Aktualnie jesteś: Studio Kokyu

Na ścieżkach praktyki

Pokaz pracy z udziałem prowadzących oraz uczestników programu badawczo-edukacyjnego Studia Kokyu 2020/2021

śr. 16/06/2021, 18:00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Czas trwania: 90 min

W językach polskim i angielskim

Po pokazie pracy odbędzie się rozmowa z udziałem liderów Studia Kokyu i uczestnikami programu, prowadzenie Anna Duda.

Na ścieżkach praktyki
Fot. Dominik Kurzyński

Pokaz pracy w ramach programu badawczo-edukacyjnego Studia Kokyu wynika z potrzeby podzielenia się doświadczeniem wspólnych spotkań, które odbywały się od października 2020 do czerwca 2021 pod kierunkiem Joanny Kurzyńskiej i Przemysława Błaszczaka w asyście Marie Walker i Anity Szymańskiej.

W czasie ośmiu intensywnych, dziesięciodniowych sesji uczestnicy zmierzyli się z zagadnieniami wokalnego i fizycznego treningu aktora/performera w zderzeniu z praktyką aikido – japońską sztuką walki. Z jednej strony przestrzeń kreacji, twórczej wolności i poszukiwania nowych kanałów komunikacji, z drugiej dyscyplina, precyzyjna forma i bardzo określona forma treningu – świat teatru i świat sztuk walki – wyznaczyły granice naszej codziennej pracy i zawodowej ciekawości na okres roku akademickiego. Był to czas stawiania pytań, poszukiwania praktycznych odpowiedzi oraz mierzenia się z własnymi możliwościami i ograniczeniami przez głębokie zanurzenie się w praktyce. Domykając ten etap, chcemy podzielić się tym, co nas spotkało na tej drodze, czego udało nam się dotknąć, odkryć, a może tylko przeczuć.

Forma pokazu pracy mobilizuje nas do syntezy, do uchwycenia tego doświadczenia, a więc do podsumowania, spojrzenia za siebie, by uczynić krok do przodu. Otwieramy drzwi naszego Studia, by spotkać się z tymi, którzy są ciekawi naszej pracy.
Liderzy Studia Kokyu

w2Joanna Kurzyńska pochodzi z Wrocławia. Z zawodu skrzypaczka (Akademia Muzyczne im. K. Lipińskiego we Wrocławiu), ale zagra na wszystkim, na czym trzeba. Jest  aktorką, wokalistka, kompozytorką oraz pedagogiem aktorstwa i pracy z głosem.

Warsztat aktorski i wokalny kształciła pod okiem polskich oraz zagranicznych pedagogów i praktyków, jednak za swoje najważniejsze nauczycielki uważa Emmę Bonnici, Kristin Linklater oraz Małgorzatę Jaworską-Kaczmarek  swoją mamę. Debiutowała w 2000 roku w musicalu „Piotruś Pan” w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Jest współzałożycielką Młodzieżowej Akademii Musicalowej we Wrocławiu,  gdzie od 2009 roku prowadzi zajęcia aktorskie oraz reżyseruje spektakle z udziałem wychowanków. Została uhonorowana Stypendium Twórczym MKiDN, które dało początek jej autorskiej ścieżce badawczej Voice In Progress. W latach 20202021 współpracowała z zespołem SUTARI.

Związana z Instytutem Grotowskiego w latach 2017–2023 głównie poprzez Studio Kokyu – współtworzyła z Przemysławem Błaszczakiem linię badawczą i warsztatową Studia, brała udział w spektaklu „Halo?” (2018) oraz „Działaniu Medea” (2022/23), ale także przez działalność autorską Studia Voice In Progress, w którym prowadzi badania nad źródłem, możliwościami i znaczeniem ludzkiego głosu, ze szczególnym uwzględnieniem metody  „Uwolnij swój głos” Kristin Linklater.

W grudniu 2021 roku została odznaczona medalem  „Zasłużona dla Kultury Polskiej”.  W 2023 roku uzyskała tytuł Designated Linklater Teacher.

Fot. Anita Szymańska

Przemysław Błaszczak studiował filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Aktor, reżyser i pedagog. Od 1995 jest związany z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego  (do 2006 – Ośrodek Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych). W latach 1996–1999 pracował w Teatrze Pieśń Kozła, a od 2004 do 2019 w Teatrze ZAR. W latach 2012–2019 współpracował z Theodorosem Terzopoulosem i kształcił się w zakresie jego autorskiej metody treningu aktorskiego. Od 2005 uprawia japońską sztukę walki aikido (aktualnie w stopniu 3 dan fukushidoin) pod okiem sensei Piotra Masztalerza 6 dan. W 2011 roku pobierał nauki jako uchideshi (uczeń) u shihana Juby Noura 6 dan w Meksyku. Prowadzi regularne treningi w dojo Na Grobli Aikikai, które założył i które jest częścią stowarzyszenia Birankai Polska. W 2005 przebywał w Japonii na zaproszenie Toshiego Tsushitoriego, gdzie trenował shintaido – japoński system prowadzący do integracji ciała i głosu poprzez trening oparty na tradycyjnym karate. Założyciel i lider Studia Kokyu. Pomysłodawca, twórca i kurator festiwalu „Sakura. Wrocławskie dni japońskich inspiracji”.

