Dyskusja | W ramach IV Festiwalu Teatru na Faktach „Atypowo”
sob. 28.06.2025, 22:30
Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego
Wstęp wolny
Czas trwania: ok. 30 minut
Z tłumaczeniem na PJM, z audiowstępem
Dyskusja dostępna w obszarze poruszania się. W czasie Festiwalu zapewniamy udogodnienia w obszarze czucia – na miejscu będzie można skorzystać z pokoju wyciszenia oraz słuchawek wyciszających. Na widowni będą sektory miejsc z większym dystansem między krzesłami.
Prowadzenie Marta Pawlik
Goście i Gościnie Natalia Dziuba, Agnieszka Kozyra, Małgorzata Lech, Katarzyna Lubiniecka-Różyło, Iga Załęczna, Wiktor Żłobicki
Jeszcze 10–15 lat temu panowało przekonanie, że spektrum autyzmu nie występuje u dziewczynek. Do niedawna wiele problemów psychicznych było diagnozowanych tylko u męskiej części populacji. „Kobiece problemy” wymykały się medycynie i psychologii, a „kobiece sprawy” są wciąż pejoratywnym określeniem rzeczy błahych i nieistotnych. W czasie tej dyskusji będziemy rozmawiać o postrzeganiu kobiet, kobiecych chorób i kobiecych kryzysów. Przyjrzymy się dysproporcji płciowej wśród osób opiekujących się dziećmi lub dorosłymi z niepełnosprawnościami, a także zmianom, jakie zachodzą w tym obszarze.
Marta Pawlik jest pedagożką teatru, autorką tekstów krytycznych, specjalistką ds. komunikacji i Public Relations. Prowadzi działania komunikacyjne dla wielu instytucji z różnych branż, jest rzeczniczką prasową festiwali teatralnych i filmowych. W Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz w Teatrze Groteska prowadziła działy pedagogiki teatru.
Natalia Dziuba jest redaktorką i poetką, mieszka we Wrocławiu. Jako redaktorka pracowała m.in. w internetowym kwartalniku literackim „Inter-. Literatura-Krytyka-Kultura” (dział „Krytyka literacka”, 2017–2018) oraz w piśmie „Tlen Literacki” (dział „Eseje”, 2019–2020). Brała udział w debatach Biura Literackiego oraz była moderatorką panelu dyskusyjnego odbywającego się w ramach VI Festiwalu Literatury Wielorzecze w Elblągu. Współredagowała antologię wierszy „Globalne wioski” (2019). Jej wiersze były prezentowane w audycji „Poczta Poetycka” Radia Koszalin. Publikowała w „2Miesięczniku”, „Afroncie”, „Rzyradorze”, „ReWirach”, „Wytrychu”, „Obszarach Przepisanych”, „MULTImedii”, „Wizjach”, „Helikopterze”, „Odrze”, „Cegle”, „Wydawnictwie J”, „Salonie Literackim”, „Śląskiej Strefie Gender”, „Papierze W Dole” oraz „Rubikonie”. Jej utwory były tłumaczone na język białoruski i niemiecki. Autorka debiutu poetyckiego „Erozja”, wydanego przez wydawnictwo papierwdole w 2023.
Agnieszka Kozyra jest pedagożką i psychoterapeutką. Pracuje z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi. Ukończyła pedagogikę specjalną (specjalność oligofrenopedagogika) na Dolnośląskiej Szkole Wyższej Edukacji oraz arteterapię i seksuologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Jest psychoterapeutką w trakcie certyfikacji, w swojej pracy stosuje podejście integratywne. Wykładowczyni akademicka, na Uniwersytecie Dolnośląskim jest kierowniczką kierunków: Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz Edukacja i terapia osób ze spektrum autyzmu.
