Aktualnie jesteś: Teatr na Faktach / Atypowo

„Nie mówmy o rzeczach mało istotnych”

Dyskusja | W ramach IV Festiwalu Teatru na Faktach „Atypowo”

sob. 28.06.2025, 17:00
Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego

Wstęp wolny

Czas trwania: ok. 30 minut

 Z audiowstępem

Dyskusja dostępna w obszarze poruszania się. W czasie Festiwalu zapewniamy udogodnienia w obszarze czucia – na miejscu będzie można skorzystać z pokoju wyciszenia oraz słuchawek wyciszających. Na widowni będą sektory miejsc z większym dystansem między krzesłami.

Prowadzenie Jakub Tabisz
Goście i gościnie Alina Buchko, Agnieszka Bresler, Dina Czmuż, Rachel Karafistan, Sofiia Onishchenko, Ilia Prychyn

Sprawczość i wzbudzanie poczucia sprawczości to jedne z głównych zadań stojących przed  teatrem i szeroko rozumianą kulturą. Na scenie Teatru na Faktach całkiem często występują sami bohaterowie. Scena staje się tubą dla ich głosów, rzecznikiem ich spraw, które w życiu codziennym często są pomijane.

Dyskusja będzie poświęcona tematom pozornie nieistotnym, których się nie zauważa lub dla których nie ma miejsca w mediach. Porozmawiamy o tak często lekceważonym spojrzeniu młodzieży na rzeczywistość, o sytuacji afgańskich kobiet uwięzionych w swoich mieszkaniach, a także o małych, bezpowrotnie znikających miejscowościach, pozostawiających po sobie dojmujące uczucie straty.

Fot. Oleksandr Poliakovsky

Jakub Tabisz jest twórcą spektakli dokumentalnych „Pogranica”, „Nowi”, „Kwarantanna”, „Paraliż. Sprawa Igora Stachowiaka” oraz akcji performatywnej „Bohater.dok”. Był dwukrotnie nominowany (w latach 2019 i 2021) do Wrocławskiej Nagrody Artystycznej, został także wyróżniony tytułem „30 Kreatywnych Wrocławia 2021”. Na co dzień pracuje w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, gdzie prowadzi projekt „Teatr na Faktach”. Jest dyrektorem artystycznym festiwalu Teatru na Faktach.

Fot. Karolina KluzaAlina Buchko jest kulturoznawczynią, animatorką kultury. Jedna z kuratorek Sceny Ukraińskiej działającej przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu oraz menadżerka niezależnego teatru GAS. Urodziła się w Ukrainie, w Nowej Kachowce. We Wrocławiu mieszka i studiuje od 2018 roku. Zajmuje się pracą naukowo-artystyczną oraz prowadzi warsztaty artystyczne dla dzieci.

Fot. Justyna Żądło

Agnieszka Bresler jest aktorką, reżyserką, pedagożką teatralną i działaczką społeczną, która teatr postrzega jako narzędzie zmiany społecznej.

Absolwentka studiów aktorskich MA Acting na Manchester Metropolitan University w Anglii. Ukończyła także studia w Adam Smith College w Szkocji na kierunku Physical Theatre Practice. Inicjatorka i prezeska Stowarzyszenia Kobietostan, wrocławskiej organizacji równościowej. Wieloletnia wiceprezeska wrocławskiej Fundacji Jubilo. Inicjatorka i współtwórczyni wielu projektów kulturalno-społecznych, w tym założycielskiego projektu Kobietostan, Odkluczanie Fundacji Jubilo (prowadzonego na terenie Zakładu Karnego nr 1 we Wrocławiu) oraz pierwszego w Polsce Centrum Sztuki Osadzonych. Reżyserka licznych spektakli, prezentowanych i nagradzanych na ogólnopolskich konkursach i przeglądach, realizowanych z różnymi społecznościami (m.in. z osobami z niepełnosprawnościami, w kryzysie życiowym), w zakładach karnych i poprawczych. Laureatka nagrody 30 Kreatywnych Wrocławia w kategorii Sztuka/Design (2018). Wrocławianka Roku 2025 w kategorii działalność artystyczna – twórczynie.