Fot. Anita Szymańska

Marie Walker to brytyjsko-polska aktorka i absolwentka Rose Bruford College w Londynie. Rozpoczęła swoją pracę w Instytucie Grotowskiego w Studio Kokyu, gdzie w latach 2019–2024 kontynuowała badania nad treningiem performerów opartym na sztuce walki aikido i pieśni polifonicznej.
Jest współautorką i aktorką spektakli Studio Kokyu: „I come to you River: Ophelia Fractured” (2020–2023) i „Akcja Medea” (2022–2024). Wzięła udział w spektakl Teatru ZAR „Back to Becket” (2022) oraz „Pokojówki” (2024) w reżyserii Jarosława Freta.
Pracuje również jako pedagog i współprowadziła warsztaty w ramach programów edukacyjnych Studio Kokyu oraz, współprowadzi warsztaty „Voices of Chorus”, oparte na treningu zespołowym i pieśni polifonicznej. Uprawia tradycyjną sztukę walki Aikido – w Dojo Wrocław Aikikai, pod opieką Sensei Piotra Masztalerza (6. Dan).
Obecnie kontynuuje swoją pracę jako aktorka i praktykantka, eksplorując praktyki znalezione w sztuk walki, ruchu i tradycyjnej pieśni w celu uwolnienia psychofizycznych możliwości performerów.

Fot. Marie WalkerAnita Szymańska ukończyła kierunek European Theatre Arts na uczelni Rose Bruford w Londynie. Po pięciu latach pobytu za granicą, gdzie miała zaszczyt i przyjemność pracować z nauczycielami z m.in.: Guildhall School of Music and Drama (Londyn), Eòlia Escola Superior d’Art Dramàtic (Barcelona), Stella Polaris (Norwegia), postanowiła wrócić do Polski, by tu kontynuować swój rozwój. Od października 2019 roku współpracuje ze Studiem Kokyu.

Studio Kokyu prowadzi działalność edukacyjno-badawczą. W pracy przyświeca nam idea teatralnego laboratorium, w którym poddajemy badaniu nasze intuicje, dotychczasowe doświadczenia oraz narzędzia. Bardzo istotną kwestią jest dla nas etos zespołu teatralnego, dzielącego się swoimi doświadczeniami, nawzajem edukującego, biorącego na siebie odpowiedzialność za pracę zbiorową, który w perspektywie kilkuletniej, regularnej praktyki stwarza możliwość wypracowania zarówno swoistego języka, jak i metodyki pracy. Kluczowym zagadnieniem dla członków Studia Kokyu pozostaje pytanie o trening i praktykę. Zadajemy je sobie, poruszając się między polem treningu fizycznego aktora a doświadczeniem płynącym z praktyki japońskich sztuk walki, zwłaszcza aikido. Studio Kokyu to grupa osób dzielących się swoimi doświadczeniami w zakresie różnych form treningu i poszukiwań ruchowo-teatralnych oraz prowadzących projekty artystyczne, edukacyjne i badawcze. Studio powstało we wrześniu 2016 roku. Prowadzi działalność w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu.
Więcej informacji: studiokokyu.pl/
facebook.com/studiokokyu
instagram.com/studiokokyu/

Anna DudaAnna Duda  od 2019 wykładowczyni na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Prowadzi badania w obszarze współczesnych form teatru tańca i ruchu oraz treningu fizycznego, w teorii i praktyce. Od 2011 roku stale współpracuje, a od 2017 r. współtworzy duet choreograficzno-krytyczny z reżyserką i choreografką Anną Piotrowską w ramach projektu badawczego „One-body-space-recognizer”. Współpracuje z Teatrem Tańca i Ruchu Rozbark w Bytomiu w ramach Obserwatorium Krytycznego. Od 2016 współpracowała ze Studiem Kokyu (działającym w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu i w ramach Fundacji Zarzewie), prowadząc autorskie badania w obszarze treningu fizycznego w odniesieniu do działań edukacyjnych Studia. Od 2017 wraz z performerką Karoliną Brzęk realizują autorskie projekty artystyczne w ramach on-going research „Siłaczka”. Od 2020 r. członkini Grupy Niezależnych Producentek, w której działa na rzecz upowszechniania dobrych praktyk w obszarze produkcji sztuk performatywnych. Od 2023 r. działa pod szyldem własnej Fundacji Idee dla Ruchu (w trakcie formalizacji), zajmującej się wspieraniem badań na rzecz kultury ruchu i projektami międzysektorowymi.

Bianka Filonowicz, Bonnie Franceska, Natalia Gergosopoulu, Konrad Kozior, Arkadiusz Kubiak, Ruth Núñez, Patrycja Neuman, Joanna Voulgari

Wydarzenie organizowane przez Studio Kokyu oraz Instytut Grotowskiego.

Galeria zdjęć