Dyskusja | W ramach IV Festiwalu Teatru na Faktach „Atypowo”
pt. 27.06.2025, 21:00
Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego
Wstęp wolny
Czas trwania: ok. 30 minut
Z tłumaczeniem na PJM, z pętlą indukcyjną, z audiowstępem
Dyskusja dostępna w obszarze poruszania się. W czasie Festiwalu zapewniamy udogodnienia w obszarze czucia – na miejscu będzie można skorzystać z pokoju wyciszenia oraz słuchawek wyciszających. Na widowni będą sektory miejsc z większym dystansem między krzesłami.
Prowadzenie Mateusz Kolaszkiewicz
Goście i gościnie Jan Floryn, Marek Gluziński, Joanna Nyczak, Alina Szeptycka, Wojtek Ziemilski
„Kryzys męskości” zaczyna być sloganem obecnym w niemal wszystkich mediach, tematem plotek i analiz socjologicznych. Czy mężczyźni boją się chodzić do psychoterapeuty? Czy rośnie zapotrzebowanie na męską psychoterapię? Czy sztuka może leczyć? W czasie dyskusji skupimy się na męskim punkcie widzenia na psychoterapię i radzeniu sobie ze stereotypami.
Mateusz Kolaszkiewicz jest psychologiem, certyfikowanym psychoterapeutą Polskiej Federacji Psychoterapii. Pracuje z osobami dorosłymi, z dziećmi i młodzieżą. Przewodniczy Sekcji Terapii Dzieci i Młodzieży przy Dolnośląskim Stowarzyszeniu Psychoterapeutów. Interesuje się kulturowymi aspektami zdrowia psychicznego oraz wpływem sztuki na proces zdrowienia.
Jan Floryn jest psychologiem o specjalności klinicznej. Pracuje w Centrum Zdrowia Psychicznego. Wykładowca akademicki na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW. Absolwent seksuologii klinicznej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.
Marek Gluziński jest performerem związanym przez lata z laboratorium teatru fizycznego Studio Matejka (m.in. „Harmonia Przeciwstawień. Polska”, 2014; „Wściekły człowiek. Wariacje w obronie gniewu”, 2018). Ma na koncie udział w niezależnych produkcjach teatralnych, m.in. w „Kosmosie” według Witolda Gombrowicza (Hiroshi Koike, premiera polska: 2023, premiera japońska: 2024 Tokio), „Lucidity” (Arnis Aleinikovas, premiera litewska: 2023 Kowno), „Eksploracja sztucznej duszy” (Robert Traczyk, premiera:2023). W 2015 roku zrealizował samodzielnie cykl trzech performansów-rytuałów pod tytułem „Parakletos. Jaⁿ” w przestrzeniach publicznych Wrocławia.
Jest również kuratorem, producentem i managerem kultury, m.in. współtwórcą Wrocławskiej Inicjatywy Tanecznej, był dyrektorem artystycznym kultowego Klubu Puzzle. Jako aktywista jest współzałożycielem Akcji Kultura, społecznym asystentem posłanki Małgorzaty Tracz. Był członkiem społecznym pierwszej kadencji Wrocławskiej Rady Kultury.
www.kryzyswiekumeskiego.com
Joanna Nyczak jest dyrektorką Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia. Absolwentka kierunku prawa na Uniwersytecie Wrocławskim. W pierwszych latach kariery zawodowej związana z doradztwem biznesowym w zakresie zarządzania kadrami, w szczególności w obszarze doboru i selekcji kadry. Swoje kompetencje kierownicze z zakresu zarządzania rozwijała w działach personalnych zarówno w sektorze usługowym gospodarki, jak i w administracji samorządowej. W 2011 roku zmieniła kierunek aktywności zawodowej, koncentrując się na aspektach prawnych w zdrowiu publicznym. W 2013 awansowała na stanowisko dyrektorki Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia. Od tego czasu zajmuje się programami profilaktyki chorób, zwłaszcza cywilizacyjnych, oraz promocją zdrowia, także psychicznego. Stale podnosi swoje kompetencje, ukończyła kilka kierunków studiów podyplomowych. Aktywnie działa na rzecz równouprawnienia, zwłaszcza kobiet i mężczyzn w życiu lokalnym. Od 2014 roku jest przewodniczącą Wrocławskiej Rady Kobiet działającej przy Prezydencie Wrocławia.
Alina Szeptycka jest polonistką, trenerką antydyskryminacyjną, aktywistką. Ukończyła Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie pełni funkcję Pełnomocniczki Prezydenta Wrocławia ds. Równego Traktowania, jest też współprzewodniczącą Wrocławskiej Rady ds. Równego Traktowania oraz członkinią Wrocławskiej Rady Kobiet. Od ponad 10 lat zaangażowana społecznie na rzecz kobiet, osób LGBT+, osób z niepełnosprawnościami. Założycielka Stowarzyszenia Kultura Równości – organizatora Wrocławskich Marszów Równości i centrum społeczności LGBT+, w którym koordynowała wieloletnie projekty w obszarze praw człowieka, zajmowała się edukacją równościową i rzecznictwem. Członkini Rady Fundacji Katarynka działającej na rzecz dostępności kultury dla osób z niepełnosprawnościami. Ma doświadczenie pracy w publicznym liceum, instytucjach kultury i sektorze pozarządowym.
Wojtek Ziemilski jest performerem, reżyserem, artystą multimedialnym. Współpracuje z Teatrem Komuna Warszawa od 2010 roku. Jego teatr wymyka się klasyfikacjom. Artysta działa w obszarze sztuk performatywnych, na styku prawdy i fikcji. Łączy elementy teatru dokumentalnego, performansu, instalacji multimedialnych. Poza Teatrem Komuna Warszawa realizował projekty m.in. w Nowym Teatrze i Teatrze Studio. Brał udział w najważniejszych festiwalach sztuk performatywnych w Polsce i na świecie.