Aktualnie jesteś: Teatr na Faktach / Atypowo

„Nie mówmy tylko o problemach kobiet”

Dyskusja | W ramach IV Festiwalu Teatru na Faktach „Atypowo”

sob. 28.06.2025, 22:30
Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego

Wstęp wolny

Czas trwania: ok. 30 minut

Z tłumaczeniem na PJM, z audiowstępem

Dyskusja dostępna w obszarze poruszania się. W czasie Festiwalu zapewniamy udogodnienia w obszarze czucia – na miejscu będzie można skorzystać z pokoju wyciszenia oraz słuchawek wyciszających. Na widowni będą sektory miejsc z większym dystansem między krzesłami.

Prowadzenie Marta Pawlik
Goście i Gościnie Natalia Dziuba, Agnieszka Kozyra, Małgorzata Lech, Katarzyna Lubiniecka-Różyło, Iga Załęczna, Wiktor Żłobicki

Jeszcze 10–15 lat temu panowało przekonanie, że spektrum autyzmu nie występuje u dziewczynek. Do niedawna wiele problemów psychicznych było diagnozowanych tylko u męskiej części populacji. „Kobiece problemy” wymykały się medycynie i psychologii, a „kobiece sprawy” są wciąż pejoratywnym określeniem rzeczy błahych i nieistotnych. W czasie tej dyskusji będziemy rozmawiać o postrzeganiu kobiet, kobiecych chorób i kobiecych kryzysów. Przyjrzymy się dysproporcji płciowej wśród osób opiekujących się dziećmi lub dorosłymi z niepełnosprawnościami, a także zmianom, jakie zachodzą w tym obszarze.

Fot. ze zbiorów prywatnychMarta Pawlik jest pedagożką teatru, autorką tekstów krytycznych, specjalistką ds. komunikacji i Public Relations. Prowadzi działania komunikacyjne dla wielu instytucji z różnych branż, jest rzeczniczką prasową festiwali teatralnych i filmowych. W Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz w Teatrze Groteska prowadziła działy pedagogiki teatru.

Natalia Dziuba jest redaktorką i poetką, mieszka we Wrocławiu. Jako redaktorka pracowała m.in. w internetowym kwartalniku literackim „Inter-. Literatura-Krytyka-Kultura” (dział „Krytyka literacka”, 2017–2018) oraz w piśmie „Tlen Literacki” (dział „Eseje”, 2019–2020). Brała udział w debatach Biura Literackiego oraz była moderatorką panelu dyskusyjnego odbywającego się w ramach VI Festiwalu Literatury Wielorzecze w Elblągu. Współredagowała antologię wierszy „Globalne wioski” (2019). Jej wiersze były prezentowane w audycji „Poczta Poetycka” Radia Koszalin. Publikowała w „2Miesięczniku”, „Afroncie”, „Rzyradorze”, „ReWirach”, „Wytrychu”, „Obszarach Przepisanych”, „MULTImedii”, „Wizjach”, „Helikopterze”, „Odrze”, „Cegle”, „Wydawnictwie J”, „Salonie Literackim”, „Śląskiej Strefie Gender”, „Papierze W Dole” oraz „Rubikonie”. Jej utwory były tłumaczone na język białoruski i niemiecki. Autorka debiutu poetyckiego „Erozja”, wydanego przez wydawnictwo papierwdole w 2023.

Agnieszka Kozyra jest pedagożką i psychoterapeutką. Pracuje z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi. Ukończyła pedagogikę specjalną (specjalność oligofrenopedagogika) na Dolnośląskiej Szkole Wyższej Edukacji oraz arteterapię i seksuologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Jest psychoterapeutką w trakcie certyfikacji, w swojej pracy stosuje podejście integratywne. Wykładowczyni akademicka, na Uniwersytecie Dolnośląskim jest kierowniczką kierunków: Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz Edukacja i terapia osób ze spektrum autyzmu.

