Aktualnie jesteś: Teatr na faktach / Nowe! / Przejście

Nie chcę tu być

Twórczyni: Łucja Lange
Czytanie performatywne

 

sob. 22.02.2025
Blok III, 20.30
Sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego

Uwaga! Czytanie performatywne poświęcone jest tematowi samobójstwa.

Bohaterką czytania performatywnego „Nie chcę tu być” jest matka, której nastoletnia córka popełniła samobójstwo. To historia ukazująca dramat rodzica po śmierci dziecka. Niewiedza, wyrzuty sumienia, żal do siebie i innych, brak poczucia sensu, poszukiwanie kontaktu z dzieckiem po śmierci i próba zdefiniowania na nowo własnej tożsamości — to niektóre z problemów, z jakimi konfrontuje się bohaterka.

Zmiana, która zaszła w jej życiu, sprawiła, że nie wie, jak siebie określać i przez pryzmat czego. Opowiada więc o swojej córce, wspomina ją, ale wie, że jej już nie ma w żadnej formie na tym świecie, bo ona nie chciała tu być. Pozostaje obecna jedynie w opowieści.

Czytanie jest również o tym, jak bardzo nie potrafimy tematu samobójstwa oswoić i znormalizować. Nie umiemy traktować z uważnością i czułością tych, których dotyka problem samobójczej śmierci bliskich. Tymczasem normalizacja oznaczałaby zrozumienie i oferowanie wsparcia.

Jeśli przeżywasz trudności i myślisz o odebraniu sobie życia lub chcesz pomóc osobie zagrożonej samobójstwem, skorzystaj z bezpłatnych numerów pomocowych:
Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym – 800 70 22 22
Ogólnopolskiej Poradni Telefonicznej dla osób przeżywających kryzys emocjonalny
116 123

Fot. ze zbiorów prywatnych

Łucja Lange jest naukowczynią i psycholożką zwierząt. Doktora socjologii, magistra etnologii i teatrologii. Pracuje na Uniwersytecie Łódzkim w Katedrze Socjologii Sztuki. Porusza się w obszarach doświadczenia: relacji międzygatunkowych, różnorodności, choroby, śmierci, żałoby (straty) i bezdomności – zarówno ludzi, jak i zwierząt. Jako badaczka i terapeutka interesuje się zagadnieniem terapii przez fotografię. Wykonuje sesje zdjęciowe zwierząt i osób, które się nimi opiekują. Oferuje pomoc w przygotowaniu pożegnalnych ceremonii świeckich dla ludzi i zwierząt. Organizuje i prowadzi kręgi żałoby po utraconych zwierzętach, a także związane z żałobą ekologiczną i utratą bliskich w wyniku samobójstwa. E-wydawczyni zina „Lost &Found Grief Mega*Zine” o tematyce żałobnej oraz książek w otwartym dostępie. Działa w Międzynarodowym Towarzystwie Wegańskich Socjologów.

Strona: https://www.langelucja.pl/

sob. 22.02.2025
BLOK III, 20.30
Czas trwania: ok. 90 min

Uwaga! Aby uczestniczyć w całości wydarzenia, należy pobrać bezpłatne wejściówki na każdy blok półmaratonu.