Aktualnie jesteś: Projekty / Szczeliny

Nie mów nikomu

Spektakl w reżyserii Adama Ziajskiego w ramach cyklu „Szczeliny”

sob. 5.02.2022, 20.00
Piekarnia
Czas trwania: 70 min

Spektakl w Polskim Języku Migowym z polskimi napisami

Nie mów nikomu
Fot. Maciej Zakrzewski

Jestem głęboko przejęty i zawstydzony stanem językowej wspólnoty. Mam nieodparte wrażenie, że używanie słów i ich znaczeń z coraz większą intensywnością staje się narzędziem zbiorowej konfrontacji; walki wszystkich ze wszystkimi. Nie budujemy przestrzeni do spotkania w dialogu, szacunku i wzajemnym zrozumieniu. Daliśmy przyzwolenie na życie w świecie budowanym ze strachu i uprzedzeń; w świecie, w którym zawłaszczanie języka realizuje się w fakcie odbierania innym prawa do głosu.

Do realizacji spektaklu zaprosiłem osoby niesłyszące. Wśród nich jest również jedna osoba niewidoma. Na początku czułem się zawstydzony tym, jak reaguję i co o nich wiem. Dzisiaj chciałbym krzyknąć: wybieram milczenie! Ale jak tu wykrzyczeć takie wyznanie?
Adam Ziajski

„»Nie mów nikomu« to przy wszystkich swoich walorach empatycznych i edukacyjnych także kawałek porządnego, nowoczesnego teatru. Adam Ziajski podporządkowuje swoje środki teatralne charakterowi obrazowego pisma, którym posługują się głusi, wyciąga z jego gramatyki i praktyki pomysł na przestrzeń, montaż scen, kondensację ruchu i gestu, status aktora. Naturszczycy performują swoje życie, stają się aktorami i bohaterami, a jednocześnie tylko opowiadają, rozmawiają z nami, pokazują autentycznych siebie. Ani przez chwilę nie mamy wrażenia, że są używani w sprawie. Prawdziwy język – język migowy – staje się jeszcze jednym językiem teatralnym”.
Łukasz Drewniak, „nietak!t”

fot. Malwina ŁubieńskaAdam Ziajski jest reżyserem teatralnym, aktorem, scenografem, menadżerem kultury i producentem. Absolwent kulturoznawstwa. Założyciel i lider jednego z ważniejszych polskich teatrów ulicznych – Teatru Strefa Ciszy (1993–2015). Współpracuje z Teatrem Śląskim w Katowicach i Teatrem Nowym w Poznaniu. Na stałe związany ze Sceną Roboczą Centrum Rezydencji Teatralnej, którego jest pomysłodawcą i opiekunem artystycznym.

Scenariusz i reżyseria: Adam Ziajski
Występują: Jacek Frąckowiak, Zofia Mądra, Kazimierz Mądry, Agnieszka Maria Turek, Piotr Nowak, Karina Akseńczuk, Adam Ziajski
Kostiumy i scenografia: Grupa Mixer
Produkcja: Scena Robocza, Centrum Rezydencji Teatralnej
Premiera: 25 listopada 2016, Scena Robocza, Centrum Rezydencji Teatralnej, Poznań
Czas trwania: 70 min
Języki: Polski Język Migowy (PJM) z polskimi napisami

Spektakl inspirowany osobistym doświadczeniem twórców, a także reportażem Anny Goc „Głusza”.

Spektakl grany w Polskim Języku Migowym z polskimi napisami.

 

Nagrody:
Grand Prix dla najlepszego spektaklu TopOFFFestival 2017,
Nagroda im. Zygmunta Duczyńskiego dla Indywidualności Artystycznej Festiwalu KONTRAPUNKT 2017 dla Adama Ziajskiego,
Finalista konkursu The Best Off 2018.

Galeria zdjęć