Dyskusja | W ramach IV Festiwalu Teatru na Faktach „Atypowo”
czw. 26.06.2025, 22:30
Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego
Wstęp wolny
Czas trwania: ok. 30 minut
Z tłumaczeniem na PJM, z pętlą indukcyjną, z audiowstępem
Dyskusja dostępna w obszarze poruszania się. W czasie Festiwalu zapewniamy udogodnienia w obszarze czucia – na miejscu będzie można skorzystać z pokoju wyciszenia oraz słuchawek wyciszających. Na widowni będą sektory miejsc z większym dystansem między krzesłami.
Prowadzenie Jakub Tabisz
Goście i gościnie Katarzyna Fediuk, Edyta Kozub, Piotr Peciakowski, Karolina Trzaskowska, Lukas Wojcicki
„W transmisji z KPRM wielkość tłumacza była – uwaga! – 1/50 wielkości ekranu! Nie możemy tego tak zostawić!” – napisał w czasie pandemii Bartosz Marganiec, działacz na rzecz praw g/Głuchych, samorzecznik, punktując problemy z dostępnością oficjalnych przekazów premiera dla osób g/Głuchych. Każda wizyta osoby g/Głuchej u lekarza czy w urzędzie wymaga zwykle zaangażowania słyszących członków rodziny lub znajomych. Bariery, na które trafiają osoby g/Głuche, są trudne do policzenia. Czy sytuacja w Polsce ulega zmianie? Jak wygląda kultura g/Głuchych i czy może się bez problemu rozwijać? Ilu jest tłumaczy PJM we Wrocławiu i czego im brakuje? Podczas dyskusji skupimy się na środowisku osób g/Głuchych oraz na wpływie ich kultury na nasz kraj.
Katarzyna Fediuk jest Głuchą tłumaczką i lektorką PJM. Pracuje z osobami Głuchymi i słyszącymi. Wspiera społeczność Głuchych, otwarcie mówi o wykluczeniu Głuchych i konieczności przeciwstawienia się spychaniu ich na margines życia społecznego.
Edyta Kozub jest pasjonatką i lektorką języka migowego. Od wielu lat angażuje się w szerzenie wiedzy na temat kultury Głuchych. Od 6 lat jest stałą polską artystką Visual Vernacular. Występuje na scenie nie tylko w Polsce, ale także za granicą.
edytakozub.pl
Karolina Trzaskowska jest osobą Głuchą, tłumaczką PJM i edukatorką działającą na rzecz g/Głuchych i słabosłyszących. Urodziła się w rodzinie częściowo Głuchej, częściowo słyszącej, stąd od dziecka jest dwujęzyczna: mówi i miga. Jej ścieżka zawodowa obfitowała w różnorodne zajęcia: była fryzjerką, montażystką filmową, operatorką kamery, doradczynią w sklepie z ekskluzywnymi alkoholami, prowadziła media społecznościowe, pisała projekty dla osób z niepełnosprawnościami, pracowała w żłobku, a także w polu. Obecnie jest studentką filologii polskiego języka migowego na Uniwersytecie Warszawskim. Aktywnie działa w Kole Naukowym Języka Migowego i Kultury Głuchych. Związana ze stowarzyszeniem Suita – Stowarzyszeniem Mówiących Osób Niedosłyszących i Użytkowników Implantów Słuchowych.
Lukas Wojcicki jest niezależnym performerem, tancerzem, choreografem, artywistą i badaczem. Absolwent III Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, dwuletniego kursu „Choreografii Eksperymentalnej” Centrum w Ruchu i IC School For A New Dance Development Akademii Teatru i Tańca Amsterdam University of the Arts. W latach 2008–2018 był performerem i tancerzem w zespole Teatru Komuna Warszawa, a w latach 2013–2016 – performerem i asystentem reżyserki Marty Górnickiej w Chórze Kobiet. Od 2016 roku jest związany z działaniami społeczno-artystycznymi fundacji Strefa WolnoSłowa jako performer, choreograf i edukator.