Przedpremierowy pokaz spektaklu tanecznego w reżyserii Anny Gancarz (Polska)

W ramach projektu Szczeliny

Dostępność dla osób z niepełnosprawnością ruchową

pt. 6.03.2026, 18:00
Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego

Czas trwania: 45 minut

Wydarzenie odbywa się w budynku dostępnym w obszarze poruszania się

Bilety: 20/30 PLN

Karnet: 190 PLN
UWAGA! Karnet uprawnia do obejrzenia wszystkich wydarzeń odbywających się w ramach projektu, w tym „Materiałów do Pokojówek” wyłącznie w dniu 6.03.2026 (piątek) oraz „Étude no 1″ wyłącznie w dniu 7.03.2026 (sobota)

+16
Treści wrażliwe i bodźce sensoryczne: przemoc, wojna, ludobójstwo

 

Nakba
Zdjęcie z próby do spektaklu „Nakba” w reżyserii Anny Gancarz, fot. Anna Gancarz

Spektakl „Nakba”, którego tytuł w języku arabskim oznacza „katastrofę”, podejmuje temat trwającego obecnie ludobójstwa w Strefie Gazy. 

Reżyserka i choreografka Anna Gancarz wraz z sześciorgiem tancerzy-aktorów / tancerek-aktorek przedstawiają tragiczny los palestyńskich dzieci, akcentując ich niewinność w obliczu brutalnych realiów. 

Twórczyni, realizując artystyczne widowisko, stawia pytanie, czy jest w ogóle  możliwe wyrażenie ekstremalnego cierpienia oraz ukazanie utraty dzieciństwa za pomocą działań ruchowych i tańca.

Ruch w spektaklu jest intensywnie fizyczny i ekspresyjny, a jego celem jest nawiązanie głębokiego, emocjonalnego dialogu z publicznością wokół poruszanego tematu, bo też „Nakba” nie jest jedynie tanecznym spektaklem, ale przede wszystkim wezwaniem do refleksji nad doświadczeniami granicznymi dla człowieka, krzywdą i udręką oraz potrzebami empatii i solidarności. To zarazem próba zgłębienia poprzez sztukę problemów dotyczących nas wszystkich.

Scenografia, zbudowana z elementów z gliny i styropianu, potęguje emocjonalny przekaz, tworząc symboliczne obrazy kruchości i zniszczenia. 

Muzyka skomponowana przez Agatę Zemlę wprowadza w intensywną, wielowarstwową atmosferę, która towarzyszy każdemu krokowi wykonanemu w spektaklu i każdej tanecznej ekspresji. 

Anna Gancarz, fot. Anna GancarzAnna Gancarz jest choreografką, tancerką, pedagożką tańca, instruktorką rytmiki oraz stretchingu. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim oraz podyplomowych Studiów Teorii Tańca na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Laureatka stypendium Prezesa Rady Ministrów. W latach 2005–2023 związana zawodowo z Operą Wrocławską, najpierw jako koryfejka, a następnie jako solistka baletu. Prowadziła zajęcia z zakresu tańca i ruchu dla Wrocławskiego Teatru Lalek, Ośrodka Działań Twórczych Światowid we Wrocławiu, Szkoły Baletowej Capitol we Wrocławiu, Wrocławskiego Teatru Tańca oraz Małopolskich Spotkań Tanecznych w Krynicy Zdrój. Tworzyła choreografię m.in. dla Teatru Kombinat („Oriana. Utwór”, opieka reż. Katarzyna Dudzic-Grabińska, 2018), Teatru Polskiego we Wrocławiu (spektakl „Jest tak, jak wam się wydaje!”, reż. Gianluca Iumiento, 2023), Opery Wrocławskiej (projekty choreograficzne w ramach „Wieczorów Choreografów” – „Żywioły” oraz „Żywioły 2”, 2023),  Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie (spektakl „A najważniejsze jest”, reż. Paweł Miśkiewicz, 2023). Od 2013 wykłada we wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (przedmioty taniec i rytmika), a od 2025 na wydziale tańca Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi (przedmioty struktury i projekty choreograficzne, metodyka i dydaktyka nauczania tańca współczesnego).

Reżyseria, choreografia, scenografia Anna Gancarz

Muzyka Anna Zemla

Występują Aldona Karska, Jakub Fura, Jacek Lis, Emilia Łuczak, Justyna Piechota, Maksymilian Termin, Poziomka/Gustaw Zimończyk

Projekt plakatu Moka Szymankiewicz

 

pt. 6.03.2026, 18:00


UWAGA! Karnet uprawnia do obejrzenia wszystkich wydarzeń odbywających się w ramach projektu, w tym „Materiałów do Pokojówek” wyłącznie w dniu 6.03.2026 (piątek) oraz „Étude no 1″ wyłącznie w dniu 7.03.2026 (sobota)

 

Galeria zdjęć