Aktualnie jesteś: Projekty / Szczeliny

Nie mów nikomu

Spektakl w reżyserii Adama Ziajskiego w ramach cyklu „Szczeliny”

sob. 5.02.2022, 20.00
Piekarnia

Bilety: 20/30 PLN
Czas trwania: 70 min

Spektakl w Polskim Języku Migowym z polskimi napisami

Nie mów nikomu
Fot. Maciej Zakrzewski

Jestem głęboko przejęty i zawstydzony stanem językowej wspólnoty. Mam nieodparte wrażenie, że używanie słów i ich znaczeń z coraz większą intensywnością staje się narzędziem zbiorowej konfrontacji; walki wszystkich ze wszystkimi. Nie budujemy przestrzeni do spotkania w dialogu, szacunku i wzajemnym zrozumieniu. Daliśmy przyzwolenie na życie w świecie budowanym ze strachu i uprzedzeń; w świecie, w którym zawłaszczanie języka realizuje się w fakcie odbierania innym prawa do głosu.

Do realizacji spektaklu zaprosiłem osoby niesłyszące. Wśród nich jest również jedna osoba niewidoma. Na początku czułem się zawstydzony tym, jak reaguję i co o nich wiem. Dzisiaj chciałbym krzyknąć: wybieram milczenie! Ale jak tu wykrzyczeć takie wyznanie?
Adam Ziajski

fot. Malwina ŁubieńskaAdam Ziajski jest reżyserem teatralnym, aktorem, scenografem, menadżerem kultury i producentem. Absolwent kulturoznawstwa. Założyciel i lider jednego z ważniejszych polskich teatrów ulicznych – Teatru Strefa Ciszy (1993–2015). Współpracuje z Teatrem Śląskim w Katowicach i Teatrem Nowym w Poznaniu. Na stałe związany ze Sceną Roboczą Centrum Rezydencji Teatralnej, którego jest pomysłodawcą i opiekunem artystycznym.

Scenariusz i reżyseria: Adam Ziajski
Występują: Jacek Frąckowiak, Zofia Mądra, Kazimierz Mądry, Agnieszka Maria Turek, Piotr Nowak, Karina Akseńczuk, Adam Ziajski
Kostiumy i scenografia: Grupa Mixer
Produkcja: Scena Robocza, Centrum Rezydencji Teatralnej
Premiera: 25 listopada 2016, Scena Robocza, Centrum Rezydencji Teatralnej, Poznań
Czas trwania: 70 min
Języki: Polski Język Migowy (PJM) z polskimi napisami

Spektakl inspirowany osobistym doświadczeniem twórców, a także reportażem Anny Goc „Głusza”.

Spektakl grany w Polskim Języku Migowym z polskimi napisami.

sob. 5.02.2022, 20.00
 

Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt minimum 3 dni wcześniej. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne. sekretariat@grotowski-institute.pl lub tel. 71 34 45 320

Pobierz „Oświadczenie dotyczące stanu zdrowia” przed udziałem w wydarzeniu Instytutu Grotowskiego i zapoznaj się z „Regulaminem uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu”.

Galeria zdjęć