fot. Klaudyna SchubertMałgorzata Lech ukończyła teatrologię  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest kuratorką i dramaturżką. Prowadzi warsztaty performatywne dla grup. Pracowała w Teatrze Łaźnia Nowa jako kuratorka programowa, specjalistka ds. literackich i ds. komunikacji. Zrealizowała kilka autorskich projektów, m.in. performans muzyczny „Nowy Horyzont”, a ostatnio projekt-performans z młodzieżą o końcu świata „Twórcza ekosfera” w Domu Utopii w Nowej Hucie. 

fot. archiwum własneKatarzyna Lubiniecka-Różyło jest wrocławianką, dziennikarką, feministką, aktywistką i nauczycielką akademicką. Społeczna pełnomocniczka wojewody ds. równego traktowania, radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Członkini Zespołu ds. Równego Traktowania i Polityk Równościowych przy Ministrze ds. Równości. Od roku jest radną wojewódzką. Pracuje w sejmikowych komisjach: Kultury, Nauki i Edukacji, komisji Polityki Społecznej, Zdrowia i Rodziny, komisji Budżetu i Finansów, komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także jest wiceprzewodniczącą komisji doraźnej Sejmiku ds. Równego Traktowania Kobiet i Mężczyzn. Przez 22 lata była dziennikarką i redaktorką we wrocławskim oddziale „Gazety Wyborczej”, gdzie m.in. kierowała działem kultury i działem kryminalnym. W latach 2016–2019 była koordynatorką marszałka ds. równego traktowania. Obecnie jest nauczycielką akademicką w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Członkini Wrocławskiej Rady Kobiet przy Prezydencie Wrocławia i Wrocławskiej Rady ds. Równego Traktowania. Działaczka na rzecz praw kobiet, koordynatorka Lewicy Kobiet, współorganizatorka protestów Strajku Kobiet we Wrocławiu.

Fot. Hollybaba

Iga Załęczna jest edukatorką, choreografką, trenerką dramy, terapeutką DMT (psychoterapia tańcem i ruchem). Członkini i założycielka Teatru CHOREA, w którym zrealizowała liczne projekty teatralne oraz projekty edukacyjno-artystyczne. W latach 2011–2022 pracowała w Policealnym Studium Animatorów Kultury „SKiBA” we Wrocławiu, gdzie prowadziła zajęcia z reżyserii, dramy, technik teatralnych i ekspresji scenicznej. Stale współpracuje z wrocławską filią Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu (cykle warsztatów: „Teatr/Sztuka/Spotkanie”, „Teatr Forum i inne formy pracy z grupą”; ruch sceniczny do spektaklu „Meltdown”) i Fabryką Sztuki w Łodzi (autorski program edukacji artystycznej dla dorosłych „Szkoła Pedagogów Kreatywności”, cykle warsztatów: „Teatr w działaniu”, „Spektrum teatru”, „Dysforia w teatrze”, „Szczęście w teatrze”, „Laboratorium kreatywnego działania”). Łączy narzędzia artystyczne i techniki sztuk performatywnych (taniec, teatr, praca z ciałem, drama, Teatr Forum) z technikami terapeutycznymi (psychoterapia tańcem i ruchem, arteterapia). Jej pasją jest praca grupowa, wielogłosowa. Pracuje w nurcie wielomodalnościowym.

Stypendystka Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w latach 2010, 2011, 2017, 2020. W 2022 roku zrealizowała Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Wrocławia („Animator/Artysta/Pedagog”).

Fot. uważnośćWiktor Żłobicki jest pedagogiem, nauczycielem akademickim i certyfikowanym psychoterapeutą. Prowadzi psychoterapię indywidualną oraz terapię par i małżeństw. Udziela pomocy psychoterapeutycznej osobom, które przeżywają trudności, kryzysy życiowe, zawodowe, doświadczają cierpienia w relacji z sobą lub w związkach z innymi. Kieruje się wartościami psychologii i psychoterapii humanistycznej, tworząc relację terapeutyczną z zachowaniem pełnej dyskrecji i zasad etyki zawodowej. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Gestalt i Dolnośląskiego Stowarzyszenia Psychoterapeutów. Systematycznie doskonali swoje umiejętności, uczestnicząc w szkoleniach oraz superwizji indywidualnej i grupowej dla psychoterapeutów.