Aktualnie jesteś: Teatr na Faktach / Atypowo

„Nie mówmy o tych, którzy milczą”

Dyskusja | W ramach IV Festiwalu Teatru na Faktach „Atypowo”

czw. 26.06.2025, 22:30
Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego

Wstęp wolny

Czas trwania: ok. 30 minut

Z tłumaczeniem na PJM, z pętlą indukcyjną, z audiowstępem

Dyskusja dostępna w obszarze poruszania się. W czasie Festiwalu zapewniamy udogodnienia w obszarze czucia – na miejscu będzie można skorzystać z pokoju wyciszenia oraz słuchawek wyciszających. Na widowni będą sektory miejsc z większym dystansem między krzesłami.

Prowadzenie Jakub Tabisz
Goście i gościnie  Katarzyna Fediuk, Edyta Kozub, Piotr Peciakowski, Karolina Trzaskowska, Lukas Wojcicki

„W transmisji z KPRM wielkość tłumacza była –  uwaga! – 1/50 wielkości ekranu! Nie możemy tego tak zostawić!” – napisał w czasie pandemii Bartosz Marganiec, działacz na rzecz praw g/Głuchych, samorzecznik, punktując problemy z dostępnością oficjalnych przekazów premiera dla osób g/Głuchych. Każda wizyta osoby g/Głuchej u lekarza czy w urzędzie wymaga zwykle zaangażowania słyszących członków rodziny lub znajomych. Bariery, na które trafiają osoby g/Głuche, są trudne do policzenia. Czy sytuacja w Polsce ulega zmianie? Jak wygląda kultura g/Głuchych i czy może się bez problemu rozwijać? Ilu jest tłumaczy PJM we Wrocławiu i czego im brakuje? Podczas dyskusji skupimy się na środowisku osób g/Głuchych oraz na wpływie ich kultury na nasz kraj. 

Fot. Oleksandr Poliakovsky

Jakub Tabisz jest twórcą spektakli dokumentalnych „Pogranica”, „Nowi”, „Kwarantanna”, „Paraliż. Sprawa Igora Stachowiaka” oraz akcji performatywnej „Bohater.dok”. Był dwukrotnie nominowany (w latach 2019 i 2021) do Wrocławskiej Nagrody Artystycznej, został także wyróżniony tytułem „30 Kreatywnych Wrocławia 2021”. Na co dzień pracuje w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, gdzie prowadzi projekt „Teatr na Faktach”. Jest dyrektorem artystycznym festiwalu Teatru na Faktach.

Fot. ze zbiorów prywatnychKatarzyna Fediuk jest Głuchą tłumaczką i lektorką PJM. Pracuje z osobami Głuchymi i słyszącymi. Wspiera społeczność Głuchych, otwarcie mówi o wykluczeniu Głuchych i konieczności przeciwstawienia się spychaniu ich na margines życia społecznego.

fot. archiwum własneEdyta Kozub jest pasjonatką i lektorką języka migowego. Od wielu lat angażuje się w szerzenie wiedzy na temat kultury Głuchych. Od 6 lat jest stałą polską artystką Visual Vernacular. Występuje na scenie nie tylko w Polsce, ale także za granicą.
edytakozub.pl

Fot. ze zbiorów prywatnychKarolina Trzaskowska jest osobą Głuchą, tłumaczką PJM i edukatorką działającą na rzecz g/Głuchych i słabosłyszących. Urodziła się w rodzinie częściowo Głuchej, częściowo słyszącej, stąd od dziecka jest dwujęzyczna: mówi i miga. Jej ścieżka zawodowa obfitowała w różnorodne zajęcia: była fryzjerką, montażystką filmową, operatorką kamery, doradczynią w sklepie z ekskluzywnymi alkoholami, prowadziła media społecznościowe, pisała projekty dla osób z niepełnosprawnościami, pracowała w żłobku, a także w polu. Obecnie jest studentką filologii polskiego języka migowego na Uniwersytecie Warszawskim. Aktywnie działa w Kole Naukowym Języka Migowego i Kultury Głuchych. Związana ze stowarzyszeniem Suita – Stowarzyszeniem Mówiących Osób Niedosłyszących i Użytkowników Implantów Słuchowych.

 fot. Rafał SkwarekLukas Wojcicki jest niezależnym performerem, tancerzem, choreografem, artywistą i badaczem. Absolwent III Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, dwuletniego kursu „Choreografii Eksperymentalnej” Centrum w Ruchu i IC School For A New Dance Development Akademii Teatru i Tańca Amsterdam University of the Arts. W latach 2008–2018 był performerem i tancerzem w zespole Teatru Komuna Warszawa, a w latach 2013–2016 – performerem i asystentem reżyserki Marty Górnickiej w Chórze Kobiet. Od 2016 roku jest związany z działaniami społeczno-artystycznymi fundacji Strefa WolnoSłowa jako performer, choreograf i edukator.