Dyskusja | W ramach IV Festiwalu Teatru na Faktach „Atypowo”
pt. 27.06.2025, 22:30
Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego
Wstęp wolny
Czas trwania: ok. 30 minut
Z tłumaczeniem na PJM, z pętlą indukcyjną, z audiowstępem
Dyskusja dostępna w obszarze poruszania się. W czasie Festiwalu zapewniamy udogodnienia w obszarze czucia – na miejscu będzie można skorzystać z pokoju wyciszenia oraz słuchawek wyciszających. Na widowni będą sektory miejsc z większym dystansem między krzesłami.
Prowadzenie Tomasz Bauer
Goście i gościnie Rocío Flores, Krzysztof Kopka, Vanessa Ruggiero, Ziad Abou Saleh
Kim są ofiary handlu ludźmi w Polsce? Problem nielegalnego zatrudnienia pracowników i pracowniczek z Ameryki Łacińskiej oraz pracy przymusowej pojawił się kilka lat temu w mediach, m.in. za sprawą reportaży Szymona Opryszka z serwisu OKO.press. Wykorzystanie luk w prawie i brak jakiejkolwiek kontroli pozwolił nieuczciwym osobom zajmującym się pośrednictwem pracy na sprowadzenie i oszukanie tysięcy Latynoamerykanów i Latynoamerykanek. Ludzie nieznający języka są pozbawiani paszportów, zamykani w barakach, izolowani od świata i zapędzani do pracy ponad siły. Ich samodzielna walka o swoje prawa oraz pomoc aktywistów i aktywistek przyczyniają się do zmian, jednak zachodzą one bardzo wolno. Co więcej, wciąż nieznana jest skala zjawiska.
Zapraszamy na dyskusję, w której będą uczestniczyć osoby dotknięte skutkami tego procederu oraz ekspertki i eksperci zajmujący się sprawami migracji i praw pracowniczych.
Tomasz Bauer jest ekspertem ds. społeczności. W Stowarzyszeniu Nomada zajmuje się szeroko pojętym wzmacnianiem migranckich i mniejszościowych społeczności zamieszkujących Wrocław, integracją osób przyjezdnych w ramach patronatu społecznego oraz przeciwdziałaniem handlowi ludźmi i pracy przymusowej. Doświadczenie terenowe i znajomość kultur zdobywał, podróżując i angażując się w lokalne projekty społecznościowe w krajach europejskich, bliskowschodnich i afrykańskich. Studiuje psychologię, a zdobywaną wiedzę wykorzystuje dla lepszego wsparcia emocjonalnego osób w kryzysie. Pracuje również jako instruktor jogi.
Rocío Flores jest meksykańską migrantką, kobietą i matką mieszkającą w Polsce. Współzałożycielka i kierowniczka Komisji Pracowników i Pracownic z Ameryki Łacińskiej w Polsce – organizacji powstałej w odpowiedzi na doświadczenie wyzysku w pracy oraz potrzebę tworzenia lepszych warunków życia i zatrudnienia dla migrantów i migrantek. Bierze udział w badaniach partycypacyjnych w działaniu (PAR) w projekcie Stowarzyszenia Nomada, realizowanym we współpracy z organizacją PICUM (Platform for International Cooperation on Undocumented Migrants), dzieląc się swoją perspektywą migrantki. Aktywnie wspiera społeczność migrancką w samoorganizowaniu się i udzielaniu sobie wzajemnej pomocy, szczególnie w sytuacjach skrajnie ciężkiej pracy, dyskryminacji i pozbawienia podstawowych praw. Jej działalność oddaje głos migrantom i migrantkom oraz przyczynia się do budowania bardziej sprawiedliwej i włączającej Europy.
Krzysztof Kopka mieszka we Wrocławiu. Z wykształcenia teatrolog. Reżyser m.in. „Koriolana” uznanego za najlepszy spektakl szekspirowski sezonu 1998/1999 oraz polsko-rosyjskiego spektaklu „1612” (Teatr Ad Spectatores/Teatr.doc) nagrodzonego na gdyńskim Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Tłumacz z rosyjskiego, przełożył kilkanaście dramatów twórców z kręgu „nowej dramy”. W wydawnictwie Słowo/obraz terytoria wydał antologię współczesnego dramatu rosyjskiego „Lepsi!”. Imał się różnych zawodów, obecnie jest dramaturgiem (m.in. współautorem „Ballady o Zakaczawiu”, „Reź”) i scenarzystą (filmy „80 milionów”, „Fotograf”; seriale „Głęboka woda”, „Komisja morderstw”). Wraz z „Teatrem na faktach” został laureatem nagrody „Kreatywny Wrocław”. Wykłada na ASP we Wrocławiu (Katedra Scenografii).
Vanessa Ruggiero jest kolumbijsko-włoską dziennikarką, która mieszka w Polsce od blisko 12 lat. Publikowała artykuły w kolumbijskich mediach, takich jak „El Tiempo”, „ADN” i „Semana”, prowadzi kilka blogów. W ostatnim czasie zaczęła pisać o migrantach i migrantkach, którzy przyjeżdżają do naszego kraju w celach zarobkowych, i dołączyła do Komisji Pracowników i Pracownic z Ameryki Łacińskiej w Polsce. Razem z osobami z Komisji zdobyła minigrant Stowarzyszenia Nomada na publikację przewodnika dla migrantów i migrantek przybywających do Polski oraz e-book poświęcony ich historiom, pt. „Voces latinas”. Obecnie uczy hiszpańskiego obcokrajowców.
Ziad Abou Saleh jest Syryjczykiem mieszkającym we Wrocławiu od 1983 roku. W 1989 ukończył studia informatyczne, a w 1997 doktoryzował się w dziedzinie socjologii. Od 2000 jest wykładowcą akademickim. Współpracuje z Uniwersytetem SWPS i Wyższą Szkołą Bankową (obecnie Uniwersytet WSB Merito) we Wrocławiu. Prowadzi zajęcia z zakresu socjologii międzykulturowej, kultury arabskiej dla Polaków, sztuki negocjacji i jej kulturowych uwarunkowań w aspekcie polsko-arabskim oraz zajęcia dotyczące psychologicznych aspektów terroryzmu. Od 2000 roku jest również ekspertem ds. negocjacji i komunikacji międzykulturowej między Polską a światem arabskim oraz mediatorem kulturowym, a ponadto prowadzi szkolenia biznesowe. Jest autorem książki pt. „W poszukiwaniu piątego kąta, czyli obcokrajowcy o Polakach” oraz licznych publikacji i artykułów naukowych dotyczących procesów i problemów związanych ze społecznością arabską w Polsce i Europie. Uważa się za członka obydwu wspólnot narodowych: polskiej i syryjskiej, zaś los Polski i Polaków – jak i Arabów – nie jest mu obojętny.