Małgorzata Lech ukończyła teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest kuratorką i dramaturżką. Prowadzi warsztaty performatywne dla grup. Pracowała w Teatrze Łaźnia Nowa jako kuratorka programowa, specjalistka ds. literackich i ds. komunikacji. Zrealizowała kilka autorskich projektów, m.in. performans muzyczny „Nowy Horyzont”, a ostatnio projekt-performans z młodzieżą o końcu świata „Twórcza ekosfera” w Domu Utopii w Nowej Hucie.
Katarzyna Lubiniecka-Różyło jest wrocławianką, dziennikarką, feministką, aktywistką i nauczycielką akademicką. Społeczna pełnomocniczka wojewody ds. równego traktowania, radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Członkini Zespołu ds. Równego Traktowania i Polityk Równościowych przy Ministrze ds. Równości. Od roku jest radną wojewódzką. Pracuje w sejmikowych komisjach: Kultury, Nauki i Edukacji, komisji Polityki Społecznej, Zdrowia i Rodziny, komisji Budżetu i Finansów, komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także jest wiceprzewodniczącą komisji doraźnej Sejmiku ds. Równego Traktowania Kobiet i Mężczyzn. Przez 22 lata była dziennikarką i redaktorką we wrocławskim oddziale „Gazety Wyborczej”, gdzie m.in. kierowała działem kultury i działem kryminalnym. W latach 2016–2019 była koordynatorką marszałka ds. równego traktowania. Obecnie jest nauczycielką akademicką w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Członkini Wrocławskiej Rady Kobiet przy Prezydencie Wrocławia i Wrocławskiej Rady ds. Równego Traktowania. Działaczka na rzecz praw kobiet, koordynatorka Lewicy Kobiet, współorganizatorka protestów Strajku Kobiet we Wrocławiu.
Iga Załęczna jest edukatorką, choreografką, trenerką dramy, terapeutką DMT (psychoterapia tańcem i ruchem). Członkini i założycielka Teatru CHOREA, w którym zrealizowała liczne projekty teatralne oraz projekty edukacyjno-artystyczne. W latach 2011–2022 pracowała w Policealnym Studium Animatorów Kultury „SKiBA” we Wrocławiu, gdzie prowadziła zajęcia z reżyserii, dramy, technik teatralnych i ekspresji scenicznej. Stale współpracuje z wrocławską filią Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu (cykle warsztatów: „Teatr/Sztuka/Spotkanie”, „Teatr Forum i inne formy pracy z grupą”; ruch sceniczny do spektaklu „Meltdown”) i Fabryką Sztuki w Łodzi (autorski program edukacji artystycznej dla dorosłych „Szkoła Pedagogów Kreatywności”, cykle warsztatów: „Teatr w działaniu”, „Spektrum teatru”, „Dysforia w teatrze”, „Szczęście w teatrze”, „Laboratorium kreatywnego działania”). Łączy narzędzia artystyczne i techniki sztuk performatywnych (taniec, teatr, praca z ciałem, drama, Teatr Forum) z technikami terapeutycznymi (psychoterapia tańcem i ruchem, arteterapia). Jej pasją jest praca grupowa, wielogłosowa. Pracuje w nurcie wielomodalnościowym.
Stypendystka Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w latach 2010, 2011, 2017, 2020. W 2022 roku zrealizowała Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Wrocławia („Animator/Artysta/Pedagog”).
Wiktor Żłobicki jest pedagogiem, nauczycielem akademickim i certyfikowanym psychoterapeutą. Prowadzi psychoterapię indywidualną oraz terapię par i małżeństw. Udziela pomocy psychoterapeutycznej osobom, które przeżywają trudności, kryzysy życiowe, zawodowe, doświadczają cierpienia w relacji z sobą lub w związkach z innymi. Kieruje się wartościami psychologii i psychoterapii humanistycznej, tworząc relację terapeutyczną z zachowaniem pełnej dyskrecji i zasad etyki zawodowej. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Gestalt i Dolnośląskiego Stowarzyszenia Psychoterapeutów. Systematycznie doskonali swoje umiejętności, uczestnicząc w szkoleniach oraz superwizji indywidualnej i grupowej dla psychoterapeutów.