów: Soonhwa Choi
Kostiumy: Dahye Lee
Wideo: CINE LEE
Dźwięk: Yeowoon Kim
Premiera: 2006
Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Produkcja: Seoul Factory for the Performing Arts
Dofinansowano ze środków: Arts Council Korea
pt. 29.09.2023, 19.00
sb. 30.09.2023, 19.00
Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.