Fot. ze zbiorów prywatnychDina Czmuż jest artystką wizualną i poetką pochodzącą z Charkowa. Ukończyła studia z zakresu projektowania książki i malarstwa monumentalnego na Charkowskiej Państwowej Akademii Projektowania i Sztuki. Tworzy street art, a dla Charkowskiego Teatru Lalek oraz niezależnego teatru Publicust z Charkowa – scenografię. Zajmuje się również projektowaniem książek, ilustracjami i innymi formami wizualnymi. Pracowała także w Muzeum Literatury w Charkowie oraz w wydawnictwie.

Rachel Karafistan jest brytyjską performerką, pedagożką, akademiczką i reżyserką teatralną z trzydziestoletnim doświadczeniem zawodowym w teatrze. Jest współzałożycielką Cosmino Theatre, który powstał w 1998 roku. Stworzyła ponad 16 autorskich spektakli. Występowała u boku Kathryn Hunter w przedstawieniu „Yerma” w Arcola Theatre w Londynie. Była aktorką uznanego na arenie międzynarodowej polskiego zespołu Teatru Biuro Podróży. Do jej nauczycieli i nauczycielek należą m.in. Philippe Gaulier, Frankie Armstrong, Marcello Magni, Roberta Carreri oraz Odin Teatret. Uzyskała tytuł doktory, a jej badania naukowe dotyczyły szamańskich wymiarów we współczesnej praktyce teatralnej. Jest również wykwalifikowaną hipnoterapeutką poznawczo-behawioralną (CBT), co ma wpływ na jej sposób nauczania i twórczość. Pracowała na Manchester Metropolitan University, Rose Bruford College oraz Uniwersytecie w Leeds, a także była zewnętrzną egzaminatorką w East 15 Acting School w Wielkiej Brytanii. Od 2018 roku jest członkinią kadry Arthaus Berlin – Międzynarodowego Centrum Szkolenia i Badań nad Teatrem Autorskim, a od 2024 roku pełni funkcję Pedagogicznej Współdyrektorki, nadzorując programy studiów magisterskich MA i MFA z zakresu performansu. Reżyserowała dla Greenwich Theatre, East 15 Acting School, Uniwersytetów w Northampton i Leeds oraz Salzburger Landestheater w Austrii. Od lat angażuje się w tworzenie teatru na rzecz zmiany społecznej.

www.cosmino.org
www.heartburnwomen.com
www.underthestarryafghansky.com

Oleksander OsipovSofiia Onishchenko jest aktorką, performerką, reżyserką. Urodziła się we wsi Kyslivka w Ukrainie (powiat kupiański, obwód charkowski). W 2018 roku rozpoczęła studia w Wyższej Szkole Sztuk Teatralnych w Charkowie na kierunku reżyserii wydarzeń teatralnych. W 2020 roku rozpoczęła studia na Narodowym Uniwersytecie Artystycznym im. Iwana Kotlarewskiego w Charkowie (specjalizacja aktorstwo teatru animacji). W tym samym roku została aktorką niezależnego charkowskiego Teatru Nafta. W marcu 2022 roku w związku z pełnoskalową rosyjską inwazją na Ukrainę, przeniosła się do Polski.

W tym samym roku razem z Darią Bogdan i Vasylyną Martseniuk założyła ukraiński niezależny teatr GAS. Jest jedną z kuratorek Sceny Ukraińskiej, działającej od 2023 roku przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Reżyserowała spektakle: „Wiosna, lato, jesień, zima i znowu wiosna” (2023), „Jutro 10 lat temu” (2024, razem z Darią Bogdan), „Antologia” (2024) oraz czytanie performatywne „Bliźniaki jeszcze się spotkają” (2023). Jako aktorka występowała m.in. w przedstawieniu „Historia Ukrainy” (2022) niezależnego teatru GAS oraz podczas koncertu muzycznego zespołu kwit/квіт pt. „Kwiaciarnia” (2024, reż. Ada Tabisz), zaprezentowanego w ramach PPA w Teatrze Capitol. Jest również performerką, m.in. wzięła udział w performansie ulicznym „MAJDAN: ukraińskie re-kreacje. Od «rewolucji na granicie» do «rewolucji godności»” (2023). W 2024 roku wraz z Darią Bogdan i Vasylyną Martseniuk została nominowana do wrocławskiej Nagrody Arlekin w kategorii „Debiut” za spektakl „Historia Ukrainy”. W tym samym roku otrzymała Stypendium Artystyczne Prezydenta Wrocławia oraz stypendium rektora Akademii Sztuk Teatralnych. W 2025 roku ukończyła studia na wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie na kierunku aktorskim (specjalność aktorstwo teatru lalek). Interesuje się teatrem immersyjnym, technikami Devised Theatre, performatywnością w sztuce oraz teatrem rozumianym jako medium pamięci.


Софія Оніщенко – акторка, перформерка, режисерка. Народилася в селі Кислівка, Україна (Куп’янський район Харківської області). У 2018 році розпочала навчання у Вищому училищі театрального мистецтва м. Харкова за спеціальністю «Режисура театральних заходів». У 2020 році розпочала навчання в Національному університеті мистецтв ім. Івана Котляревського у Харкові (спеціалізація: актриса театру анімації). З 2020 року – актриса незалежного театру «Нафта». У березні 2022 року через повномасштабне вторгнення росії в Україну переїхала до Польщі, де продовжує навчання в Академії театрального мистецтва. Виспянського у Вроцлаві (спеціалізація акторство лялькового театру). Цікавиться документальним театром, пластикою та перформансем в мистецтві, а також театром як політичним маніфестом.

Того ж року разом з Дарією Богдан та Василиною Марценюк заснувала український незалежний театр GAS. Вона є одною із кураторок Української Сцени, що працює з 2023 року в Інституті імені Єжи Гротовського у Вроцлаві. Поставила вистави: «Весна, літо, осінь, зима і знову весна» (2023), «Завтра 10 років тому» (2024, разом з Дарією Богдан), «Антологія» (2024) та перформативне читання «Зустрінуться близнюки» (2023). Як актриса вона виконала, серед іншого: у виставі «Історія України» (2022) незалежного театру GAS та під час музичного концерту ансамблю kwit/kvit під назвою «Квіткова крамниця» (2024, реж. Ада Табіш), представлена в рамках Огляду акторських пісень у Капітолійському музичному театрі. Вона також є перформеркою, зокрема взяла участь у вуличному перформансі МАЙДАН: Українські відтворення. Від «Революції на граніті» до «Революції Гідності» (2023). У 2024 році разом з Дарією Богдан та Василиною Марценюк була номінована на премію Арлекіна у Вроцлаві в категорії «Дебют» за виставу «Історія України». Того ж року отримала мистецьку стипендію мера Вроцлава та стипендію ректора Академії театрального мистецтва. У 2025 році вона закінчила Вроцлавське відділення Академії театрального мистецтва імені Станіслава Виспянського у Кракові за спеціальністю «акторська майстерність» (спеціалізація акторська майстерність у ляльковому театрі). Вона цікавиться імерсивним театром, технікою Devised Theatre, перформативністю в мистецтві та театром, що розуміється як засіб пам’яті.

Fot. ze zbiorów prywatnychllia Prychyn jest aktorem i reżyserem. Pochodzi z Novej Kahovki w Ukrainie. W 2018 roku przeprowadził się do Polski, gdzie od 2019 roku zajmuje się teatrem. Pierwsze teatralne kroki stawiał w kolektywie twórczym „Robimy”, działającym przy Wrocławskim Teatrze Lalek. Razem z tym kolektywem uczestniczył w tworzeniu spektakli „[BEZ]ruch”(2022) oraz „Fomo Sapiens”(2024), a także wziął udział w filmie „Casting Apokalipsa” (2021), który powstał pod opieką Marty Streker i Agnieszki Wolny-Hamkało. W 2023 roku wyreżyserował autorski spektakl „(nie)bliska historia” opowiadający o realiach wojny prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie. W przedstawieniu tym również zagrał. Od 2024 roku jest aktorem ukraińskiego niezależnego teatru GAS. Zagrał w dwóch spektaklach teatru: „Jutro 10 lat temu” i „Antologia”.


Ілля Причин – актор і режисер. Родом з Нової Каховки в Україні. У 2018 році переїхав до Польщі, де з 2019 року займався театром. Перші театральні кроки робив у творчому колективі «Робимо», що діяв при Вроцлавському театрі ляльок. Разом із цим колективом він брав участь у створенні вистав «[BEZ]ruch» (2022) та «Fomo Sapiens» (2024), а також брав участь у фільмі «Casting Apokalipsa» (2021), який створювався під керівництвом Марти Стрекер та Агнешки Вольни-Хамкало. У 2023 році поставив власну виставу «(не)близька історія», яка розповідає про реалії війни, яку веде Росія проти України. Він теж грав у цій виставі. З 2024 року – актор українського незалежного театру GAS. Зіграв у двох театральних постановках: «Завтра 10 років тому» та «Антологія».